Ziggurat (1.0.0-alpha3) - en to fa translation catalogue (148 entries)

en: Home
fa: خانه

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Images
fa: تصاویر

en: Status
fa: وضعیت

en: Register
fa: ثبت‌نام

en: Delete
fa: حذف

en: Operations
fa: عملیات

en: Content
fa: محتوا

en: Username
fa: نام کاربری

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: List
fa: فهرست

en: Language
fa: زبان

en: more
fa: بیشتر

en: More
fa: بیشتر

en: Action
fa: عملکرد

en: On
fa: روشن

en: File
fa: فایل

en: Edit
fa: ویرایش

en: Size
fa: اندازه

en: Reset
fa: بازنشانی

en: None
fa: هیچ

en: Use count
fa: تعداد استفاده

en: Image
fa: تصویر

en: Center
fa: وسط

en: Parent
fa: والد

en: Name
fa: نام

en: Label
fa: برچسب

en: True
fa: صحیح

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Background
fa: زمینه

en: Background Color
fa: رنگ پس زمینه

en: Top
fa: بالا

en: Small
fa: کوچک

en: Large
fa: بزرگ

en: Audio
fa: صوتی

en: Path
fa: مسیر

en: Filename
fa: نام فایل

en: Teaser
fa: خلاصه

en: Updated
fa: به‌روز

en: Layout
fa: آرایش

en: ID
fa: شناسه

en: Attachment
fa: پیوست

en: Picture
fa: تصویر

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: Files
fa: فایل‌ها‌

en: Created
fa: ایجاد گردید

en: All
fa: همه

en: Active
fa: فعال

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Block
fa: بلوک

en: Page
fa: صفحه

en: Bottom
fa: پایین

en: Off
fa: خاموش

en: Header
fa: سربرگ

en: To
fa: به

en: From
fa: از

en: Custom
fa: سفارشی

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Published
fa: منتشر شده

en: Filter
fa: فیلتر

en: Promoted to front page
fa: ارتقا یافته به صفحه اصلی

en: Last access
fa: آخرین دسترسی

en: Count
fa: شمارش

en: Normal
fa: عادی

en: Last update
fa: آخرین به‌روزرسانی

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Thumbnail
fa: تصویر بندانگشتی

en: Media
fa: رسانه

en: Plain text
fa: متن ساده

en: Widget
fa: ساختار

en: Desc
fa: نزولی

en: Table
fa: جدول

en: Attributes
fa: مشخصه‌ها

en: Role
fa: نقش

en: Provider
fa: ارائه‌دهنده

en: Close
fa: بستن

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Full
fa: کامل

en: Approved
fa: تایید شده

en: Token
fa: توکن

en: ‹ previous
fa: ‹ قبلی

en: next ›
fa: بعدی ›

en: Member for
fa: عضو به مدت

en: Alignment
fa: تراز

en: author
fa: نویسنده

en: Entity
fa: عنصر

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: People
fa: افراد

en: Blocked
fa: مسدود شده

en: Approval status
fa: وضعیت تایید

en: Video
fa: ویدیو

en: Last modified
fa: تاریخ آخرین تغییر

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Oldest first
fa: قدیمی‌ترین ابتدا

en: Unpublished
fa: منتشر نشده

en: Anonymous user
fa: کاربر ناشناس

en: Apply
fa: تایید

en: Simple
fa: ساده

en: Block description
fa: توضیحات بلوک

en: Used in
fa: استفاده شده در

en: Permission
fa: مجوز

en: Grid
fa: شبکه

en: Editor
fa: ویرایشگر

en: Authenticated user
fa: کاربر شناخته شده

en: Administrator
fa: مدیر

en: « first
fa: « ابتدا

en: last »
fa: انتها »

en: Offset
fa: جابجایی

en: Print
fa: چاپ

en: Table of Contents
fa: فهرست مطالب

en: Skip to main content
fa: رفتن به محتوای اصلی

en: Block type
fa: نوع بلاک

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: User account
fa: حساب کاربری

en: No content available.
fa: هیچ محتوایی در دسترس نیست.

en: Primary tabs
fa: تب‌های اولیه

en: Secondary tabs
fa: تب‌های ثانویه

en: Permanent
fa: دائمی

en: Temporary
fa: موقت

en: No files available.
fa: هیچ فایلی در دسترس نیست.

en: MIME type
fa: نوع فایل

en: Upload date
fa: تاریخ بارگذاری

en: Primary
fa: اصلی

en: Custom text
fa: متن سفارشی

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: - All -
fa: - همه -

en: Styles
fa: استایل ها

en: Published status
fa: وضعیت انتشار

en: Cover Image
fa: تصویر جلد

en: Main page content
fa: محتوای صفحه اصلی

en: Full content
fa: محتوای کامل

en: Recent content
fa: جدیدترین محتوا

en: Find and manage content.
fa: یافتن و اداره محتوا.

en: Taxonomy term page
fa: صفحه واژه طبقه‌بندی

en: No people available.
fa: هیچ فردی در دسترس نیست.

en: Find and manage people interacting with your site.
fa: یافتن و اداره افراد در تعامل با سایت شما.

en: Bulk update
fa: به‌روزرسانی جمعی

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
fa: مدیریت حساب‌های کاربری، نقش‌ها و مجوزها.

en: Changed date
fa: تاریخ تغییر

en: Asc
fa: صعودی

en: Master
fa: مدیر

en: Slide In Right
fa: برش به داخل راست

en: With selection
fa: با انتخاب شده‌ها

en: Custom block library
fa: کتابخانه بلوک سفارشی

en: Name or email contains
fa: نام یا نشانی پست الکتونیکی شامل
