Access Policy (1.0.0-beta9) - en to ru translation catalogue (95 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Value
ru: Значение

en: Group
ru: Группа

en: Cancel
ru: Отмена

en: Remove
ru: Удалить

en: Description
ru: Описание

en: Edit
ru: Редактировать

en: Search
ru: Поиск

en: None
ru: Нет

en: Message
ru: Сообщение

en: Weight
ru: Вес

en: Required
ru: Обязательно

en: Depth
ru: Глубина

en: Name
ru: Название

en: Field
ru: Поле

en: Label
ru: Метка

en: Save
ru: Сохранить

en: True
ru: Истина

en: False
ru: Ложь

en: Default
ru: По умолчанию

en: Sunday
ru: воскресенье

en: Monday
ru: понедельник

en: Tuesday
ru: вторник

en: Wednesday
ru: среда

en: Thursday
ru: четверг

en: Friday
ru: пятница

en: Saturday
ru: суббота

en: Access
ru: Доступ

en: View
ru: Просмотр

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Configure
ru: Настроить

en: Access denied
ru: Доступ запрещён

en: Time zone
ru: Часовой пояс

en: Contains
ru: Содержит

en: Does not contain
ru: Не содержит

en: Is less than
ru: Меньше, чем

en: Is less than or equal to
ru: Меньше либо равно

en: Is equal to
ru: Равно

en: Is greater than or equal to
ru: Больше или равно

en: Is greater than
ru: Больше, чем

en: Is not equal to
ru: Не равно

en: Items
ru: Элементы

en: Now
ru: Сейчас

en: All day
ru: Весь день

en: Other
ru: Другое

en: Role
ru: Роль

en: Allow
ru: Разрешить

en: Ignore
ru: Игнорировать

en: Deny
ru: Запретить

en: Operator
ru: Оператор

en: Operation
ru: Действие

en: Manual
ru: Вручную

en: Query
ru: Запрос

en: Dynamic
ru: Динамический

en: Plugin
ru: Плагин

en: Permission
ru: Право доступа

en: Plugin settings
ru: Настройки плагина

en: About
ru: Информация

en: Save permissions
ru: Сохранить права доступа

en: Entity type
ru: Тип сущности

en: Use default
ru: Использовать установки по умолчанию

en: Starts with
ru: Начинается с

en: Is one of
ru: Один из

en: Uses
ru: Использование

en: Current user
ru: Текущий пользователь

en: Ends with
ru: Заканчивается на

en: Start time
ru: Время начала

en: Are you sure you want to delete @name?
ru: Вы действительно хотите удалить @name?

en: Broken/missing handler
ru: Обработчик испорчен или отсутствует

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
ru: Дата в любом машиночитаемом формате. Предпочтительный формат: CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: Is none of
ru: Кроме

en: Unrestricted
ru: Без ограничений

en: Access rules
ru: Правила доступа

en: Administrative title
ru: Административный заголовок

en: Selection rules
ru: Правила выбора

en: Limited
ru: Ограничено

en: Does not start with
ru: Не начинается с

en: Does not end with
ru: Не заканчивается на

en: Warning: Give to trusted roles only; this permission has security implications.
ru: Предупреждение: это право связано с безопасностью сайта. Предоставляйте это право только пользователям той роли, которым вы доверяете.

en: Appears in: @bundles
ru: Появляется в: @bundles

en: An offset from the current time such as "+1 day" or "-2 hours -30 minutes"
ru: Смещение относительно текущего времени. К примеру: "+1 day" или "-2 hours -30 minutes"

en: Edit permissions
ru: Редактировать права доступа

en: Weight for @title
ru: Вес @title

en: Query settings
ru: Настройки запроса

en: Add and configure
ru: Добавить и настроить

en: Weekday
ru: День недели

en: The raw numeric user ID.
ru: Необработанный числовой ID пользователя.

en: Error page
ru: Страница ошибки

en: View all revisions
ru: Посмотр всех редакций

en: The email address used for initial account creation.
ru: Email-адрес, используемый для первоначального создания учётной записи.

en: Target entity type
ru: Целевой тип сущности

en: Plugin ID
ru: ID плагина

en: There are no @label yet.
ru: Пока ещё нет @label.
