Zero Point (8.x-1.5) - en to hi translation catalogue (55 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Slideshow
hi: स्लाइड शो

en: Content
hi: सामग्री

en: No
hi: नहीं

en: unpublished
hi: अप्रकाशित

en: Search
hi: खोज

en: None
hi: कोई नहीं

en: Center
hi: मध्य

en: Go to previous page
hi: पिछले पृष्ठ में जायें।

en: Go to parent page
hi: मूल जनक पृष्ठ पर जायें

en: Go to next page
hi: अगले पृष्ठ में जायें।

en: Help
hi: मदद

en: Large
hi: बढा

en: Icon
hi: चिन्ह

en: Updated
hi: अद्यतित

en: n/a
hi: लागू नहीं

en: Last post
hi: आखरी पोस्ट

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Breadcrumb
hi: पग चिन्ह

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Footer
hi: पादलेख

en: Normal
hi: सामान्य

en: Up
hi: ऊपर

en: Forum
hi: फोरम

en: User login
hi: सदस्य प्रवेश

en: Add new comment
hi: नई टिप्पणी जोड़ें

en: Button
hi: बटन

en: Tools
hi: उपकरण

en: Topics
hi: विषय

en: Posts
hi: प्रविष्टियाँ

en: Left
hi: बाएं

en: Right
hi: दाएं

en: Style
hi: अंदाज

en: New
hi: नया

en: Tabs
hi: टैब्स

en: Next page
hi: अगला पृष्ठ

en: Go to first page
hi: प‌ह‌ले पन्ने प‌र‌ जायें

en: Go to last page
hi: अंतिम‌ पन्ने प‌र‌ जायें

en: Language switcher
hi: भाषा स्विचर

en: Layout settings
hi: अभिन्यास स्थापन

en: Main navigation
hi: मुख्य नेविगेशन

en: Primary tabs
hi: प्राथमिक टैब्स

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: Page top
hi: पृष्ठ का शीर्ष

en: Page bottom
hi: पृष्ठ के नीचे

en: Status messages
hi: स्थिति संदेश

en: Sidebar first
hi: साइडबार पहला

en: Secondary menu
hi: द्वितीयक उपागम

en: Highlighted
hi: चिन्हांकित किया गया

en: Sidebar second
hi: साइडबार दूसरा

en: Plum
hi: बेर

en: Text Formats
hi: पाठ प्रारूपों

en: Book traversal links for
hi: बुक चंक्रमण लिंक के लिए

en: Primary admin actions
hi: प्राथमिक व्यवस्थापक कार्रवाई

en: User account menu
hi: उपयोगकर्ता खाता मेनू
