ABC (8.x-1.8) - en to fr translation catalogue (105 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Slideshow
fr: Diaporama

en: Content
fr: Contenu

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: unpublished
fr: non publié

en: Search
fr: Rechercher

en: None
fr: Aucun(e)

en: Block settings
fr: Paramètres du bloc

en: Center
fr: Centre

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Go to parent page
fr: Aller à la page parente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Help
fr: Aide

en: Large
fr: Grand

en: Icon
fr: Icône

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Submitted by
fr: Soumis par

en: Last post
fr: Dernière contribution

en: Page title
fr: Titre de page

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Items
fr: Éléments

en: Up
fr: Haut

en: Color
fr: Couleur

en: User login
fr: Connexion utilisateur

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Button
fr: Bouton

en: Image URL
fr: URL de l'image

en: Tools
fr: Outils

en: Static
fr: Statique

en: ago
fr: il y a

en: Display breadcrumb
fr: Afficher le fil d'Ariane

en: Topics
fr: Sujets

en: Font size
fr: Taille de police

en: Posts
fr: Contributions

en: Fixed
fr: Fixe

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Menu settings
fr: Paramètres du menu

en: New
fr: Nouveau

en: Tabs
fr: Onglets

en: Next page
fr: Page suivante

en: Go to first page
fr: Aller à la première page

en: Go to last page
fr: Aller à la dernière page

en: Language switcher
fr: Sélecteur de langue

en: Pink
fr: Rose

en: Green
fr: Vert

en: Blue
fr: Bleu

en: Grey
fr: Gris

en: Other settings
fr: Autres paramètres

en: Layout settings
fr: Paramètres de mise en page

en: Rounded corners
fr: Coins arrondis

en: Black
fr: Noir

en: User 1
fr: Bloc utilisateur 1

en: User 2
fr: Bloc utilisateur 2

en: User 3
fr: Bloc utilisateur 3

en: User 4
fr: Bloc utilisateur 4

en: User 5
fr: Bloc utilisateur 5

en: User 6
fr: Bloc utilisateur 6

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Font family
fr: Police de caractères

en: Menu items
fr: Eléments de menu

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Yellow
fr: Jaune

en: Slide URL
fr: URL de la diapositive

en: Search engine optimization (SEO) settings
fr: Paramètres d'optimisation pour les moteurs de recherche (SEO)

en: First item
fr: Premier élément

en: Powered by Drupal
fr: Propulsé par Drupal

en: wide
fr: large

en: Block icons
fr: Icônes de bloc

en: Page icons
fr: Icônes de page

en: User 7
fr: Bloc utilisateur 7

en: User 8
fr: Bloc utilisateur 8

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Sidebar first
fr: Première barre latérale

en: Secondary menu
fr: Menu secondaire

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Sidebar second
fr: Seconde barre latérale

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Text Formats
fr: Formats de texte

en: Last page
fr: Dernière page

en: Slide 1
fr: Diapositive 1

en: Slide 2
fr: Diapositive 2

en: Slide 3
fr: Diapositive 3

en: Primary menu
fr: Menu principal

en: Title settings
fr: Paramètres de titre

en: Date only
fr: Date seulement

en: Site branding
fr: Identité du site

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
fr: Vous n'avez pas encore créé de type de contenus. Allez sur la <a href="@create_content">page de création de type de contenus</a> pour ajouter un nouveau type de contenu.

en: Book outline for @book.title
fr: Structure du livre @book.title

en: Book traversal links for
fr: Liens transversaux de livre pour

en: First page
fr: Première page

en: narrow
fr: étroit

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: User account menu
fr: Menu du compte de l'utilisateur

en: An error occurred while trying to preview the media. Please save your work and reload this page.
fr: Une erreur s'est produite lors de la tentative de prévisualisation du média. Veuillez enregistrer votre travail et recharger cette page.

en: @title sub-navigation
fr: sous-navigation @title
