Ziggurat (1.0.0-alpha1) - en to is translation catalogue (107 entries)

en: Home
is: Forsíða

en: Title
is: Titill

en: Body
is: Meginmál

en: Images
is: Myndir

en: Status
is: Staða

en: Register
is: Nýskráning

en: Delete
is: Eyða

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Content
is: Innihald

en: Username
is: Notendanafn

en: Type
is: Gerð

en: Author
is: Höfundur

en: List
is: Listi

en: Language
is: Tungumál

en: more
is: meira

en: More
is: Meira

en: Action
is: Aðgerð

en: On
is: Virkjað

en: File
is: Skrá

en: Edit
is: Breyta

en: Size
is: Stærð

en: Reset
is: Endursetja

en: None
is: Engin

en: Use count
is: Notkun

en: Image
is: Mynd

en: Center
is: Miðja

en: Parent
is: Foreldri

en: Name
is: Nafn

en: Label
is: Merking

en: True
is: Rétt

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Background
is: Bakgrunnur

en: Background Color
is: Bakgunnslitur

en: Background Image
is: Bakgunnsmynd

en: Top
is: Toppur

en: Small
is: Lítið

en: Large
is: Stórt

en: Audio
is: Hljóð

en: Path
is: Slóð

en: Filename
is: Skráarnafn

en: Teaser
is: Úrdráttur

en: Updated
is: Uppfært

en: Layout
is: Útlit

en: ID
is: Kenni

en: Attachment
is: Viðhengi

en: Picture
is: Mynd

en: Content type
is: Efnisgerð

en: Files
is: Skrár

en: Created
is: Stofnað

en: All
is: Allt

en: Active
is: Virkt

en: Page title
is: Titill síðu

en: Block
is: Blokk

en: Page
is: Síða

en: Off
is: Af

en: Header
is: Haus

en: To
is: Til

en: From
is: Frá

en: Custom
is: Sérsniðið

en: Roles
is: Hlutverk

en: Published
is: Birt

en: Filter
is: Sía

en: Promoted to front page
is: Kynna á forsíðu

en: Last update
is: Síðast uppfært

en: Advanced
is: Ítarlegt

en: Thumbnail
is: Smámynd

en: Media
is: Margmiðlunarefni

en: Table
is: Tafla

en: Role
is: Hlutverk

en: Close
is: Loka

en: Sort by
is: Raða eftir

en: Approved
is: Samþykkt

en: ‹ previous
is: ‹ fyrri

en: next ›
is: næsta ›

en: Member for
is: Meðlimur í

en: Alignment
is: Jöfnun

en: author
is: höfundur

en: Left
is: Vinstri

en: Right
is: Hægri

en: People
is: Notendur

en: Blocked
is: Óvirkur

en: ‹ Previous
is: < Fyrri

en: Unpublished
is: Ekki birt

en: Tabs
is: Flipar

en: Anonymous user
is: Ónafngreindur notandi

en: Apply
is: Virkja

en: Block description
is: Lýsing á blokk

en: Permission
is: Réttindi

en: Grid
is: Grind

en: Administrator
is: Kerfisstjóri

en: « first
is: « fremsta

en: last »
is: aftasta »

en: Print
is: Prenta

en: User account
is: Notandaaðgangur

en: Temporary
is: Tímabundið

en: Not Approved
is: Hafnað

en: Items per page
is: Hlutir per síðu

en: - All -
is: - Allt -

en: Publishing status
is: Birtingarstaða

en: Your virtual face or picture.
is: Net- andlit eða mynd.

en: No media available.
is: Ekkert margmiðlunarefni aðgengilegt.

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
is: Sjá um notendaaðgang, rullur og réttindi.

en: Media type
is: Tegund margmiðlunarefnis

en: Media library
is: Margmiðlunarsafn

en: Media name
is: Nafn margmiðlunarefnis

en: Allows users to browse and administer media items
is: Leyfa notendum að skima eftir og stjórna margmiðlunarefni

en: Media Library thumbnail (220x220)
is: Margmiðlunarsafns-smámynd (220x220)
