Acquia CMS Common (3.2.8) - en to id translation catalogue (65 entries)

en: Title
id: Judul

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Language
id: Bahasa

en: Action
id: Tindakan

en: Tags
id: Tag

en: Categories
id: Kategori

en: Search
id: Pencarian

en: Name
id: Nama

en: True
id: Benar

en: Default
id: Bawaan

en: Small
id: Kecil

en: Large
id: Besar

en: Updated
id: Diperbaharui

en: You are not authorized to access this page.
id: Anda tidak diotorisasi untuk mengakses halaman ini.

en: Content type
id: Jenis konten

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Access denied
id: Akses ditolak

en: Page
id: Halaman

en: Module
id: Modul

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Thumbnail
id: Miniatur

en: Medium
id: Sedang

en: Widget
id: Piranti

en: Table
id: Tabel

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: author
id: penulis

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Tabs
id: Tab

en: Grid
id: Kotakan

en: Page not found
id: Halaman tidak ditemukan

en: Offset
id: Letak

en: Newest first
id: Mulai dari terbaru

en: No content available.
id: Tidak ada konten yang tersedia.

en: Card
id: Kartu

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Publishing status
id: Status penerbitan

en: Apply filters
id: Terapkan filters

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Alert
id: Peringatan

en: Published status
id: Status diterbitkan

en: Find and manage content.
id: Cari dan kelola konten.

en: No media available.
id: Media tidak tersedia.

en: Asc
id: Urutan turun

en: Media type
id: Jenis media

en: Full HTML
id: HTML penuh

en: Another request may be synchronizing configuration already.
id: Permintaan lain mungkin sudah menyinkronkan konfigurasi.

en: View differences
id: Lihat perbedaan

en: File added
id: Berkas ditambahkan

en: File removed
id: Berkas dihapus

en: View changes of @config_file
id: Lihat perubahan @config_file

en: Media library
id: Perpustakaan media

en: Find and manage content
id: Cari dan kelola konten

en: Media name
id: Nama media

en: Find and manage media.
id: Menemukan dan mengelola media.

en: Name (A-Z)
id: Nama (A-Z)

en: Name (Z-A)
id: Nama (Z-A)
