ZURB Foundation (9.0.0-beta2) - en to id translation catalogue (49 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Previous
id: Sebelumnya

en: Next
id: Selanjutnya

en: Content
id: Konten

en: Enable
id: Aktifkan

en: Search
id: Pencarian

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Back
id: Kembali

en: Help
id: Bantuan

en: Small
id: Kecil

en: Large
id: Besar

en: Page title
id: Judul halaman

en: Page
id: Halaman

en: Always
id: Selalu

en: Never
id: Tidak pernah

en: Left sidebar
id: Bilah sisi kiri

en: Right sidebar
id: Bilah sisi kanan

en: Medium
id: Sedang

en: Tools
id: Alat

en: first
id: pertama

en: Sticky
id: Menempel

en: Tabs
id: Tab

en: Next page
id: Halaman berikutnya

en: Go to first page
id: Pergi ke halaman pertama

en: Go to last page
id: Pergi ke halaman terakhir

en: Language switcher
id: Pengalih bahasa

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Powered by Drupal
id: Menggunakan Drupal

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Status messages
id: Pesan status

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: (active tab)
id: (tab aktif)

en: Footer first column
id: Footer kolom pertama

en: Current page
id: Halaman sekarang

en: Previous page
id: Halaman sebelumnya

en: Footer menu
id: Menu footer

en: Last page
id: Halaman terakhir

en: Site branding
id: Pencitraan situs

en: Site header
id: Kepala situs

en: First page
id: Halaman pertama

en: Submitted by @author_name on @date
id: Dikirim oleh @author_name pada @date

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: User account menu
id: Menu akun pengguna

en: Go to page @key
id: Buka halaman @key
