Xtended Content Entity (2.2.11) - en to pt translation catalogue (56 entries)

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Value
pt: Valor

en: Type
pt: Tipo

en: List
pt: Lista

en: Description
pt: Descrição

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Edit
pt: Editar

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Etiqueta

en: View
pt: Mostrar

en: Advanced settings
pt: Definições avançadas

en: Options
pt: Opções

en: Created
pt: Criado

en: Host
pt: Servidor

en: N/A
pt: N/D

en: Authored by
pt: Criado por

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Method
pt: Método

en: File type
pt: tipo de ficheiro

en: Button
pt: Botão

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: Handler
pt: Manuseador

en: Port
pt: Porta

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Tem a certeza que deseja eliminar %name?

en: Definition
pt: Definição

en: Limit
pt: Limite

en: Query
pt: Consulta

en: Revert
pt: Reverter

en: Revisions for %title
pt: Revisões para %title

en: Revision
pt: Revisão

en: Changed
pt: Alterado

en: Environment
pt: Ambiente

en: Revision of %title from %date
pt: Revisão de %title da data de  %date

en: Timeout
pt: Tempo esgotado

en: Debug
pt: Depuração

en: Server
pt: Servidor

en: Identifier
pt: Identificador

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: About
pt: Sobre

en: Cardinality
pt: Cardinalidade

en: Theme function
pt: Função do Tema

en: The maximum length of the field in characters.
pt: O comprimento máximo do campo em caracteres.

en: Limited
pt: Limitado

en: Current revision
pt: Revisão atual

en: - Select a value -
pt: - Selecione um valor -

en: Text value
pt: Valor de texto

en: Allowed number of values
pt: Número de valores permitidos

en: Number of values is required.
pt: Número de valores é necessário.

en: %name: may not be longer than @max characters.
pt: %name: não deve ter mais de @max caracteres.

en: The time that the entity was created.
pt: A hora em que a entidade foi criada.

en: The time that the entity was last edited.
pt: A hora em que a entidade foi editada pela última vez.

en: @date by @username
pt: @date por @username

en: @langname revisions for %title
pt: @langname revisões para %title
