Acquia CMS Common (3.1.2) - en to fr translation catalogue (80 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Author
fr: Auteur

en: Language
fr: Langue

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Categories
fr: Catégories

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Name
fr: Nom

en: True
fr: Vrai

en: Default
fr: Par défaut

en: Small
fr: Petit

en: Large
fr: Grand

en: Updated
fr: Mis à jour

en: You are not authorized to access this page.
fr: Vous n'êtes pas autorisé(e) à accéder à cette page.

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Node
fr: Nœud

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Access denied
fr: Accès refusé

en: Embedded
fr: Inclus

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Thumbnail
fr: Vignette

en: Medium
fr: Moyen

en: Media
fr: Média

en: Table
fr: Tableau

en: Search Results
fr: Résultats de recherche

en: Sort by
fr: Trier par

en: author
fr: auteur

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Tabs
fr: Onglets

en: Grid
fr: Grille

en: Page not found
fr: Page non trouvée

en: Administrator
fr: Administrateur

en: Offset
fr: Décalage

en: Newest first
fr: Le plus récent d'abord

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: Card
fr: Fiche

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Publishing status
fr: Statut de publication

en: Tag type
fr: Type d'étiquette

en: Apply filters
fr: Appliquer les filtres

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Alert
fr: Alerte

en: Published status
fr: Statut de publication

en: Find and manage content.
fr: Trouver et gérer le contenu.

en: No media available.
fr: Aucun média disponible.

en: You have been logged out due to inactivity.
fr: Vous avez été déconnecté pour cause d'inactivité.

en: Master
fr: Principal

en: Media type
fr: Type de média

en: Full HTML
fr: HTML complet

en: View differences
fr: Visualiser les différences

en: File added
fr: Fichier ajouté

en: File removed
fr: Fichier supprimé

en: View changes of @config_file
fr: Voir les changements de @config_file

en: Editorial
fr: Éditorial

en: Staged
fr: Versionné

en: Find and manage content
fr: Trouver et gérer le contenu

en: Media name
fr: Nom du média

en: Find and manage media.
fr: Trouver et gérer des media.

en: Name (A-Z)
fr: Nom (A-Z)

en: Name (Z-A)
fr: Nom (Z-A)

en: Edit {{ name }}
fr: Modifier {{ name }}

en: Widget (table)
fr: Widget (tableau)

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
fr: Archivé

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
fr: Brouillon

[ctx: Workflow state label]
en: Published
fr: Publié

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
fr: Archiver

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
fr: Créer un Nouveau Brouillon

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
fr: Publier

en: Delete {{ name }}
fr: Supprimer {{ name }}
