Ziggurat (1.0.0-alpha4) - en to ar translation catalogue (134 entries)

en: Home
ar: الرئيسية

en: Title
ar: العنوان

en: Body
ar: المتن

en: Images
ar: الصور

en: Status
ar: الحالة

en: Register
ar: التسجيل

en: Delete
ar: حذف

en: Operations
ar: عمليات

en: Content
ar: المحتوى

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Type
ar: النوع

en: Author
ar: المؤلف

en: List
ar: لائحة

en: Language
ar: اللغة

en: more
ar: المزيد

en: More
ar: المزيد

en: Action
ar: إجراء

en: On
ar: في

en: File
ar: ملف

en: Edit
ar: تحرير

en: Size
ar: الحجم

en: Reset
ar: إعادة الضبط

en: None
ar: لا شيء

en: Use count
ar: استخدام العد

en: Image
ar: الصورة

en: Center
ar: المركز

en: Parent
ar: الأب

en: Name
ar: الاسم

en: Label
ar: التسمية

en: True
ar: صحيح

en: Default
ar: الافتراضي

en: Top
ar: الأعلى

en: Small
ar: صغير

en: Large
ar: كبير

en: Audio
ar: الصوت

en: Path
ar: المسار

en: Filename
ar: اسم الملف

en: Teaser
ar: موجز

en: Updated
ar: التحديث

en: Layout
ar: التنسيق

en: ID
ar: المعرف ID

en: Attachment
ar: المرفق

en: Picture
ar: الصورة

en: Content type
ar: نوع المحتوى

en: Files
ar: الملفات

en: Created
ar: الإنشاء

en: All
ar: الكل

en: Active
ar: نشط

en: Page title
ar: عنوان الصفحة

en: Block
ar: الصندوق

en: Page
ar: الصفحة

en: Bottom
ar: الأسفل

en: Off
ar: إيقاف

en: Header
ar: الترويسة

en: To
ar: إلى

en: From
ar: من

en: Custom
ar: مخصص

en: Roles
ar: الأدوار

en: Published
ar: منشور

en: Filter
ar: انتقاء

en: Promoted to front page
ar: مرقّى إلى الصفحة الرئيسية

en: Last access
ar: آخر وصول

en: Count
ar: العدد

en: Normal
ar: طبيعي

en: Last update
ar: آخر تحديث

en: Advanced
ar: متقدم

en: Thumbnail
ar: النسخة المصغرة

en: Media
ar: ميديا

en: Plain text
ar: نص عادي

en: Widget
ar: ودجة

en: Desc
ar: تنازلي

en: Table
ar: جدول

en: Attributes
ar: سمات

en: Role
ar: الدور

en: Provider
ar: المزود

en: Close
ar: إغلاق

en: Sort by
ar: الترتيب حسب

en: Full
ar: كامل

en: Approved
ar: معتمد

en: ‹ previous
ar: ‹ السابقة

en: next ›
ar: التالية ›

en: Member for
ar: مسجل بالموقع منذ

en: Alignment
ar: المحاذاة

en: author
ar: مؤلف

en: Entity
ar: الكيان

en: Left
ar: اليسار

en: Right
ar: اليمين

en: People
ar: الأشخاص

en: Blocked
ar: ممنوع

en: Video
ar: فيديو

en: Glossary
ar: القاموس

en: Last modified
ar: آخر تحديث

en: Changed
ar: تم التغير

en: ‹ Previous
ar: ‹ السابق

en: Next ›
ar: التالي ›

en: Oldest first
ar: الأقدم أولاً

en: Unpublished
ar: غير منشور

en: Tabs
ar: علامات التبويب

en: Anonymous user
ar: مستخدم مجهول

en: Apply
ar: تطبيق

en: Block description
ar: وصف الصندوق

en: Used in
ar: مستخدمة في

en: Permission
ar: الصلاحية

en: Grid
ar: شبكة

en: Editor
ar: محرر

en: Audio file
ar: ملف الصوت

en: Authenticated user
ar: مستخدم موثوق

en: Administrator
ar: مدير

en: « first
ar: « الأولى

en: last »
ar: الأخيرة »

en: Offset
ar: الإزاحة

en: Print
ar: الطباعة

en: Skip to main content
ar: تجاوز إلى المحتوى الرئيسي

en: Block type
ar: نوع الصندوق

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: User account
ar: حساب المستخدم

en: No content available.
ar: لا يوجد محتوى.

en: Primary tabs
ar: التبويبات الأساسية

en: Secondary tabs
ar: التبويبات الفرعية

en: MIME type
ar: نوع MIME

en: - All -
ar: - الكل -

en: Compact
ar: المدمج

en: Main page content
ar: محتوى الصفحة الرئيسية

en: Full content
ar: المحتوى الكامل

en: Recent content
ar: أحدث المحتويات

en: Find and manage content.
ar: إيجاد وإدارة المحتوى

en: Taxonomy term page
ar: صفحة مصطلح تصنيف

en: No people available.
ar: لا يوجد أشخاص.

en: Find and manage people interacting with your site.
ar: بحث وإدارة الأشخاص المتفاعلين مع موقعك.

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ar: إدارة حسابات المستخدمين والأدوار والصلاحيات.

en: Asc
ar: تصاعدي

en: Master
ar: الرئيسي

en: A locally hosted audio file.
ar: ملف صوتي مستضاف محلياً (داخلياً)

en: A locally hosted video file.
ar: ملف فيديو مستضاف محلياً (داخلياً)
