ActivityPub (1.0.0-alpha15) - en to nl translation catalogue (83 entries)

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Content
nl: Inhoud

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Private
nl: Privé

en: Development
nl: Ontwikkeling

en: Description
nl: Beschrijving

en: Public
nl: Publiek

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Action
nl: Actie

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Search
nl: Zoeken

en: - None -
nl: - Geen -

en: Types
nl: Soorten

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: Save
nl: Opslaan

en: Default
nl: Standaard

en: Options
nl: Opties

en: Created
nl: Aangemaakt

en: All
nl: Alle

en: days
nl: dagen

en: Block
nl: Blok

en: Inbox
nl: Postvak in

en: To
nl: Naar

en: Comment
nl: Reactie

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Desc
nl: Aflopend

en: Note
nl: Notitie

en: Send to
nl: Verstuur naar

en: Notifications
nl: Meldingen

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Queued
nl: In de wachtrij

en: Accept
nl: Accepteren

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: from
nl: van

en: ‹ Previous
nl: ‹ Vorige

en: Next ›
nl: Volgende ›

en: Unpublished
nl: Niet gepubliceerd

en: Processed
nl: Verwerkt

en: Collection
nl: Collectie

en: Apply
nl: Toepassen

en: Mark read
nl: Markeer als gelezen

en: Settings saved
nl: Instellingen opgeslagen

en: Reply
nl: Reageren

en: Read
nl: Gelezen

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: - Select -
nl: - Selecteren -

en: Activities
nl: Activiteiten

en: Entity type
nl: Entiteitstype

en: Bundle
nl: Bundel

en: Mute
nl: Dempen

en: Link title
nl: Linktitel

en: Following
nl: Volgend

en: Followers
nl: Volgers

en: Comment body
nl: Berichttekst van de reactie

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: - All -
nl: - Alle -

en: Like
nl: Vind ik leuk

en: Follow
nl: Volgen

en: Unfollow
nl: Niet meer volgen

en: Add to queue
nl: Aan wachtrij toevoegen

en: Delete message
nl: Bericht verwijderen

en: « First
nl: « Eerste

en: Last »
nl: Laatste »

en: Text format
nl: Tekstopmaak

en: Entity Type
nl: Entiteitstype

en: Operations links
nl: Bewerkingslinks

en: Are you sure you want to delete this item? | Are you sure you want to delete these items?
nl[0]: Weet u zeker dat u dit bestand wilt verwijderen?
nl[1]: Weet u zeker dat u deze bestanden wilt verwijderen?

en: Entity ID
nl: Entiteit-ID

en: Unlisted
nl: Niet vermeld

en: Comment type
nl: Reactietype

en: Payload
nl: Inhoud

en: Actor
nl: Acteur

en: Asc
nl: Oplopend

en: Add Activity
nl: Activiteit toevoegen

en: not match
nl: komt niet overeen

en: Plugin configuration
nl: Plugin-configuratie

en: Plugin ID
nl: Plugin-ID

en: Query parameter
nl: Query-parameter

en: Entity Type ID
nl: Entiteitstype-ID

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
nl: %type: @message in %function (regel %line van %file).
