Acquia Commerce Manager (8.x-1.3) - en to ja translation catalogue (145 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Type
ja: タイプ

en: yes
ja: はい

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Language
ja: 言語

en: Enabled
ja: 有効

en: Currency
ja: 通貨

en: Quantity
ja: 数量

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: Message
ja: メッセージ

en: Password
ja: パスワード

en: - None -
ja: - なし -

en: Country
ja: 国

en: Weight
ja: ウェイト

en: Image
ja: 画像

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: Update
ja: 更新

en: View
ja: ビュー

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Total
ja: 合計

en: Email
ja: メール

en: Email Address
ja: メールアドレス

en: no
ja: いいえ

en: Created
ja: 作成

en: Page
ja: ページ

en: Good
ja: 良い

en: Media
ja: メディア

en: Card Number
ja: カード番号

en: Details
ja: 詳細

en: Price
ja: 価格

en: Customers
ja: 顧客

en: Add to cart
ja: カートに入れる

en: Desc
ja: 降順

en: Stock
ja: 在庫

en: Payment
ja: 決済

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Attributes
ja: 属性

en: First name
ja: 名

en: Last name
ja: 姓

en: Maximum length
ja: 最大長

en: Redirect
ja: リダイレクト

en: Argument
ja: 引数

en: Checkout
ja: 購入手続き

en: Credit Card
ja: クレジットカード

en: Profile
ja: プロフィール

en: Last Name
ja: 姓

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Full
ja: すべて

en: Confirmation
ja: 確認

en: Size of textfield
ja: テキストフィールドの長さ

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: The specified passwords do not match.
ja: 入力されたパスワードが一致しませんでした。

en: Promotions
ja: プロモーション

en: Last modified
ja: 最終更新日時

en: Cart
ja: カート

en: Discount
ja: 割引

en: Shipping
ja: 配送

en: Product
ja: 商品

en: Subtotal
ja: 小計

en: Changed
ja: 変更済

en: Products
ja: 商品

en: Orders
ja: 注文

en: @type: deleted %title.
ja: @type: %titleが削除されました。

en: Basic information
ja: 基本情報

en: Review
ja: 確認する

en: Reset password
ja: パスワードのリセット

en: Complete
ja: 完了

en: Password strength:
ja: パスワードの強度:

en: Passwords match:
ja: パスワードの一致:

en: Apply
ja: 適用

en: Translation language
ja: 翻訳言語

en: Select
ja: 選択

en: Simple
ja: 簡単

en: Language code
ja: 言語コード

en: Addresses
ja: 住所

en: Add address
ja: 住所を追加

en: Telephone
ja: 電話番号

en: Order #
ja: 注文番号

en: Offset
ja: オフセット

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Account
ja: アカウント

en: Billing information
ja: 請求情報

en: About
ja: アバウト

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Synchronize
ja: 同期

en: Create @name
ja: @nameの作成

en: Tax
ja: 税

en: CVV
ja: CVV番号

en: Expiration Month
ja: 期限切れ月

en: Expiration Year
ja: 期限切れ年

en: Cash on delivery
ja: 代金引換

en: Password field is required.
ja: パスワードフィールドの入力は必須です。

en: Confirm password
ja: パスワードの確認

en: Cart block
ja: カートブロック

en: Your cart has been updated.
ja: カートを更新しました。

en: Processed @current out of @total.
ja: @total件中@current件処理しました。

en: Set password
ja: パスワードを設定

en: Use AJAX
ja: AJAXを利用

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: The maximum length of the field in characters.
ja: フィールドの最大文字数。

en: Billing
ja: 請求

en: Strong
ja: 強

en: Reorder
ja: 並び替え

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Product image
ja: 商品画像

en: Coupon code
ja: クーポンコード

en: Add lowercase letters
ja: 小文字を追加してください

en: Add uppercase letters
ja: 大文字を追加

en: Add numbers
ja: 番号を追加

en: Add punctuation
ja: 句読点を追加

en: Make it different from your username
ja: ユーザー名と同じにしないでください

en: Weak
ja: 弱い

en: Fair
ja: 適正

en: Access checkout
ja: 購入手続きへのアクセス

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Display Mode
ja: 表示モード

en: Store Settings
ja: ストアの設定

en: Payment Methods
ja: 支払い方法

en: Continue to payment
ja: お支払いへ進む

en: The referenced entity
ja: 参照されているエンティティ

en: Text value
ja: テキスト値

en: %name: may not be longer than @max characters.
ja: %name: @max 文字よりも長くすることはできません。

en: Further instructions have been sent to your email address.
ja: あなたのメールアドレスに案内を送信しました。

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻

en: Textfield size: @size
ja: テキストフィールドサイズ: @size

en: Make it at least 12 characters
ja: 12文字以上で作成

en: Password reset instructions will be sent to your registered email address.
ja: パスワードリセットの案内を登録メールアドレスに送信します。

en: %name is not recognized as a username or an email address.
ja: %nameをユーザー名またはメールアドレスとして認識できません。

en: Allow guest checkout
ja: 未ログイン状態での購入を許可

en: Continue to review
ja: 確認ページへ戻る

en: The specified emails do not match.
ja: 入力されたメールアドレスが一致しません。

en: Recommendations to make your password stronger:
ja: パスワードを強化するための推奨事項:
