Ziggurat (1.0.0-alpha4) - en to da translation catalogue (193 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Images
da: Billeder

en: Register
da: Opret konto

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Username
da: Brugernavn

en: Author
da: Forfatter

en: List
da: Vis

en: Language
da: Sprog

en: more
da: mere

en: More
da: Mere

en: Action
da: Handling

en: On
da: Tilsluttet

en: File
da: Fil

en: Edit
da: Redigér

en: Size
da: Størrelse

en: Reset
da: Gendan

en: None
da: Ingen

en: Use count
da: Brug antal

en: Image
da: Billede

en: Center
da: Centreret

en: Parent
da: Overordnet element

en: Name
da: Navn

en: Label
da: Etiket

en: True
da: Sandt

en: Default
da: Standard

en: Background
da: Baggrund

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: Background Image
da: Baggrundsbillede

en: Small
da: Lille

en: Large
da: Stor

en: Audio
da: Lyd

en: Path
da: Sti

en: Filename
da: Filnavn

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: Updated
da: Opdateret

en: Attachment
da: Bilag

en: Picture
da: Billede

en: Content type
da: Indholdstype

en: Files
da: Filer

en: Created
da: Oprettet

en: All
da: Alle

en: Active
da: Aktiv

en: Page title
da: Sidetitel

en: Block
da: Blok

en: Page
da: Side

en: Bottom
da: Bund

en: Off
da: Afbrudt

en: Header
da: Overskrift

en: To
da: Til

en: From
da: Fra

en: Custom
da: Tilpasset

en: Roles
da: Roller

en: Published
da: Udgivet

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Last access
da: Seneste tilgang

en: Count
da: Antal

en: Last update
da: Seneste opdatering

en: Advanced
da: Avanceret

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Extra
da: Ekstra

en: Desc
da: Faldende

en: Table
da: Tabel

en: Attributes
da: Attributter

en: Role
da: Rolle

en: Provider
da: Udbyder

en: Close
da: Luk

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Full
da: Fuld

en: Approved
da: Godkendt

en: Token
da: Symbol

en: ‹ previous
da: ‹ forrige

en: next ›
da: næste ›

en: Member for
da: Medlem i

en: Middle
da: Midt

en: Alignment
da: Justering

en: author
da: forfatter

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: People
da: Personer

en: Blocked
da: Blokeret

en: Glossary
da: Ordliste

en: Last modified
da: Sidst ændret

en: Changed
da: Ændret

en: 301 Moved Permanently
da: 301 Flyttet permanent

en: 307 Temporary Redirect
da: 307 Midlertidig omdirigering

en: ‹ Previous
da: ‹ Forrige

en: Next ›
da: Næste ›

en: Oldest first
da: Ældste først

en: Unpublished
da: Ikke udgivet

en: Tabs
da: Faner

en: Anonymous user
da: Anonym bruger

en: Apply
da: Udfør

en: Simple
da: Simpel

en: Block description
da: Beskrivelse

en: Overrides
da: Erstatninger

en: Used in
da: Brugt i

en: Permission
da: Tilladelse

en: Grid
da: Gitter

en: 300 Multiple Choices
da: 300 Flere valg

en: 302 Found
da: 302 Fundet

en: 303 See Other
da: 303 Se anden placering

en: 304 Not Modified
da: 304 Ikke ændret

en: 305 Use Proxy
da: 305 Brug proxy

en: Audio file
da: Lydfil

en: Authenticated user
da: Godkendt bruger

en: « first
da: « første

en: last »
da: sidste »

en: Offset
da: Forskydning

en: Results per page
da: Resultater pr. side

en: Print
da: Udskriv

en: Table of Contents
da: Indholdsfortegnelse

en: Skip to main content
da: Gå til hovedindhold

en: Newest first
da: Nyeste først

en: Block type
da: Bloktype

en: Entity type
da: Entity-type

en: User account
da: Brugerkonto

en: No content available.
da: Der er intet indhold at vise.

en: Primary tabs
da: Primære faneblade

en: Secondary tabs
da: Sekundære faneblade

en: Temporary
da: Midlertidig

en: No files available.
da: Ingen tilgængelige filer.

en: Citation
da: Citat

en: Upload date
da: Upload-dato

en: Primary
da: Primær

en: Video file
da: Videofil

en: Custom text
da: Tilpasset tekst

en: Not Approved
da: Ikke godkendt

en: Items per page
da: Antal elementer

en: - All -
da: - Alle -

en: Compact
da: Kompakt

en: Publishing status
da: Publiceringsstatus

en: « First
da: « Første

en: Last »
da: Sidste »

en: Your virtual face or picture.
da: Dit virtuelle ansigt eller billede.

en: Status messages
da: Statusmeddelelser

en: Published status
da: Publiceringsstatus

en: Typography
da: Typografi

en: Main page content
da: Primært sideindhold

en: Full content
da: Fuldt indhold

en: Recent content
da: Seneste indhold

en: Find and manage content.
da: Find og håndtér indhold.

en: Taxonomy term page
da: Termside

en: No people available.
da: Ingen personer til rådighed.

en: Find and manage people interacting with your site.
da: Find og håndtér personer som bruger dit site.

en: No media available.
da: Ingen tilgængelige media.

en: Bulk update
da: Masseopdatering

en: Last accessed
da: Sidste tilgået

en: Fix 404 pages
da: Fix 404-sider

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
da: Håndtér brugerkonti, roller og tilladelser.

en: Changed date
da: Ændringsdato

en: Asc
da: Stigende

en: Media type
da: Medie type

en: Full HTML
da: Fuld HTML

en: Original language
da: Originalt sprog

en: With selection
da: Handling

en: Custom block library
da: Brugerdefineret blokbibliotek

en: Registering module
da: Registrerer modul

en: Fallback date format
da: Reservedatoformat

en: Submitted by @author_name on @date
da: Indsendt af @author_name den @date

en: Media library
da: Medie bibliotek

en: Primary admin actions
da: Primære administratorhandlinger

en: Large (480×480)
da: Stor (480×480)

en: Medium (220×220)
da: Mellem (220×220)

en: Default long date
da: Standard lang dato

en: Default medium date
da: Standard mellem dato

en: Default short date
da: Standard kort dato

en: Basic block
da: Simpel blok

en: A basic block contains a title and a body.
da: En simpel blok indeholder en titel og en brødtekst.

en: Basic HTML
da: Simpel HTML

en: Restricted HTML
da: Begrænset HTML

en: Find and manage custom blocks.
da: Find og håndtér brugerdefinerede blokke.

en: Find and manage files.
da: Find og håndtér filer.

en: Recent content.
da: Seneste indhold.

en: All content, by letter.
da: Alt indhold efter forbogstav.

en: Max 1300x1300
da: Maks. 1300x1300

en: Max 2600x2600
da: Maks. 2600x2600

en: Max 325x325
da: Maks. 325x325

en: Max 650x650
da: Maks. 650x650

en: Files overview
da: Filoversigt

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
da: Information om brug af filen {{ arguments.fid }}

en: Find and manage content
da: Find og håndtér indhold

en: Name or email contains
da: Navn eller e-mail indeholder

en: There are no custom blocks available.
da: Der er ingen tilpassede blokke tilgængeligt.

en: A locally hosted audio file.
da: En lokal lydfil.

en: A locally hosted video file.
da: En lokal videofil.

en: Name (A-Z)
da: Navn (A-Z)

en: Name (Z-A)
da: Navn (Z-A)

en: Edit {{ name }}
da: Redigér {{ name }}

en: Delete {{ name }}
da: Slet {{ name }}
