Address (2.0.0-beta2) - en to ru translation catalogue (50 entries)

en: Operations
ru: Операции

en: Value
ru: Значение

en: Remove
ru: Удалить

en: Country
ru: Страна

en: Required
ru: Обязательно

en: Label
ru: Метка

en: Default
ru: По умолчанию

en: Address
ru: Адрес

en: Override
ru: Переопределить

en: Optional
ru: Необязательно

en: Plain
ru: Простой

en: Static
ru: Статическая

en: Property
ru: Свойство

en: Postal code
ru: Почтовый индекс

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Hidden
ru: Скрытый

en: Locality
ru: Местоположение

en: Default value
ru: Значение по умолчанию

en: Language code
ru: Код языка

en: Family name
ru: Фамилия

en: Organization
ru: Организация

en: Country code
ru: Код страны

en: Zone
ru: Зона

en: Country name
ru: Название страны

en: - All -
ru: - Все -

en: Field types
ru: Типы полей

en: Available countries
ru: Доступные страны

en: If no countries are selected, all countries will be available.
ru: Если ни одна из стран не выбрана, то будут доступны все страны.

en: @name field is required.
ru: Поле "@name" обязательно для заполнения.

en: Shown
ru: Показано

en: Territory
ru: Территория

en: Territories
ru: Территории

en: Sorting code
ru: Код сортировки

en: - No override -
ru: - Не переопределять -

en: @name field is not in the right format.
ru: Поле "@name" в неверном формате

[ctx: Validation]
en: Country
ru: Страна

[ctx: Address label]
en: Street address
ru: Адрес

[ctx: Address label]
en: Street address line 2
ru: Адрес (строка 2)

[ctx: Address label]
en: Company
ru: Организация

[ctx: Address label]
en: Postal code
ru: Почтовый индекс

[ctx: Address label]
en: City
ru: Город

[ctx: Address label]
en: First name
ru: Имя

[ctx: Address label]
en: Middle name
ru: Отчество

[ctx: Address label]
en: Last name
ru: Фамилия

en: Add territory
ru: Добавить территорию

en: Field overrides
ru: Переопределения поля

[ctx: Address label]
en: Dependent locality (e.g. Neighbourhood)
ru: Зависимая местность (например, район)

[ctx: Address label]
en: Locality (e.g. City)
ru: Населённый пункт (например, город)

[ctx: Address label]
en: Administrative area (e.g. State or Province)
ru: Административная область (например, область или край)

en: Use field overrides to override the country-specific address format, forcing specific properties to always be hidden, optional, or required.
ru: Используйте переопределения полей, чтобы переопределить формат адреса для конкретной страны, сделав определённые свойства всегда скрытыми, необязательными или обязательными.
