Ziggurat (2.0.0-beta1) - en to ja translation catalogue (225 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Images
ja: イメージ

en: Status
ja: 状態

en: Register
ja: 登録

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Username
ja: ユーザー名

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Language
ja: 言語

en: more
ja: 続き

en: More
ja: 続き

en: Action
ja: アクション

en: On
ja: オン

en: File
ja: ファイル

en: Edit
ja: 編集

en: Size
ja: サイズ

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Use count
ja: 使用回数

en: Image
ja: 画像

en: Center
ja: 中央

en: Parent
ja: 親

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: True
ja: TRUE

en: Default
ja: デフォルト

en: Background
ja: 背景

en: Background Color
ja: 背景色

en: Background Image
ja: 背景画像

en: Top
ja: トップ

en: Small
ja: 小

en: Large
ja: 大

en: Audio
ja: オーディオ

en: Path
ja: パス

en: Filename
ja: ファイル名

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Updated
ja: 更新

en: Layout
ja: レイアウト

en: Attachment
ja: 添付

en: Picture
ja: 写真

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Files
ja: ファイル

en: Created
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Page title
ja: ページのタイトル

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Bottom
ja: ボトム

en: Off
ja: オフ

en: Header
ja: ヘッダー

en: To
ja: 宛先

en: From
ja: 送信元

en: Custom
ja: カスタム

en: Roles
ja: 役割

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Last access
ja: 前回のアクセス

en: Count
ja: カウント

en: Normal
ja: ノーマル

en: Last update
ja: 前回の更新

en: Advanced
ja: 高度

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Media
ja: メディア

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: Widget
ja: ウィジェット

en: Extra
ja: 拡張

en: Mobile
ja: モバイル

en: Desc
ja: 降順

en: Table
ja: テーブル

en: Attributes
ja: 属性

en: Role
ja: 役割

en: Redirect
ja: リダイレクト

en: Provider
ja: プロバイダー

en: Close
ja: 閉じる

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Full
ja: すべて

en: Approved
ja: 承認済み

en: Token
ja: トークン

en: ‹ previous
ja: ‹ 前へ

en: next ›
ja: 次へ ›

en: Member for
ja: ユーザー登録から

en: Middle
ja: 中

en: Alignment
ja: 位置揃え

en: author
ja: 投稿者

en: Entity
ja: エンティティ

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: People
ja: ユーザー

en: Blocked
ja: ブロック

en: Approval status
ja: 承認ステータス

en: Video
ja: ビデオ

en: Glossary
ja: 用語集

en: Last modified
ja: 最終更新日時

en: Changed
ja: 変更済

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Oldest first
ja: 古い順

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Tabs
ja: タブ

en: Anonymous user
ja: 匿名ユーザー

en: Apply
ja: 適用

en: Simple
ja: 簡単

en: Block description
ja: ブロックの説明

en: Overrides
ja: 上書き

en: Used in
ja: 利用場所

en: Permission
ja: 権限

en: Grid
ja: グリッド

en: Editor
ja: エディタ

en: Audio file
ja: オーディオファイル

en: Authenticated user
ja: 認証済みユーザー

en: Administrator
ja: 管理者

en: « first
ja: « 最初へ

en: last »
ja: 最後 »

en: Animation
ja: アニメーション

en: Offset
ja: オフセット

en: Print
ja: 印刷

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: Fid
ja: FID

en: Newest first
ja: 新しい順

en: Zoom
ja: ズーム

en: Short Title
ja: 短いタイトル

en: Block type
ja: ブロックタイプ

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: Publication
ja: 公表

en: Primary tabs
ja: プライマリータブ

en: Secondary tabs
ja: セカンダリータブ

en: Permanent
ja: 恒久的

en: Temporary
ja: 一時的

en: No files available.
ja: 利用可能なファイルがありません。

en: MIME type
ja: MIME タイプ

en: Upload date
ja: アップロード日時

en: Video file
ja: 動画ファイル

en: Custom text
ja: 独自のテキスト

en: Not Approved
ja: 承認されていない

en: Media Browser
ja: メディアブラウザー

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Compact
ja: コンパクト

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Accessed
ja: アクセス

en: Styles
ja: スタイル

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Your virtual face or picture.
ja: あなたの仮想の顔、あるいは写真。

en: Status messages
ja: ステータスメッセージ

en: Status code
ja: 状態コード

en: Published status
ja: 掲載ステータス

en: Main page content
ja: メインページコンテンツ

en: Full content
ja: 全文

en: Recent content
ja: 最近のコンテンツ

en: Find and manage content.
ja: コンテンツの検索と管理。

en: Taxonomy term page
ja: タクソノミータームのページ

en: No people available.
ja: 利用可能なユーザーがいません。

en: Find and manage people interacting with your site.
ja: サイトにアクセスするユーザーの抽出と管理

en: No media available.
ja: 利用可能なメディアがありません。

en: Bulk update
ja: 一括更新

en: Manage user accounts, roles, and permissions.
ja: ユーザーアカウント、ロール、権限の管理をします。

en: Changed date
ja: 更新日

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Extra Large
ja: エキストララージ

en: Media type
ja: メディアタイプ

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Original language
ja: 元の言語

en: With selection
ja: 選択リスト付

en: Custom block library
ja: カスタムブロックライブラリ

en: Registering module
ja: モジュールの登録

en: Fallback date format
ja: 予備の日時フォーマット

en: File usage
ja: ファイルの用途

en: Submitted by @author_name on @date
ja: @author_name が @date に投稿

en: Media library
ja: メディアライブラリー

en: Primary admin actions
ja: プライマリ管理アクション

en: Large (480×480)
ja: 大 (480×480)

en: Medium (220×220)
ja: 中 (220×220)

en: Thumbnail (100×100)
ja: サムネイル (100x100)

[ctx: PHP date format]
en: D, m/d/Y - H:i
ja: Y/m/d(D) - H:i

en: HTML Date
ja: HTML 日付

en: HTML Datetime
ja: HTML 日時

en: HTML Month
ja: HTML 月

en: HTML Time
ja: HTML 時刻

en: HTML Week
ja: HTML 週

en: HTML Year
ja: HTML 年

en: HTML Yearless date
ja: HTML 年無し日付

en: Default long date
ja: デフォルトの長い日付

[ctx: PHP date format]
en: l, F j, Y - H:i
ja: Y年n月j日(l) - H:i

en: Default medium date
ja: デフォルトの中ぐらいの日付

en: Default short date
ja: デフォルトの短い日付

[ctx: PHP date format]
en: m/d/Y - H:i
ja: Y/m/d - H:i

en: Basic block
ja: 基本ブロック

en: A basic block contains a title and a body.
ja: 基本ブロックはタイトルと本文を持ちます。

en: Basic HTML
ja: ベーシック HTML

en: Restricted HTML
ja: 制限付き HTML

en: Find and manage custom blocks.
ja: カスタムブロックの管理と検索

en: Find and manage files.
ja: ファイルの検索と管理。

en: Recent content.
ja: 最近のコンテンツ。

en: Max 1300x1300
ja: 最大 1300x1300

en: Max 2600x2600
ja: 最大 2600x2600

en: Max 325x325
ja: 最大 325x325

en: Max 650x650
ja: 最大 650x650

en: Files overview
ja: ファイルの概要

en: File usage information for {{ arguments.fid }}
ja: {{ arguments.fid }}のファイル使用情報

en: Find and manage content
ja: コンテンツの検索と管理

en: Name or email contains
ja: 名前またはメールアドレスが以下を含む

en: Media name
ja: メディア名

en: Entity browser
ja: エンティティブラウザー

en: There is no redirect yet.
ja: まだリダイレクトがありません。

en: Use local files for reusable media.
ja: サーバー内に保存されたファイルを再利用可能なメディアとして使います。

en: Use local images for reusable media.
ja: サーバー内に保存された画像を再利用可能なメディアとして使います。

en: There are no custom blocks available.
ja: 利用出来るカスタムブロックはありません。

en: A locally hosted audio file.
ja: サーバー内に保存されたオーディオファイル

en: A locally hosted video file.
ja: サーバー内に保存された動画ファイル

en: Name (A-Z)
ja: 名前（昇順）

en: Name (Z-A)
ja: 名前（降順）

en: Edit {{ name }}
ja: {{ name }}を編集

en: Widget (table)
ja: ウィジェット（表）

en: Delete {{ name }}
ja: {{ name }}を削除
