AdaptiveTheme (8.x-5.3) - en to it translation catalogue (96 entries)

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Seguente

en: Value
it: Valore

en: Author
it: Autore

en: Enable
it: Abilita

en: Content types
it: Tipi di contenuto

en: Size
it: Dimensione

en: None
it: Nessuno

en: Weight
it: Peso

en: Center
it: Centro

en: Go to previous page
it: Vai alla pagina precedente

en: Go to parent page
it: Vai alla pagina padre

en: Go to next page
it: Vai alla pagina successiva

en: Move
it: Sposta

en: Top
it: In cima

en: Updated
it: Aggiornato

en: Display mode
it: Modalità di visualizzazione

en: n/a
it: n/d

en: Titles
it: Titoli

en: Options
it: Opzioni

en: Separator
it: Separatore

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Vertical
it: Verticale

en: Last post
it: Ultimo contenuto

en: Page
it: Pagina

en: Bottom
it: In fondo

en: Published
it: Pubblicato

en: Global settings
it: Impostazioni globali

en: Normal
it: Normale

en: Up
it: Su

en: Align
it: Allinea

en: Add new comment
it: Aggiungi un commento

en: Case
it: Maiuscole/minuscole

en: Order
it: Ordina

en: Show
it: Mostra

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: Image Count
it: Conteggio delle immagini

en: Topics
it: Argomenti

en: Posts
it: Messaggi

en: Alignment
it: Allineamento

en: Randomize
it: Casuale

en: Unit
it: Unità

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Fade
it: Dissolvenza

en: Blocked
it: Bloccato

en: Reverse
it: Inverti

en: Not published
it: Non pubblicato

en: New
it: Nuovo

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Tabs
it: Schede

en: Next page
it: Pagina successiva

en: Advanced Options
it: Opzioni avanzate

en: Go to first page
it: Vai alla prima pagina

en: Go to last page
it: Vai all'ultima pagina

en: Bold
it: Grassetto

en: Blocks
it: Blocchi

en: Hide
it: Nascondi

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: Pause on hover
it: Pausa al passaggio del mouse

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Fonts
it: Caratteri

en: Inherit
it: Eredita

en: Direction
it: Direzione

en: Primary tabs
it: Schede primarie

en: Secondary tabs
it: Schede secondarie

en: Light
it: Chiaro

en: Default style
it: Stile predefinito

en: Main menu
it: Menu principale

en: Upper case
it: Maiuscole

en: Lower case
it: Minuscole

en: Pagination
it: Paginazione

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Max width
it: Larghezza massima

en: Search block
it: Blocco di ricerca

en: Slideshow speed
it: Velocità di scorrimento

en: Current page
it: Pagina attuale

en: Previous page
it: Pagina precedente

en: Subscribe to @title
it: Iscriviti a @title

en: Text Formats
it: Formati del testo

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: Wide
it: Largo

en: Last page
it: Ultima pagina

en: Breakpoint group
it: Gruppo di breakpoint

en: Last saved
it: Ultimo salvataggio

en: Not saved yet
it: Non ancora salvato

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
it: Non hai ancora creato alcun tipo di contenuto. Vai alla <a href="@create_content">pagina di creazione di tipo di contenuti</a> per aggiungere un nuovo tipo di contenuti.

en: Book outline for @book.title
it: Struttura del book @book.title

en: Book traversal links for
it: Link di attraversamento del book per

en: Comment types
it: Tipi di commento

en: First page
it: Prima pagina

en: Page @items.current
it: Pagina @items.current

en: By @author @time ago
it: Da @author @time fa

en: Submitted by @author_name on @date
it: Inviato da @author_name il @date
