Ziggurat (1.0.0-alpha1) - en to pt translation catalogue (177 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Status
pt: Estado

en: Register
pt: Inscrever-se

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: List
pt: Lista

en: Language
pt: Idioma

en: more
pt: mais

en: More
pt: Mais

en: Action
pt: Ação

en: On
pt: Ligado

en: File
pt: Ficheiro

en: Edit
pt: Editar

en: Size
pt: Tamanho

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: Use count
pt: Nº de Utilizações

en: Image
pt: Imagem

en: Center
pt: Centrar

en: Parent
pt: Pai

en: Name
pt: Nome

en: Label
pt: Etiqueta

en: True
pt: Verdadeiro

en: Default
pt: Predefinido

en: Top
pt: Topo

en: Audio
pt: Áudio

en: Path
pt: Caminho

en: Filename
pt: Nome do ficheiro

en: Teaser
pt: Resumo

en: Updated
pt: Atualizado

en: Attachment
pt: Anexo

en: Picture
pt: Retrato

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Files
pt: Ficheiros

en: Created
pt: Criado

en: All
pt: Todos

en: Active
pt: Ativo

en: Page title
pt: Título da página

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: Bottom
pt: Baixo

en: Off
pt: Desligado

en: Header
pt: Cabeçalho

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Custom
pt: Personalizado

en: Roles
pt: Grupos de utilizador

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtro

en: Promoted to front page
pt: Promovido à página principal

en: Last access
pt: Último acesso

en: Count
pt: Contagem

en: Last update
pt: Última atualização

en: Advanced
pt: Avançado

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Plain text
pt: Texto simples

en: Desc
pt: Descendente

en: Table
pt: Tabela

en: Attributes
pt: Atributos

en: Role
pt: Grupo

en: Provider
pt: Fornecedor

en: Close
pt: Fechar

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Full
pt: Completo

en: Approved
pt: Aprovado

en: ‹ previous
pt: ‹ anterior

en: next ›
pt: seguinte ›

en: Member for
pt: Membro desde

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: author
pt: autor

en: Entity
pt: Entidade

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: People
pt: Pessoas

en: Blocked
pt: Bloqueado

en: Video
pt: Vídeo

en: Glossary
pt: Glossário

en: Last modified
pt: Última modificação

en: Changed
pt: Alterado

en: ‹ Previous
pt: ‹ Anterior

en: Next ›
pt: Seguinte ›

en: Oldest first
pt: Os mais antigos primeiro

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Tabs
pt: Separadores

en: Anonymous user
pt: Utilizador anónimo

en: Apply
pt: Aplicar

en: Block description
pt: Descrição do bloco

en: Used in
pt: Utilizado em

en: Permission
pt: Permissão

en: Grid
pt: Grelha

en: Authenticated user
pt: Utilizador autenticado

en: Administrator
pt: Administrador

en: « first
pt: « primeira

en: last »
pt: última »

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Print
pt: Imprimir

en: Skip to main content
pt: Passar para o conteúdo principal

en: Newest first
pt: Mais recentes primeiro

en: Block type
pt: Tipo Bloco

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: User account
pt: Conta de utilizador

en: No content available.
pt: Conteúdo não disponível

en: Primary tabs
pt: Separadores primários

en: Secondary tabs
pt: Separadores secundários

en: Permanent
pt: Permanente

en: Temporary
pt: Temporário

en: No files available.
pt: Sem ficheiros disponíveis.

en: MIME type
pt: Tipo MIME

en: Upload date
pt: Data de carregamento

en: Custom text
pt: Texto personalizado

en: Not Approved
pt: Não Aprovado

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Compact
pt: Compacto

en: Publishing status
pt: Estado da publicação

en: Styles
pt: Estilos

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Your virtual face or picture.
pt: A sua face ou imagem virtual

en: Status messages
pt: Mensagens de estado

en: Published status
pt: Estado da publicação

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: Full content
pt: Conteúdo completo

en: Recent content
pt: Conteúdo recente

en: Find and manage content.
pt: Encontrar e gerir conteúdo.

en: Taxonomy term page
pt: Página do termo Taxonomia

en: No people available.
pt: Nenhuma pessoa disponível.

en: Find and manage people interacting with your site.
pt: Encontrar e gerir pessoas a interagir com o teu sítio.

en: Bulk update
pt: Atualização em massa

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
pt: Gerir contas de utilizadores, grupos e permissões.

en: Changed date
pt: Data alterada

en: Asc
pt: Ascendente

en: Master
pt: Principal

en: Full HTML
pt: HTML Completo

en: Original language
pt: Idioma original

en: Custom block library
pt: Biblioteca de blocos personalizados

en: Registering module
pt: A registar o módulo

en: Fallback date format
pt: Formato de data de recurso

en: Primary admin actions
pt: Ações principais do administrador

en: Large (480×480)
pt: Grande (480×480)

en: Medium (220×220)
pt: Médio (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
pt: Miniatura (100×100)

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
pt: D, Y-m-d H:i

en: HTML Date
pt: Data de HTML

en: HTML Datetime
pt: Data e Hora de HTML

en: HTML Month
pt: Mês de HTML

en: HTML Time
pt: Hora de HTML

en: HTML Week
pt: Semana de HTML

en: HTML Year
pt: Ano de HTML

en: HTML Yearless date
pt: Data sem ano de HTML

en: Default long date
pt: Data longa predefinida

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
pt: l, d \d\e F \d\e Y - H:i

en: Default medium date
pt: Data intermédia predefinida

en: Default short date
pt: Data curta predefinida

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
pt: Y-m-d H:i

en: Basic block
pt: Bloco básico

en: A basic block contains a title and a body.
pt: Um bloco básico contém um título e um corpo de texto.

en: Basic HTML
pt: HTML Básico

en: Restricted HTML
pt: HTML Restrito

en: Find and manage custom blocks.
pt: Encontrar e gerir blocos personalizados.

en: Find and manage files.
pt: Encontrar e gerir ficheiros.

en: Recent content.
pt: Conteúdo recente.

en: All content, by letter.
pt: Todo o conteúdo, por letra.

en: Max 1300x1300
pt: Máx. 1300x1300

en: Max 2600x2600
pt: Máx. 2600x2600

en: Max 325x325
pt: Máx. 325x325

en: Max 650x650
pt: Máx. 650x650

en: Files overview
pt: Resumo de ficheiros

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
pt: Informação de utilização de ficheiro para {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
pt: Encontrar e gerir conteúdo

en: Name or email contains
pt: Nome ou email contém
