Xtended Content Entity (2.2.11) - en to it translation catalogue (46 entries)

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Value
it: Valore

en: Type
it: Tipo

en: List
it: Elenco

en: Description
it: Descrizione

en: Yes
it: Sì

en: Edit
it: Modifica

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: View
it: Visualizza

en: Path
it: Percorso

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: Options
it: Opzioni

en: Created
it: Creato

en: N/A
it: N/D

en: Authored by
it: Creato da

en: Unlimited
it: Nessun limite

en: Method
it: Metodo

en: Button
it: Pulsante

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: Handler
it: Gestore

en: Port
it: Porta

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Definition
it: Definizione

en: Limit
it: Limite

en: Revert
it: Ripristina

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: Revision
it: Revisione

en: Changed
it: Modificato

en: Revision of %title from %date
it: Revisione di %title del %date

en: Identifier
it: Identificativo

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: About
it: Informazioni

en: Cardinality
it: Cardinalità

en: File options
it: Opzioni file

en: The maximum length of the field in characters.
it: Numero massimo di caratteri del campo.

en: Limited
it: Limitato

en: Current revision
it: Revisione attuale

en: - Select a value -
it: - Selezionare un valore -

en: Text value
it: Valore testuale

en: Allowed number of values
it: Numero di valori consentiti

en: Number of values is required.
it: È richiesto il numero di valori.

en: %name: may not be longer than @max characters.
it: %name: non può essere più lungo di @max caratteri.

en: @date by @username
it: @date da @username
