YouTube Field (2.0.0-beta1) - en to ja translation catalogue (42 entries)

en: Content
ja: コンテンツ

en: Settings
ja: 設定

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Thumbnails
ja: サムネイル

en: YouTube settings
ja: YouTubeの設定

en: Output this field as a link
ja: このフィールドをリンクとして表示

en: Field types
ja: フィールドタイプ

en: Image style
ja: 画像のスタイル

en: Video URL
ja: 動画URL

en: None (original image)
ja: なし（オリジナル画像）

en: Link image to
ja: 画像へのリンク

en: Nothing
ja: なし

en: YouTube thumbnail directory
ja: YouTubeサムネイルのディレクトリ

en: Location, within the files directory, where you would like the YouTube thumbnails stored.
ja: YouTube のサムネイルが保存される files ディレクトリの場所。

en: YouTube video
ja: YouTube 動画

en: YouTube thumbnail
ja: YouTube サムネイル

en: YouTube video size
ja: YouTube 動画のサイズ

en: YouTube Field
ja: YouTube フィールド

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
ja: 値が入力されるまで、フィールドの内側に表示される文字列。このヒントは、サンプルの値か、あるいはフォーマットの簡潔な説明であることが多いです。

en: Placeholder for URL
ja: URL用のプレースホルダー

en: No placeholders
ja: プレースホルダーなし

en: URL placeholder: @placeholder_url
ja: URL プレースホルダー: @placeholder_url

en: Use a light colored control bar for video player controls (theme).
ja: 動画プレーヤーのコントロールに、明るい色のコントロールバー（テーマ）を使用します。

en: Save higher resolution thumbnail images
ja: より高い解像度のサムネイル画像を保存

en: Play video automatically when loaded (autoplay).
ja: 動画を読み込んだら自動的に再生する (autoplay)

en: Always hide video controls (controls).
ja: 動画コントロールを常に隠す (controls)

en: Hide video controls after play begins (autohide).
ja: 再生を開始したら動画コントロールを隠す (autohide)

en: Hide video annotations by default (iv_load_policy).
ja: デフォルトで動画の注釈を隠す (iv_load_policy)

en: YouTube player class
ja: YouTube プレイヤークラス

en: Embedded video for @entity_title
ja: @entity_titleの埋め込みビデオ

en: Refresh existing thumbnail image files
ja: 既存のサムネイル画像ファイルを更新

en: Loop the playback of the video (loop).
ja: 動画の再生を繰り返す (loop)

en: YouTube Field settings
ja: YouTube フィールドの設定

en: Configure global settings for YouTube fields.
ja: YouTube フィールドの全体設定をします。

en: Administer Youtube fields
ja: YouTube フィールドの管理

en: Show suggestions
ja: おすすめを表示

en: Hide logo
ja: ロゴを隠す

en: Player class
ja: プレイヤークラス

en: Thumbnail directory
ja: サムネイルディレクトリ

en: YouTube URL as a link.
ja: リンク付き YouTUbe URL。

en: YouTube URL as plain text.
ja: プレーンテキストの YouTube URL。
