Xtended Content Entity (2.2.11) - en to hu translation catalogue (64 entries)

en: Delete
hu: Törlés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Value
hu: Érték

en: Type
hu: Típus

en: List
hu: Lista

en: Description
hu: Leírás

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: - None -
hu: – Nincs –

en: Name
hu: Név

en: Label
hu: Címke

en: View
hu: Megtekintés

en: Path
hu: Útvonal

en: Advanced settings
hu: Haladó beállítások

en: ID
hu: Azonosító

en: Options
hu: Lehetőségek

en: Created
hu: Létrehozva

en: Host
hu: Kiszolgálónév

en: N/A
hu: Nincs adat

en: Authored by
hu: Szerző

en: Unlimited
hu: Korlátlan

en: Method
hu: Mód

en: File type
hu: Fájltípus

en: Button
hu: Nyomógomb

en: Maximum length
hu: Legnagyobb hossz

en: Handler
hu: Kezelő

en: Are you sure you want to delete %name?
hu: %name valóban törölhető?

en: Token
hu: Vezérjel

en: Definition
hu: Magyarázat

en: Limit
hu: Korlát

en: Query
hu: Lekérdezés

en: Revert
hu: Visszaállítás

en: Revisions for %title
hu: %title változatai

en: Revision
hu: Változat

en: Changed
hu: Módosítva

en: Environment
hu: Környezet

en: Revision of %title from %date
hu: %title %date dátumú változata

en: Timeout
hu: Időtúllépés

en: Debug
hu: Hibakeresés

en: Server
hu: Kiszolgáló

en: Identifier
hu: Azonosító

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: About
hu: Leírás

en: Cardinality
hu: Számosság

en: File options
hu: Fájl tulajdonságai

en: Handlers
hu: Kezelők

en: Verify
hu: Ellenőriz

en: The maximum length of the field in characters.
hu: A mező leghosszabb karakterszáma.

en: Connection
hu: Kapcsolat

en: Entity Type
hu: Entitástípus

en: Limited
hu: Korlátozott

en: Current revision
hu: Aktuális változat

en: Verb
hu: Ige

en: Endpoint
hu: Végpont

en: - Select a value -
hu: - Érték kiválasztása -

en: Text value
hu: Szöveges érték

en: Allowed number of values
hu: Értékek megengedett száma

en: Number of values is required.
hu: Az értékek száma kötelező.

en: %name: may not be longer than @max characters.
hu: %name: nem lehet hosszabb, mint @max karakter.

en: The time that the entity was created.
hu: Az entitás létrehozásának ideje.

en: The time that the entity was last edited.
hu: Az entitás utolsó módosításának ideje.

en: @date by @username
hu: @date időpontban @username által

en: @langname revisions for %title
hu: %title @langname nyelvű változatai
