AdaptiveTheme (8.x-6.0) - en to fr translation catalogue (132 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Value
fr: Valeur

en: Author
fr: Auteur

en: Enable
fr: Activer

en: Content types
fr: Types de contenu

en: Size
fr: Taille

en: None
fr: Aucun(e)

en: Weight
fr: Poids

en: Center
fr: Centre

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Go to parent page
fr: Aller à la page parente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Move
fr: Déplacer

en: Top
fr: Haut

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Layout
fr: Mise en page

en: Display mode
fr: Mode d'affichage

en: Titles
fr: Titres

en: -- none --
fr: -- vide --

en: Separator
fr: Séparateur

en: Basic Settings
fr: Paramètres de base

en: Last post
fr: Dernière contribution

en: Bottom
fr: Bas

en: Published
fr: Publié

en: Global settings
fr: Paramètres globaux

en: Centered
fr: Centré(e)

en: Up
fr: Haut

en: Backups
fr: Sauvegardes

en: Align
fr: Aligner

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Case
fr: Casse

en: Order
fr: Ordre

en: Show
fr: Afficher

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Image Count
fr: Nombre d'images

en: Topics
fr: Sujets

en: Posts
fr: Contributions

en: Alignment
fr: Alignement

en: Randomize
fr: Générer au hasard

en: Unit
fr: Unité

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Fade
fr: Fondu

en: Slide
fr: Glisser

en: Blocked
fr: Bloqué

en: Video
fr: Vidéo

en: Animation speed
fr: Vitesse de l'animation

en: Reverse
fr: Inversé

en: Not published
fr: Non publié

en: New
fr: Nouveau

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Tabs
fr: Onglets

en: Next page
fr: Page suivante

en: Advanced Options
fr: Options avancées

en: Go to first page
fr: Aller à la première page

en: Go to last page
fr: Aller à la dernière page

en: Bold
fr: Gras

en: Blocks
fr: Blocs

en: Hide
fr: Masquer

en: Layouts
fr: Mises en page

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Overlay
fr: Premier plan (overlay)

en: Pause on hover
fr: Pause au survol

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Accessibility
fr: Accessibilité

en: Attribution
fr: Paternité

en: Login Block
fr: Block de connexion utilisateur

en: Custom CSS
fr: CSS personnalisée

en: Regions
fr: Régions

en: Fonts
fr: Polices de caractères

en: Cache cleared.
fr: Cache vidé.

en: Inherit
fr: Hériter

en: Comment titles
fr: Titres des commentaires.

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Light
fr: Léger

en: Next text
fr: Texte de Suivant

en: Default style
fr: Style par défaut

en: Slideshows
fr: diaporamas

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Slide down
fr: Glisser vers le bas

en: Upper case
fr: Majuscules

en: Lower case
fr: Minuscules

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Max width
fr: Largeur maximale

en: Search block
fr: Bloc de recherche

en: Slideshow speed
fr: Vitesse du diaporama

en: Current page
fr: Page courante

en: Letter spacing
fr: Espacement entre les lettres

en: Capitalize
fr: Mettre en majuscules

en: Feed icons
fr: Icônes des flux

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Subscribe to @title
fr: S'abonner à @title

en: Search Block
fr: Bloc de Recherche

en: Text Formats
fr: Formats de texte

en: Weight for @title
fr: Poids pour @title

en: Websafe font
fr: Police garantie du Web (Websafe)

en: Google font
fr: Police Google

en: Checking this setting will hide comment titles using element-invisible. Hiding rather than removing titles maintains accessibility and semantic structure while not showing titles to sighted users.
fr: Cocher ce paramètre masquera les titres de commentaires en utilisant element-invisible. Le fait de masquer les titres plutôt que de les supprimer maintient l'accessibilité et une structure sémantique tout en ne montrant pas les titres pour les utilisateurs voyants.

en: Wide
fr: Large

en: Small caps
fr: Petites capitales

en: Last page
fr: Dernière page

en: Use CSS
fr: Utiliser CSS

en: Tablet
fr: Tablette

en: Auto start
fr: Démarrage automatique

en: Enable extensions
fr: Activer les extensions

en: Touch Icons
fr: Icônes Touch

en: Image alignment and captions
fr: Légendes et alignement des images

en: Captions
fr: Légendes

en: Breakpoint
fr: Point d'arrêt

en: Breakpoints
fr: Points-d'arrêts

en: Breakpoint group
fr: Groupe de points de rupture

en: Last saved
fr: Dernier enregistrement

en: Not saved yet
fr: Pas encore enregistré

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
fr: Vous n'avez pas encore créé de type de contenus. Allez sur la <a href="@create_content">page de création de type de contenus</a> pour ajouter un nouveau type de contenu.

en: Book outline for @book.title
fr: Structure du livre @book.title

en: Book traversal links for
fr: Liens transversaux de livre pour

en: Comment types
fr: Types de commentaires

en: First page
fr: Première page

en: By @author @time ago
fr: Par @author il y a @time

en: Submitted by @author_name on @date
fr: Soumis par @author_name le @date

en: Font type
fr: Type de police de caractères

en: Feed Icons
fr: Icônes de flux

en: Page Rows
fr: Lignes de Page

en: Min items
fr: Éléments minimum

en: Use Mimic
fr: Utiliser Mimic

en: Local font
fr: Police de caractères locale

en: Go to page @key
fr: Aller à la page @key
