Acquia Drupal Stater Kit Common (3.3.6) - en to ja translation catalogue (87 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Language
ja: 言語

en: Action
ja: アクション

en: Tags
ja: タグ

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Edit
ja: 編集

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Name
ja: 名前

en: True
ja: TRUE

en: Default
ja: デフォルト

en: Small
ja: 小

en: Large
ja: 大

en: Updated
ja: 更新

en: You are not authorized to access this page.
ja: このページにアクセスする権限がありません。

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Node
ja: ノード

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Access denied
ja: アクセスは拒否されました

en: Page
ja: ページ

en: Embedded
ja: 埋め込み

en: Module
ja: モジュール

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Thumbnail
ja: サムネイル

en: Medium
ja: 中程度

en: Media
ja: メディア

en: Widget
ja: ウィジェット

en: Desc
ja: 降順

en: Table
ja: テーブル

en: Search Results
ja: 検索結果

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: author
ja: 投稿者

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Unpublished
ja: 非掲載

en: Tabs
ja: タブ

en: Grid
ja: グリッド

en: Page not found
ja: ページが見つかりません

en: Administrator
ja: 管理者

en: Offset
ja: オフセット

en: Newest first
ja: 新しい順

en: No content available.
ja: コンテンツが見つかりません。

en: Card
ja: カード

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Publishing status
ja: 掲載ステータス

en: Apply filters
ja: フィルターを適用

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Alert
ja: 警告

en: Published status
ja: 掲載ステータス

en: Find and manage content.
ja: コンテンツの検索と管理。

en: No media available.
ja: 利用可能なメディアがありません。

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Media type
ja: メディアタイプ

en: Full HTML
ja: フル HTML

en: Another request may be synchronizing configuration already.
ja: 他のリクエストがすでに構成を同期させている可能性があります。

en: View differences
ja: 差分を表示

en: File added
ja: ファイルが追加されました

en: File removed
ja: 削除されたファイル

en: View changes of @config_file
ja: @config_file の変更箇所を表示

en: Editorial
ja: コンテンツ編集

en: Media library
ja: メディアライブラリー

en: Staged
ja: ステージ済み

en: Find and manage content
ja: コンテンツの検索と管理

en: Media name
ja: メディア名

en: Find and manage media.
ja: メディアを検索し管理します。

en: Name (A-Z)
ja: 名前（昇順）

en: Name (Z-A)
ja: 名前（降順）

en: Edit {{ name }}
ja: {{ name }}を編集

en: Widget (table)
ja: ウィジェット（表）

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
ja: アーカイブ済み

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
ja: 下書き

[ctx: Workflow state label]
en: Published
ja: 掲載済み

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
ja: アーカイブ

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
ja: 下書きを新規作成

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
ja: 掲載

en: Delete {{ name }}
ja: {{ name }}を削除
