Acquia Commerce Manager (8.x-1.90) - en to fr translation catalogue (169 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: yes
fr: oui

en: Cancel
fr: Annuler

en: Language
fr: Langue

en: Enabled
fr: Activé

en: Currency
fr: Devise

en: Quantity
fr: Quantité

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Password
fr: Mot de passe

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Country
fr: Pays

en: Weight
fr: Poids

en: Category
fr: Catégorie

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: Update
fr: Mettre à jour

en: View
fr: Voir

en: Teaser
fr: Accroche

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Email
fr: Courriel

en: Email Address
fr: Adresse de courriel

en: no
fr: non

en: Created
fr: Créé

en: Block
fr: Bloc

en: Good
fr: Bien

en: Media
fr: Média

en: Card Number
fr: Numéro de la carte

en: Details
fr: Détails

en: Price
fr: Prix

en: Customers
fr: Clients

en: Add to cart
fr: Ajouter au panier

en: Payment
fr: Paiement

en: SKU
fr: Référence

en: Attributes
fr: Attributs

en: First name
fr: Prénom

en: Last name
fr: Nom

en: Maximum length
fr: Taille maximale

en: Redirect
fr: Rediriger

en: Checkout
fr: Passer la commande

en: Credit Card
fr: Carte bancaire

en: Profile
fr: Profil

en: First Name
fr: Prénom

en: Last Name
fr: Nom de famille

en: Sort by
fr: Trier par

en: Full
fr: Complet

en: Size of textfield
fr: Taille du champ texte

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: The specified passwords do not match.
fr: Les mots de passe ne correspondent pas.

en: Last modified
fr: Dernière modification

en: Address Line 1
fr: Adresse Ligne 1

en: Cart
fr: Panier

en: Discount
fr: Remise

en: Shipping
fr: Expédition

en: Product
fr: Produit

en: Subtotal
fr: Sous-total

en: Changed
fr: Modifié

en: Products
fr: Produits

en: Orders
fr: Commandes

en: @type: deleted %title.
fr: @type : %title supprimé.

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Basic information
fr: Informations de base

en: Review
fr: Vérifier

en: Reset password
fr: Réinitialiser le mot de passe

en: Complete
fr: Terminé

en: Password strength:
fr: Sécurité du mot de passe :

en: Passwords match:
fr: Concordance des mots de passe :

en: Apply
fr: Appliquer

en: Translation language
fr: Langue de traduction

en: Select
fr: Sélectionner

en: Timeout
fr: Temps limite

en: Credit Card Number
fr: Numéro de carte bancaire

en: Language code
fr: Code de la langue

en: Currency Code
fr: Code de la devise

en: Addresses
fr: Adresses

en: Add address
fr: Ajouter une adresse

en: Telephone
fr: Téléphone

en: Order #
fr: Commande #

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: Remember me
fr: Se souvenir de moi

en: Account
fr: Compte

en: Advanced configuration
fr: Configuration avancée

en: Attribute Name
fr: Nom d'attribut

en: Free
fr: Gratuit

en: Bank transfer
fr: Virement bancaire

en: Billing information
fr: Informations de facturation

en: About
fr: À propos

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Synchronize
fr: Synchroniser

en: Customer ID
fr: Identifiant (ID) du client

en: Create @name
fr: Créer @name

en: Currency code
fr: Code de la devise

en: Push
fr: Pousser

en: Tax
fr: Taxe

en: CVV
fr: Cryptogramme visuel

en: Expiration Month
fr: Mois d'expiration

en: Expiration Year
fr: Année d'expiration

en: Cash on delivery
fr: Contre remboursement

en: Password field is required.
fr: Le champ mot de passe est requis.

en: Confirm password
fr: Confirmer le mot de passe

en: Cart block
fr: Bloc du panier

en: Your cart has been updated.
fr: Votre panier a été mis à jour.

en: Processed @current out of @total.
fr: @current sur @total traité(s).

en: Set password
fr: Définir le mot de passe

en: Miss
fr: Mme

en: Discounts
fr: Remises

en: Use AJAX
fr: Utiliser AJAX

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: The maximum length of the field in characters.
fr: La longueur maximale du champ en nombre de caractères.

en: New address
fr: Nouvelle adresse

en: Billing
fr: Facturation

en: Strong
fr: Fort

en: Reorder
fr: Réordonner

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Product image
fr: Image du produit

en: Variant
fr: Variante

en: Coupon code
fr: Code du coupon

en: Add lowercase letters
fr: Ajoutez des lettres minuscules

en: Add uppercase letters
fr: Ajoutez des lettres majuscules

en: Add numbers
fr: Ajoutez des chiffres

en: Add punctuation
fr: Ajoutez des caractères de ponctuation

en: Make it different from your username
fr: Différenciez le de votre nom d'utilisateur

en: Weak
fr: Faible

en: Fair
fr: Correct

en: Prof.
fr: Pr

en: Default shipping address
fr: Adresse de livraison par défaut

en: Unit Price
fr: Prix unitaire

en: Access checkout
fr: Accéder au tunnel d'achat

en: Master
fr: Principal

en: Shipping information
fr: Informations d'expédition

en: Text Format
fr: Format de texte

en: View Mode
fr: Mode d'affichage

en: Empty cart
fr: Vider le panier

en: Default billing address
fr: Adresse de facturation par défaut

en: Store Settings
fr: Paramètres de la boutique

en: Payment Methods
fr: Modes de paiement

en: The referenced entity
fr: L'entité référencée

en: Text value
fr: Valeur textuelle

en: %name: may not be longer than @max characters.
fr: %name : ne peut dépasser @max caractères.

en: Comment display format settings
fr: Configuration des formats d'affichage des commentaires

en: Further instructions have been sent to your email address.
fr: Des instructions ont été envoyées à votre adresse de courriel.

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.

en: Textfield size: @size
fr: Taille du champ texte : @size

en: Make it at least 12 characters
fr: Doit être composé d'au moins 12 caractères

en: Password reset instructions will be sent to your registered email address.
fr: Les instructions de réinitialisation du mot de passe seront envoyées à votre adresse de courriel enregistrée.

en: %name is not recognized as a username or an email address.
fr: %name n'est pas reconnu comme nom d'utilisateur ou adresse de courriel.

en: Administer your commerce data and configuration.
fr: Administrer vos données de commerce et de configuration.

en: Configure your store and Commerce module settings.
fr: Configurer votre boutique et paramètres du module Commerce.

en: Allow guest checkout
fr: Autoriser les commandes anonymes

en: Pay and complete purchase
fr: Payer et terminer votre achat

en: Continue to review
fr: Continuer vers le récapitulatif de la commande

en: The specified emails do not match.
fr: L'adresse de courriel donnée ne correspond pas.

en: Recommendations to make your password stronger:
fr: Recommandations pour rendre votre mot de passe plus solide :

en: Checkout progress
fr: Progression du parcours d'achat

en: Remove coupon code
fr: Retirer le code de réduction
