ABC (8.x-1.11) - en to tr translation catalogue (88 entries)

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: Slideshow
tr: Slayt gösterisi

en: Content
tr: İçerik

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: unpublished
tr: yayımlanmadı

en: Search
tr: Ara

en: None
tr: Hiçbiri

en: Block settings
tr: Blok ayarları

en: Image
tr: Resim

en: Center
tr: Merkez

en: Go to previous page
tr: Önceki sayfaya git

en: Go to parent page
tr: Üst sayfaya git

en: Go to next page
tr: Sonraki sayfaya git

en: Help
tr: Yardım

en: Large
tr: Büyük

en: Icon
tr: Simge

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Submitted by
tr: Gönderen

en: Last post
tr: Son gönderi

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Page
tr: Sayfa

en: Breadcrumb
tr: Sayfa yolu

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Footer
tr: Alt bilgi

en: Items
tr: Öğeler

en: Up
tr: Yukarı

en: Color
tr: Renk

en: User login
tr: Kullanıcı girişi

en: Add new comment
tr: Yeni yorum ekle

en: Button
tr: Düğme

en: Tools
tr: Araçlar

en: Position
tr: Konum

en: ago
tr: önce

en: Display breadcrumb
tr: Sayfa yolunu göster

en: Topics
tr: Konular

en: Font size
tr: Yazı tipi boyutu

en: Posts
tr: Gönderiler

en: Fixed
tr: Sabit

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Menu settings
tr: Menü ayarları

en: New
tr: Yeni

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Next page
tr: Sonraki sayfa

en: Go to first page
tr: İlk sayfaya git

en: Go to last page
tr: Son sayfaya git

en: Language switcher
tr: Dil değiştirici

en: Pink
tr: Pembe

en: Green
tr: Yeşil

en: Blue
tr: Mavi

en: Orange
tr: Turuncu

en: Layout settings
tr: Yerleşim ayarları

en: Rounded corners
tr: Yuvarlatılmış köşeler

en: Black
tr: Siyah

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: Main navigation
tr: Ana gezinti menüsü

en: Primary tabs
tr: Birincil sekmeler

en: Secondary tabs
tr: İkincil sekmeler

en: Yellow
tr: Sarı

en: Pagination
tr: Sayfalama

en: First item
tr: İlk madde

en: Powered by Drupal
tr: Drupal tabanlıdır

en: wide
tr: geniş

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Page top
tr: Sayfa başı

en: Page bottom
tr: Sayfanın altı

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: Sidebar first
tr: Birinci kenar çubuğu

en: Secondary menu
tr: İkincil menü

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: Current page
tr: Şu an kullanılan sayfa

en: Highlighted
tr: Vurgulanmış

en: Sidebar second
tr: İkinci sütun

en: Previous page
tr: Önceki sayfa

en: Your shopping cart is empty.
tr: Alışveriş sepetiniz boş.

en: Text Formats
tr: Metin Biçimleri

en: Last page
tr: Son sayfa

en: Primary menu
tr: Birincil menü

en: Date only
tr: Yalnızca tarih

en: Site branding
tr: Site markası

en: First page
tr: İlk sayfa

en: narrow
tr: dar

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: User account menu
tr: Kullanıcı hesap menüsü
