Year Only (9.1.2) - en to hu translation catalogue (22 entries)

en: Year
hu: Év

en: To
hu: Hova

en: From
hu: Honnan

en: Sort order
hu: Rendezési sorrend

en: Ascending
hu: Növekvő

en: Descending
hu: Csökkenő

en: About
hu: Leírás

en: Installation:
hu: Telepítés:

en: Start year
hu: Kezdőév

en: End year
hu: Záróév

en: Field types
hu: Mezőtípusok

en: Select year
hu: Év kiválasztása

en: Enable the module.
hu: A modul engedélyezése.

en: Installation of Year Only module is similar to other drupal modules.
            To install Year Only module please follow the below steps:
hu: A <em>Year Only</em> modul telepítése megegyezik más <em>Drupal</em> modulokéval.
    A <em>Year Only</em> modul telepítéséhez az alábbi lépéseket kell követni:

en: Download the Year Only module and extract into the /modules directory.
hu: A <em>Year Only</em> modul letöltése és telepítése a /modules könyvtárba.

en: Go to manage fields in any entity and add new field of type Year Only.
hu: Bármelyik entitás mezők kezelése oldalán fel lehet venni egy új Year Only mezőtípust.

en: Provide field to collect year only.
hu: Egy mezőt biztosít csak évszámok összegyűjtéséhez.

en: Select yearonly field range. This field will display the range as selected below on form.
hu: Yearonly mező tartományának kiválasztása. Ez a mező a lent kiválasztott tartományt fogja megjeleníteni az űrlapon.

en: Select starting year.
hu: Kezdő év kiválasztása.

en: Select last year.
hu: Utolsó év kiválasztása.

en: Select Year
hu: Év kiválasztása

en: This module provides a custom field type to collect year part of date based on selected settings (range of year).
hu: Ez a modul biztosít egy egyéni mezőtípust, hogy a kiválasztott beállítások (év tartomány) alapján össze lehessen gyűjteni egy dátumból az évszámot.
