ABC (8.x-1.1) - en to id translation catalogue (73 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Slideshow
id: Presentasi Slide

en: Content
id: Konten

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: unpublished
id: belum ditayangkan

en: Search
id: Pencarian

en: None
id: Tiada

en: Block settings
id: Pengaturan blok

en: Image
id: Gambar

en: Center
id: Tengah

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: Go to parent page
id: Ke halaman induk

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Help
id: Bantuan

en: Large
id: Besar

en: Icon
id: Ikon

en: Updated
id: Diperbaharui

en: n/a
id: t/t

en: Last post
id: Kiriman terakhir

en: Page title
id: Judul halaman

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Items
id: Item

en: Up
id: Ke atas

en: Color
id: Warna

en: User login
id: Login pengguna

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: Button
id: Tombol

en: Tools
id: Alat

en: Position
id: Posisi

en: Static
id: Statik

en: ago
id: yang lalu

en: Display breadcrumb
id: Tampilkan breadcrumb

en: Topics
id: Topik-topik

en: Font size
id: Ukuran Font

en: Posts
id: Pos

en: Fixed
id: Tetap

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Menu settings
id: Pengaturan menu

en: New
id: Baru

en: Tabs
id: Tab

en: Next page
id: Halaman berikutnya

en: Go to first page
id: Pergi ke halaman pertama

en: Go to last page
id: Pergi ke halaman terakhir

en: Language switcher
id: Pengalih bahasa

en: Green
id: Hijau

en: Blue
id: Biru

en: Grey
id: Abu-abu

en: Orange
id: Oranye

en: Layout settings
id: Pengaturan tata letak

en: Black
id: Hitam

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: First item
id: Pokok pertama

en: Powered by Drupal
id: Menggunakan Drupal

en: wide
id: lebar

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Status messages
id: Pesan status

en: Sidebar first
id: Sidebar pertama

en: Secondary menu
id: Menu sekunder

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Sidebar second
id: Sidebar kedua

en: Previous page
id: Halaman sebelumnya

en: Text Formats
id: Format teks

en: Primary menu
id: Menu utama

en: Date only
id: Hanya tanggal

en: Page @items.current
id: Laman @items.current

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: User account menu
id: Menu akun pengguna
