Acquia Drupal Stater Kit Common (3.3.12) - en to hi translation catalogue (62 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Language
hi: भाषा

en: Action
hi: कार्रवाई

en: Tags
hi: उपनाम

en: Categories
hi: वर्ग

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Name
hi: नाम

en: True
hi: सही

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Small
hi: छोटा

en: Large
hi: बढा

en: Updated
hi: अद्यतित

en: You are not authorized to access this page.
hi: आप इस पृष्ठ का उपयोग करने के लिए अधिकृत नहीं हैं.

en: Content type
hi: सामग्री प्रकार

en: Node
hi: नोड

en: All
hi: सभी

en: Active
hi: सक्रिय

en: Access denied
hi: प्रवेश निषेध

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Module
hi: मॉड्यूल

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Medium
hi: माध्यम

en: Media
hi: मीडिया

en: Desc
hi: अवरोही

en: Table
hi: तालिका

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: author
hi: लेखक

en: ‹ Previous
hi: ‹ पिछला

en: Next ›
hi: अगला ›

en: Unpublished
hi: अप्रकाशित

en: Tabs
hi: टैब्स

en: Grid
hi: ढांचा

en: Page not found
hi: पृष्ठ नहीं मिला

en: Administrator
hi: प्रशासक

en: Newest first
hi: पहले सबसे नया

en: Card
hi: कार्ड

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: Alert
hi: चेतावनी

en: No media available.
hi: कोई मीडिया उपलब्ध नहीं है।

en: Full HTML
hi: पूर्ण एच टी एम एल

en: File added
hi: फ़ाइल एडेड

en: File removed
hi: फ़ाइल हटा दिया गया है

en: Editorial
hi: संपादकीय

en: Find and manage content
hi: सामग्री ढूंढें और प्रबंधित करें

[ctx: Workflow state label]
en: Archived
hi: संग्रहीत

[ctx: Workflow state label]
en: Draft
hi: प्रारूप

[ctx: Workflow state label]
en: Published
hi: प्रकाशित

[ctx: Workflow transition label]
en: Archive
hi: पुरालेख

[ctx: Workflow transition label]
en: Create New Draft
hi: नया ड्राफ्ट बनाएं

[ctx: Workflow transition label]
en: Publish
hi: प्रकाशित करना
