Zero Point (8.x-1.15) - en to it translation catalogue (77 entries)

en: Content
it: Contenuto

en: unpublished
it: non pubblicato

en: Search
it: Cerca

en: None
it: Nessuno

en: Center
it: Centro

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: Go to parent page
it: Vai alla pagina padre

en: Go to next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Help
it: Aiuto

en: Large
it: Grande

en: Icon
it: Icona

en: Updated
it: Aggiornato

en: Submitted by
it: Inviato da

en: n/a
it: n/d

en: Last post
it: Ultimo contenuto

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Page
it: Pagina

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Normal
it: Normale

en: Up
it: Su

en: User login
it: Accesso utente

en: Add new comment
it: Aggiungi un commento

en: Button
it: Pulsante

en: Tools
it: Strumenti

en: Topics
it: Argomenti

en: Font size
it: Dimensione del carattere

en: Posts
it: Messaggi

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Style
it: Stile

en: New
it: Nuovo

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Tabs
it: Schede

en: Next page
it: Pagina successiva

en: Go to first page
it: Vai alla prima pagina

en: Go to last page
it: Vai all'ultima pagina

en: Language switcher
it: Selettore lingua

en: Orange
it: Arancione

en: Other settings
it: Altre impostazioni

en: Layout settings
it: Impostazioni del layout

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Main navigation
it: Navigazione principale

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Pagination
it: Paginazione

en: Powered by Drupal
it: Realizzato con Drupal

en: wide
it: largo

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Page top
it: Inizio pagina

en: Page bottom
it: Fondo pagina

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: Sidebar first
it: Prima barra laterale

en: Secondary menu
it: Menu secondario

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: Current page
it: Pagina attuale

en: Highlighted
it: Evidenziato

en: Sidebar second
it: Seconda barra laterale

en: Plum
it: Prugna

en: Previous page
it: Pagina precedente

en: Your shopping cart is empty.
it: Il carrello è vuoto.

en: Text Formats
it: Formati del testo

en: Last page
it: Ultima pagina

en: Date only
it: Solo data

en: Site branding
it: Branding del sito

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
it: Non hai ancora creato alcun tipo di contenuto. Vai alla <a href="@create_content">pagina di creazione di tipo di contenuti</a> per aggiungere un nuovo tipo di contenuti.

en: Book outline for @book.title
it: Struttura del book @book.title

en: Book traversal links for
it: Link di attraversamento del book per

en: First page
it: Prima pagina

en: Page @items.current
it: Pagina @items.current

en: narrow
it: stretto

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali

en: User account menu
it: Menu profilo utente
