Acquia Drupal Stater Kit Common (3.3.12) - en to tr translation catalogue (81 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Language
tr: Dil

en: Action
tr: Eylem

en: Tags
tr: Etiketler

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Edit
tr: Düzenle

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Name
tr: İsim

en: True
tr: Doğru

en: Default
tr: Varsayılan

en: Small
tr: Küçük

en: Large
tr: Büyük

en: Updated
tr: Güncellenme

en: You are not authorized to access this page.
tr: Bu sayfaya erişim izniniz yok.

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Node
tr: Düğüm

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: Access denied
tr: Erişim engellendi

en: Page
tr: Sayfa

en: Embedded
tr: Gömülü

en: Module
tr: Modül

en: Published
tr: Yayında

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Thumbnail
tr: Küçük görsel

en: Medium
tr: Orta

en: Media
tr: Medya

en: Widget
tr: Arayüz kontrolü (widget)

en: Desc
tr: Azalan

en: Table
tr: Tablo

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: author
tr: yazar

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Grid
tr: Izgara

en: Page not found
tr: Sayfa bulunamadı

en: Administrator
tr: Yönetici

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Newest first
tr: Önce en yeniler

en: No content available.
tr: Hiçbir içerik mevcut değil.

en: Card
tr: Kart

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Publishing status
tr: Yayımlanma durumu

en: Tag type
tr: Etiket türü

en: Apply filters
tr: Filtreleri uygula

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Alert
tr: Çok önemli

en: Published status
tr: Yayın durumu

en: Warning: This permission may have security implications depending on how the text format is configured.
tr: Uyarı: Metin formatının nasıl yapılandırıldığına bağlı olarak bu iznin güvenlik etkileri olabilir.

en: Find and manage content.
tr: İçeriği bul ve yönet.

en: No media available.
tr: Ortam yok.

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Media type
tr: Medya tipi

en: Full HTML
tr: Tam HTML

en: Another request may be synchronizing configuration already.
tr: Başka bir istek zaten yapılandırmayı eşitliyor olabilir.

en: View differences
tr: Farklılıkları görüntüle

en: File added
tr: Dosya eklendi

en: File removed
tr: Dosya silindi

en: View changes of @config_file
tr: @config_file değişikliklerini görüntüle

en: Find and manage content
tr: İçeriği bulun ve yönetin

en: Media name
tr: Medya adı

en: Name (A-Z)
tr: Ad (A-Z)

en: Name (Z-A)
tr: Ad (Z-A)

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
tr: Arşivlendi

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
tr: Taslak

[ctx: Workflow state label]
en: Published
tr: Yayında

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
tr: Arşiv

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
tr: Yeni Taslak Oluştur

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
tr: Yayınla
