Acquia Commerce Manager (8.x-1.2-beta1) - en to it translation catalogue (134 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: Type
it: Tipo

en: yes
it: sì

en: Cancel
it: Annulla

en: Language
it: Lingua

en: Enabled
it: Attivato

en: Currency
it: Valuta

en: Quantity
it: Quantità

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: Message
it: Messaggio

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Country
it: Paese

en: Weight
it: Peso

en: Image
it: Immagine

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Update
it: Aggiorna

en: View
it: Visualizza

en: Teaser
it: Anteprima

en: Total
it: Totale

en: Email
it: E-mail

en: Email Address
it: Indirizzo e-mail

en: Created
it: Creato

en: Page
it: Pagina

en: Good
it: Buono

en: Card Number
it: Numero carta

en: Details
it: Dettagli

en: Price
it: Prezzo

en: Customers
it: Clienti

en: Add to cart
it: Aggiungi al carrello

en: Desc
it: Disc

en: Stock
it: Scorta

en: Payment
it: Pagamento

en: Configuration
it: Configurazione

en: SKU
it: Codice

en: Attributes
it: Attributi

en: First name
it: Nome

en: Last name
it: Cognome

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: Argument
it: Parametro

en: Checkout
it: Vai alla cassa

en: Credit Card
it: Carta di Credito

en: Profile
it: Profilo

en: First Name
it: Nome

en: Last Name
it: Cognome

en: Sort by
it: Ordina per

en: Full
it: Completo

en: Confirmation
it: Conferma

en: Size of textfield
it: Dimensione del campo di testo

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: The specified passwords do not match.
it: Le password specificate non coincidono.

en: Last modified
it: Ultima modifica

en: Cart
it: Carrello

en: Discount
it: Sconto

en: Shipping
it: Spedizione

en: Product
it: Prodotto

en: Subtotal
it: Totale parziale

en: Changed
it: Modificato

en: Products
it: Prodotti

en: Orders
it: Ordini

en: @type: deleted %title.
it: @type: %title eliminato.

en: Basic information
it: Informazioni di base

en: Review
it: Revisione

en: Reset password
it: Ripristina password

en: Complete
it: Completo

en: Password strength:
it: Livello di sicurezza della password:

en: Passwords match:
it: Le password coincidono:

en: Apply
it: Applica

en: Translation language
it: Lingua di traduzione

en: Select
it: Scegliere

en: Simple
it: Semplice

en: Language code
it: Codice della lingua

en: Currency Code
it: Codice valuta

en: Addresses
it: Indirizzi

en: Telephone
it: Telefono

en: Order #
it: Ordine #

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Account
it: Profilo

en: Billing information
it: Dati per la fatturazione

en: About
it: Informazioni

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Synchronize
it: Sincronizzazione

en: Create @name
it: Crea @name

en: Tax
it: Imposta

en: Expiration Month
it: Mese di scadenza

en: Expiration Year
it: Anno di scadenza

en: Cash on delivery
it: Pagamento alla consegna

en: Password field is required.
it: Il campo password è obbligatorio.

en: Confirm password
it: Conferma la password

en: Cart block
it: Blocco del carrello

en: Your cart has been updated.
it: Il carrello è stato aggiornato.

en: Set password
it: Imposta password

en: Use AJAX
it: Usa AJAX

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: The maximum length of the field in characters.
it: Numero massimo di caratteri del campo.

en: Strong
it: Evidenziato

en: Reorder
it: Riordina

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Variant
it: Variante

en: Coupon code
it: Codice coupon

en: Add lowercase letters
it: Aggiungi lettere minuscole

en: Add uppercase letters
it: Aggiungi lettere maiuscole

en: Add numbers
it: Aggiungi numeri

en: Add punctuation
it: Aggiungi punteggiatura

en: Make it different from your username
it: Dovrebbe essere differente dal tuo nome utente

en: Weak
it: Debole

en: Fair
it: Sufficiente

en: Birthdate
it: Data di nascita

en: Unit Price
it: Prezzo Unitario

en: Access checkout
it: Accedi al checkout

en: Master
it: Principale

en: Shipping information
it: Informazioni di spedizione

en: The referenced entity
it: L'entità messa in relazione

en: Text value
it: Valore testuale

en: %name: may not be longer than @max characters.
it: %name: non può essere più lungo di @max caratteri.

en: Further instructions have been sent to your email address.
it: Ulteriori istruzioni sono state inviate al tuo indirizzo e-mail.

en: Textfield size: @size
it: Dimensione campo di testo: @size

en: Make it at least 12 characters
it: Deve essere di almeno 12 caratteri

en: Password reset instructions will be sent to your registered email address.
it: Le istruzioni per la reimpostazione della password saranno inviate all'indirizzo e-mail usato durante la registrazione.

en: %name is not recognized as a username or an email address.
it: %name non è riconosciuto come un nome utente o un indirizzo e-mail.

en: Allow guest checkout
it: Consenti Checkout Ospite

en: Pay and complete purchase
it: Paga e completa l'acquisto

en: Continue to review
it: Continua
