YouTube Field (8.x-1.0-beta2) - en to it translation catalogue (14 entries)

en: Content
it: Contenuto

en: Settings
it: Impostazioni

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Thumbnails
it: Miniature

en: Field types
it: Tipi di campo

en: Image style
it: Stile immagine

en: None (original image)
it: Nessuno (immagine originale)

en: Link image to
it: Collega immagine a

en: Nothing
it: Niente

en: Text that will be shown inside the field until a value is entered. This hint is usually a sample value or a brief description of the expected format.
it: Testo che verrà mostrato dentro il campo fino a quando non si inserisce un valore. Questo suggerimento di solito è un valore di esempio o una breve descrizione del formato atteso.

en: Placeholder for URL
it: Segnaposto per l'URL

en: No placeholders
it: Nessun segnaposto

en: URL placeholder: @placeholder_url
it: segnaposto dell'URL: @placeholder_url
