ZURB Foundation (9.0.0-beta2) - en to hi translation catalogue (40 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Previous
hi: पिछला

en: Next
hi: अगला

en: Content
hi: सामग्री

en: Enable
hi: सक्रीय करें

en: Search
hi: खोज

en: Go to previous page
hi: पिछले पृष्ठ में जायें।

en: Go to next page
hi: अगले पृष्ठ में जायें।

en: Back
hi: वापस

en: Help
hi: मदद

en: Small
hi: छोटा

en: Large
hi: बढा

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Breadcrumb
hi: पग चिन्ह

en: Never
hi: कभी नहीं,कदापि नहीं

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Left sidebar
hi: बांया साइडबार

en: Right sidebar
hi: दांया साइडबार

en: Medium
hi: माध्यम

en: Tools
hi: उपकरण

en: Sticky
hi: मुख्य

en: Tabs
hi: टैब्स

en: Next page
hi: अगला पृष्ठ

en: Go to first page
hi: प‌ह‌ले पन्ने प‌र‌ जायें

en: Go to last page
hi: अंतिम‌ पन्ने प‌र‌ जायें

en: Language switcher
hi: भाषा स्विचर

en: Main navigation
hi: मुख्य नेविगेशन

en: Primary tabs
hi: प्राथमिक टैब्स

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: Page top
hi: पृष्ठ का शीर्ष

en: Page bottom
hi: पृष्ठ के नीचे

en: Status messages
hi: स्थिति संदेश

en: (active tab)
hi: (सक्रिय टैब)

en: Footer first column
hi: पाद लेख का प्रथम स्तंभ

en: Highlighted
hi: चिन्हांकित किया गया

en: Footer menu
hi: फुटर मेनू

en: Site header
hi: साइट हेडर

en: Primary admin actions
hi: प्राथमिक व्यवस्थापक कार्रवाई

en: User account menu
hi: उपयोगकर्ता खाता मेनू
