Ziggurat (1.0.0-alpha4) - en to it translation catalogue (185 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Images
it: Immagini

en: Status
it: Stato

en: Register
it: Registrati

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Username
it: Nome utente

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: List
it: Elenco

en: Language
it: Lingua

en: more
it: altro

en: More
it: Altro

en: Action
it: Azione

en: On
it: Acceso

en: Edit
it: Modifica

en: Size
it: Dimensione

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Use count
it: Contatore di utilizzo

en: Image
it: Immagine

en: Center
it: Centro

en: Parent
it: Genitore

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: True
it: Vero

en: Default
it: Predefinito

en: Background
it: Sfondo

en: Background Color
it: Colore sfondo

en: Top
it: In cima

en: Small
it: Piccolo

en: Large
it: Grande

en: Path
it: Percorso

en: Filename
it: Nome file

en: Teaser
it: Anteprima

en: Updated
it: Aggiornato

en: Attachment
it: Allegato

en: Picture
it: Ritratto

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Files
it: File

en: Created
it: Creato

en: All
it: Tutti

en: Active
it: Attivo

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Bottom
it: In fondo

en: Off
it: Spento

en: Header
it: Intestazione

en: To
it: A

en: From
it: Da

en: Custom
it: Personalizzato

en: Roles
it: Ruoli

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Last access
it: Ultimo accesso

en: Count
it: Numero

en: Normal
it: Normale

en: Last update
it: Ultimo aggiornamento

en: Advanced
it: Avanzate

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Plain text
it: Testo semplice

en: Desc
it: Disc

en: Table
it: Tabella

en: Attributes
it: Attributi

en: Role
it: Ruolo

en: Provider
it: Fonte esterna

en: Close
it: Chiudi

en: Sort by
it: Ordina per

en: Full
it: Completo

en: Approved
it: Approvato

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: Member for
it: Iscritto da

en: Alignment
it: Allineamento

en: author
it: autore

en: Entity
it: Entità

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: People
it: Persone

en: Blocked
it: Bloccato

en: Glossary
it: Glossario

en: Last modified
it: Ultima modifica

en: Changed
it: Modificato

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Oldest first
it: Prima i più vecchi

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Tabs
it: Schede

en: Anonymous user
it: Utente anonimo

en: Apply
it: Applica

en: Simple
it: Semplice

en: Block description
it: Descrizione del blocco

en: Overrides
it: Forzature

en: Used in
it: Usato in

en: Permission
it: Permesso

en: Grid
it: Griglia

en: Audio file
it: File audio

en: Authenticated user
it: Utente autenticato

en: Administrator
it: Amministratore

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: Offset
it: Scostamento

en: Results per page
it: Risultati per pagina

en: Print
it: Stampa

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Newest first
it: Prima i più recenti

en: Short Title
it: Titolo breve

en: Block type
it: Tipo di blocco

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: User account
it: Profilo utente

en: No content available.
it: Nessun contenuto disponibile.

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Permanent
it: Permanente

en: Temporary
it: Temporaneo

en: No files available.
it: Nessun file disponibile.

en: Citation
it: Citazione

en: MIME type
it: Tipo MIME

en: Upload date
it: Data di caricamento

en: Primary
it: Primario

en: Video file
it: File video

en: Custom text
it: Testo personalizzato

en: Not Approved
it: Non approvato

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Compact
it: Compatto

en: Publishing status
it: Stato di pubblicazione

en: Styles
it: Stili

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Your virtual face or picture.
it: Il tuo viso virtuale o la tua immagine.

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: Published status
it: Stato pubblicazione

en: Cover Image
it: Immagine di copertina

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: Full content
it: Contenuto completo

en: Recent content
it: Contenuti recenti

en: Find and manage content.
it: Trova e gestisci contenuti.

en: Taxonomy term page
it: Pagina di un termine della tassonomia

en: No people available.
it: Nessuna persona disponibile.

en: Find and manage people interacting with your site.
it: Trova e gestisci le persone che interagiscono con il tuo sito.

en: No media available.
it: Non è disponibile alcun contributo mediale.

en: Bulk update
it: Aggiornamento di massa

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
it: Gestisci profili utente, ruoli e permessi.

en: Changed date
it: Data di ultima modifica

en: Master
it: Principale

en: Full HTML
it: HTML completo

en: Original language
it: Lingua originale

en: With selection
it: Con la selezione

en: Custom block library
it: Libreria di blocchi personalizzati

en: Registering module
it: Registrazione del modulo

en: File usage
it: Utilizzo del file

en: Submitted by @author_name on @date
it: Inviato da @author_name il @date

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali

en: Large (480×480)
it: Grande (480×480)

en: Medium (220×220)
it: Medio (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
it: Miniatura (100×100)

en: HTML Date
it: Data HTML

en: HTML Datetime
it: Data e ora HTML

en: HTML Month
it: Mese HTML

en: HTML Time
it: Ora HTML

en: HTML Week
it: Settimana HTML

en: HTML Year
it: Anno HTML

en: Default long date
it: Formato predefinito data lunga

en: Default medium date
it: Formato predefinito data media

en: Default short date
it: Formato predefinito data corta

en: Basic block
it: Blocco base

en: A basic block contains a title and a body.
it: Un blocco di base contiene un titolo e un corpo.

en: Basic HTML
it: HTML di base

en: Restricted HTML
it: HTML ristretto

en: Find and manage custom blocks.
it: Trova e gestisci blocchi personalizzati.

en: Find and manage files.
it: Trova e gestisci i file.

en: Recent content.
it: Contenuti recenti.

en: All content, by letter.
it: Tutti i contenuti, per lettera.

en: Max 1300x1300
it: Massimo 1300x1300

en: Max 2600x2600
it: Massimo 2600x2600

en: Max 325x325
it: Massimo 325x325

en: Max 650x650
it: Massimo 650x650

en: Files overview
it: Panoramica file

en: Find and manage content
it: Trova e gestisci contenuti

en: Name or email contains
it: Nome utente o e-mail contenente
