Ziggurat (1.0.0-alpha3) - en to uk translation catalogue (262 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Images
uk: Зображення

en: Status
uk: Стан

en: Register
uk: Реєстрація

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Username
uk: Ім'я користувача

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: List
uk: Список

en: Language
uk: Мова

en: more
uk: ще

en: More
uk: Ще

en: Action
uk: Дія

en: On
uk: Увімкнено

en: File
uk: Файл

en: Edit
uk: Редагувати

en: Size
uk: Розмір

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: Use count
uk: Підрахунок використань

en: Image
uk: Зображення

en: Center
uk: По центру

en: Parent
uk: Батько

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Label
uk: Мітка

en: True
uk: Істина

en: Default
uk: Базово

en: Background
uk: Тло

en: Background Color
uk: Колір тла

en: Background Image
uk: Зображення тла

en: Top
uk: Зверху

en: Small
uk: Мале

en: Large
uk: Велике

en: Audio
uk: Звук

en: Path
uk: Шлях

en: Filename
uk: Назва файла

en: Teaser
uk: Анонс

en: Updated
uk: Оновлено

en: Layout
uk: Макет

en: Attachment
uk: Долучення

en: Picture
uk: Зображення

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: Files
uk: Файли

en: Created
uk: Створено

en: All
uk: Все

en: Active
uk: Активно

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Block
uk: Блок

en: Page
uk: Сторінка

en: Bottom
uk: Знизу

en: Off
uk: Вимкнено

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: To
uk: До

en: From
uk: Від

en: Custom
uk: Власний

en: Roles
uk: Ролі

en: Published
uk: Опубліковано

en: Filter
uk: Фільтр

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: Last access
uk: Останній доступ

en: Count
uk: Лічильник

en: Normal
uk: Звичайне

en: Last update
uk: Останнє оновлення

en: Advanced
uk: Розширені

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: Media
uk: Медіа

en: Plain text
uk: Простий текст

en: Widget
uk: Віджет

en: Extra
uk: Додаткове

en: Mobile
uk: Мобільний

en: Desc
uk: Спад

en: Table
uk: Таблиця

en: Attributes
uk: Атрибути

en: Role
uk: Роль

en: Redirect
uk: Переспрямувати

en: Provider
uk: Постачальник

en: Close
uk: Закрити

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Full
uk: Повністю

en: Approved
uk: Схвалено

en: Token
uk: Замінник

en: ‹ previous
uk: ‹ попередня

en: next ›
uk: наступна ›

en: Member for
uk: Зареєстрований вже

en: Middle
uk: Середина

en: Alignment
uk: Вирівнювання

en: author
uk: автор

en: Entity
uk: Сутність

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: People
uk: Люди

en: Blocked
uk: Заблоковано

en: Approval status
uk: Стан схвалення

en: Video
uk: Відео

en: Carousel
uk: Карусель

en: Glossary
uk: Глосарій

en: Last modified
uk: Востаннє змінено

en: Changed
uk: Змінено

en: 301 Moved Permanently
uk: 301 Переміщене Остаточно

en: 307 Temporary Redirect
uk: 307 - Тимчасово переміщене

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: Oldest first
uk: Старіші спочатку

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: Zoom In
uk: Збільшити

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Anonymous user
uk: Анонімний користувач

en: Apply
uk: Застосувати

en: Simple
uk: Просте

en: Block description
uk: Опис блоку

en: Overrides
uk: Перевизначити

en: Used in
uk: Використано в

en: Permission
uk: Повноваження

en: Grid
uk: Сітка

en: Editor
uk: Редактор

en: 300 Multiple Choices
uk: 300 Безліч Виборів

en: 302 Found
uk: 302 Знайдене

en: 303 See Other
uk: 303 Дивитися Інше

en: 304 Not Modified
uk: 304 Не Змінювалося

en: 305 Use Proxy
uk: 305 Використовувати Проксі

en: Audio file
uk: Файл звуку

en: Authenticated user
uk: Авторизований користувач

en: Publications
uk: Публікації

en: Administrator
uk: Адміністратор

en: « first
uk: « перша

en: last »
uk: остання »

en: Animation
uk: Анімація

en: Offset
uk: Зміщення

en: Results per page
uk: Результатів на сторінку

en: Print
uk: Друк

en: Table of Contents
uk: Зміст

en: Skip to main content
uk: Перейти до основного вмісту

en: Newest first
uk: Найновіші спочатку

en: Zoom
uk: Збільшення

en: Block type
uk: Тип блоку

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: User account
uk: Обліковий запис користувача

en: No content available.
uk: Матеріали відсутні.

en: Publication
uk: Публікація

en: Primary tabs
uk: Основні вкладки

en: Secondary tabs
uk: Другорядні вкладки

en: Permanent
uk: Постійно

en: Temporary
uk: Тимчасово

en: No files available.
uk: Файли відсутні.

en: Citation
uk: Цитування

en: MIME type
uk: Тип MIME

en: Upload date
uk: Дата відвантаження

en: Primary
uk: Основні

en: Video file
uk: Відеофайл

en: Custom text
uk: Власний текст

en: Color 1
uk: Колір 1

en: Color 2
uk: Колір 2

en: Color 3
uk: Колір 3

en: Color 4
uk: Колір 4

en: Color 5
uk: Колір 5

en: Color 6
uk: Колір 6

en: Color 7
uk: Колір 7

en: Color 8
uk: Колір 8

en: Not Approved
uk: Не схвалено

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Compact
uk: Компактний

en: Publishing status
uk: Стан публікації

en: Accessed
uk: Останнє звернення

en: 25%
uk: 25

en: Styles
uk: Стилі

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Your virtual face or picture.
uk: Ваше віртуальне обличчя або фото.

en: Resolved
uk: Розв’язано

en: Status messages
uk: Повідомлення про стан

en: Status code
uk: Код стану

en: Play/Pause
uk: Пуск/Пауза

en: Published status
uk: Стан публікації

en: In
uk: Вхід

en: Typography
uk: Типографіка

en: Main page content
uk: Основний вміст сторінки

en: Full content
uk: Повний вміст

en: Recent content
uk: Останні матеріали

en: Find and manage content.
uk: Пошук матеріалів і керування ними.

en: Taxonomy term page
uk: Сторінка терміна таксономії

en: No people available.
uk: Люди відсутні.

en: Find and manage people interacting with your site.
uk: Пошук людей, які взаємодіють з сайтом, і керування ними.

en: No media available.
uk: Мультимедійних файлів не знайдено.

en: Spacing
uk: Інтервал

en: Bulk update
uk: Масове оновлення

en: Modal
uk: Модальне

en: Last accessed
uk: Останнє використання

en: Quarter
uk: Чверть

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
uk: Керування обліковими записами, ролями та повноваженнями.

en: Changed date
uk: Дата зміни

en: Asc
uk: Зрост

en: Half
uk: Половина

en: Master
uk: Головне

en: Extra Large
uk: Дуже високий

en: Poster Image
uk: Постер

en: Media type
uk: Тип носія

en: Full HTML
uk: Повний HTML

en: Original language
uk: Мова оригіналу

en: Horizontal Alignment
uk: Горизонтальне вирівнювання

en: Vertical Alignment
uk: Вертикальне вирівнювання

en: 3 Columns
uk: 3 колонки

en: 4 Columns
uk: 4 колонки

en: 5 Columns
uk: 5 колонок

en: 2 Columns
uk: 2 колонки

en: Hero
uk: Герой

en: With selection
uk: З вибраним

en: Custom block library
uk: Бібліотека власних блоків

en: Registering module
uk: Реєстрація модуля

en: Fallback date format
uk: Резервний формат дати

en: File usage
uk: Використання файла

en: Submitted by @author_name on @date
uk: Надіслав: @author_name, дата: @date

en: Media library
uk: Медіатека

en: Primary admin actions
uk: Основні адміністративні дії

en: Large (480×480)
uk: Великий (480×480)

en: Medium (220×220)
uk: Середній (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
uk: Мініатюра (100×100)

en: HTML Date
uk: Дата HTML

en: HTML Datetime
uk: Дата і час HTML

en: HTML Month
uk: Місяць HTML

en: HTML Time
uk: Час HTML

en: HTML Week
uk: Тиждень HTML

en: HTML Year
uk: Рік HTML

en: HTML Yearless date
uk: Дата без року HTML

en: Default long date
uk: Базова довга дата

en: Default medium date
uk: Базова середня дата

en: Default short date
uk: Базова коротка дата

en: Basic block
uk: Простий блок

en: A basic block contains a title and a body.
uk: Простий блок складається із заголовка і вмісту.

en: Basic HTML
uk: Простий HTML

en: Restricted HTML
uk: Обмежений HTML

en: Find and manage custom blocks.
uk: Пошук власних блоків та керування ними.

en: Find and manage files.
uk: Пошук файлів та керування ними.

en: Recent content.
uk: Останні матеріали.

en: All content, by letter.
uk: Всі матеріали, за літерою.

en: Max 1300x1300
uk: Максимум 1300x1300

en: Max 2600x2600
uk: Максимум 2600x2600

en: Max 325x325
uk: Максимум 325x325

en: Max 650x650
uk: Максимум 650x650

en: Files overview
uk: Огляд файлів

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
uk: Відомості про використання файла для {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
uk: Пошук матеріалів та керування ними

en: Name or email contains
uk: Ім'я чи електронна адреса містять

en: Media name
uk: Назва медіа

en: Entity browser
uk: Оглядач сутностей

en: Use local files for reusable media.
uk: Використовувати локальні файли для багаторазових медіа.

en: Use local images for reusable media.
uk: Використовувати локальні зображення для багаторазових медіа.

en: There are no custom blocks available.
uk: Доступні власні блоки відсутні

en: A locally hosted audio file.
uk: Локально розміщуваний аудіофайл.

en: A locally hosted video file.
uk: Локально розміщуваний відеофайл.

en: Name (A-Z)
uk: Назва (А - Я)

en: Name (Z-A)
uk: Назва (Я - А)

en: Apply Filters
uk: Застосувати фільтри

en: Allows users to browse and administer media items
uk: Дозвіл користувачам оглядати та редагувати медіа-об'єкти

en: Edit {{ name }}
uk: Редагувати {{ name }}

en: Media Library thumbnail (220x220)
uk: Ескіз медіа-бібліотеки (220х220)

en: Widget (table)
uk: Віджет (таблиця)

en: Delete {{ name }}
uk: Видалити {{ name }}
