Ziggurat (1.0.0-alpha6) - en to tr translation catalogue (201 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Images
tr: Resimler

en: Status
tr: Durum

en: Register
tr: Kaydol

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: List
tr: Liste

en: Language
tr: Dil

en: more
tr: daha fazla

en: More
tr: Devamı

en: Action
tr: Eylem

en: On
tr: Açık

en: File
tr: Dosya

en: Edit
tr: Düzenle

en: Size
tr: Boyut

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Use count
tr: Kullanım sayısı

en: Image
tr: Resim

en: Center
tr: Merkez

en: Parent
tr: Üst öge

en: Name
tr: İsim

en: Label
tr: Etiket

en: True
tr: Doğru

en: Default
tr: Varsayılan

en: Background
tr: Arkaplan

en: Background Color
tr: Arkaplan Rengi

en: Top
tr: En üst

en: Small
tr: Küçük

en: Large
tr: Büyük

en: Audio
tr: Ses

en: Path
tr: Yol

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Teaser
tr: Özet

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Attachment
tr: Ek

en: Picture
tr: Görsel

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Files
tr: Dosyalar

en: Created
tr: Oluşturulma

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Bottom
tr: Alt

en: Off
tr: Kapalı

en: Header
tr: Üst bilgi

en: To
tr: Kime

en: From
tr: Kimden

en: Custom
tr: Özel

en: Roles
tr: Roller

en: Published
tr: Yayında

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Last access
tr: Son erişim

en: Count
tr: Sayaç

en: Last update
tr: Son güncelleme

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Thumbnail
tr: Küçük görsel

en: Media
tr: Medya

en: Plain text
tr: Düz metin

en: Widget
tr: Arayüz kontrolü (widget)

en: Desc
tr: Azalan

en: Table
tr: Tablo

en: Attributes
tr: Nitelikler

en: Role
tr: Rol

en: Redirect
tr: Yönlendir

en: Provider
tr: Sağlayıcı

en: Close
tr: Kapat

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Full
tr: Tam

en: Approved
tr: Onaylı

en: Token
tr: Simge

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: Member for
tr: Üyelik süresi

en: Middle
tr: Orta

en: Alignment
tr: Hizalama

en: author
tr: yazar

en: Entity
tr: Nesne

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: People
tr: Kişiler

en: Blocked
tr: Engellendi

en: Glossary
tr: Sözlükçe

en: Last modified
tr: Son değişiklik

en: Changed
tr: Değişti

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Oldest first
tr: En önce en eskisi

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Anonymous user
tr: Konuk kullanıcı

en: Apply
tr: Uygula

en: Simple
tr: Basit

en: Block description
tr: Blok açıklaması

en: Used in
tr: Şurada kullanılıyor

en: Permission
tr: İzinler

en: Grid
tr: Izgara

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: Audio file
tr: Ses dosyası

en: Authenticated user
tr: Kimliği doğrulanmış kullanıcı

en: Administrator
tr: Yönetici

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Print
tr: Yazdır

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: Newest first
tr: Önce en yeniler

en: Block type
tr: Blok tipi

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: User account
tr: Kullanıcı hesabı

en: No content available.
tr: Hiçbir içerik mevcut değil.

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Permanent
tr: Kalıcı

en: Temporary
tr: Geçici

en: No files available.
tr: Dosya yok.

en: MIME type
tr: MIME tipi

en: Upload date
tr: Yüklenme tarihi

en: Primary
tr: Birincil

en: Video file
tr: Video dosyası

en: Custom text
tr: Özel metin

en: Not Approved
tr: Onaylanmadı

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Compact
tr: Sade

en: Publishing status
tr: Yayımlanma durumu

en: Styles
tr: Biçemler

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Your virtual face or picture.
tr: Sanal yüzünüz ya da resminiz.

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: Published status
tr: Yayın durumu

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: Full content
tr: Tüm içerik

en: Recent content
tr: Güncel içerik

en: Find and manage content.
tr: İçeriği bul ve yönet.

en: Taxonomy term page
tr: Sınıflandırma (taksonomi) terimleri sayfası

en: No people available.
tr: Hiç kimse mevcut değil.

en: Find and manage people interacting with your site.
tr: Sitenizle etkileşim kuran kişileri arayın ve yönetin.

en: No media available.
tr: Ortam yok.

en: Bulk update
tr: Toplu güncelleme

en: Last accessed
tr: Son erişim

en: Fix 404 pages
tr: 404 sayfalarını düzelt

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
tr: Kullanıcı hesapları, roller ve izinleri yönetin.

en: Changed date
tr: Değiştirilme tarihi

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Column Count
tr: Kolon Sayısı

en: Media type
tr: Medya tipi

en: Full HTML
tr: Tam HTML

en: Original language
tr: Özgün dil

en: Custom block library
tr: Özel blok kütüphanesi

en: Registering module
tr: Eklenti kayıt ediliyor

en: Fallback date format
tr: Yedek tarih biçimi

en: File usage
tr: Dosya kullanımı

en: Submitted by @author_name on @date
tr: @date tarihinde @author_name tarafından gönderildi

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: Large (480×480)
tr: Geniş (480x480)

en: Medium (220×220)
tr: Orta (220x220)

en: Thumbnail (100×100)
tr: Küçükresim (100x100)

en: HTML Date
tr: HTML Tarihi

en: HTML Datetime
tr: HTML Tarih Saat

en: HTML Month
tr: HTML Ay

en: HTML Time
tr: HTML Zaman

en: HTML Week
tr: HTML Hafta

en: HTML Year
tr: HTML Yıl

en: HTML Yearless date
tr: HTML Yılsız tarih

en: Default long date
tr: Varsayılan uzun tarih

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
tr: l, F j, Y - H:i [PHP tarih biçimi]

en: Default medium date
tr: Varsayılan orta tarih

en: Default short date
tr: Varsayılan kısa tarih

en: Basic block
tr: Temel blok

en: A basic block contains a title and a body.
tr: Bir temel blok, bir başlık ve metinden oluşur.

en: Basic HTML
tr: Temel HTML

en: Restricted HTML
tr: Kısıtlı HTML

en: Find and manage custom blocks.
tr: Özel blokları bulun ve yönetin.

en: Find and manage files.
tr: Dosyaları bulun ve yönetin.

en: Recent content.
tr: Güncel içerik.

en: All content, by letter.
tr: Harfe göre tüm içerikler.

en: Max 1300x1300
tr: Maks 1300x1300

en: Max 2600x2600
tr: Maks 2600x2600

en: Max 325x325
tr: Maks 325x325

en: Max 650x650
tr: Maks 650x650

en: Files overview
tr: Dosya Özeti

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
tr: {{ arguments.fid }} için dosya kullanım bilgileri

en: Find and manage content
tr: İçeriği bulun ve yönetin

en: Name or email contains
tr: Ad ya da e-posta şunu içersin

en: Media name
tr: Medya adı

en: There are no custom blocks available.
tr: Kullanılabilir özel blok yok.

en: Name (A-Z)
tr: Ad (A-Z)

en: Name (Z-A)
tr: Ad (Z-A)
