Address (8.x-1.0-rc2) - en to nl translation catalogue (98 entries)

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Priority
nl: Prioriteit

en: None
nl: Geen

en: Country
nl: Land

en: Weight
nl: Gewicht

en: Name
nl: Naam

en: Default
nl: Standaard

en: Add
nl: Toevoegen

en: Address
nl: Adres

en: Members
nl: Leden

en: Plain
nl: Plat

en: Postal code
nl: Postcode

en: Site default
nl: Website standaard

en: Scope
nl: Bereik

en: Locality
nl: Plaats

en: Default value
nl: Standaardwaarde

en: Zone ID
nl: Zone-ID

en: Language code
nl: Taalcode

en: Family name
nl: Achternaam

en: Organization
nl: Organisatie

en: Country code
nl: Landcode

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Zone
nl: Provincie

en: - All -
nl: - Alle -

en: Field types
nl: Veldtypes

en: Default country
nl: Standaardland

en: The postal code.
nl: De postcode.

en: Dependent locality
nl: Wijk

en: Given name
nl: Voornaam

en: Available countries
nl: Beschikbare landen

en: If no countries are selected, all countries will be available.
nl: Wanneer er geen landen geselecteerd zijn, zijn alle landen beschikbaar.

en: Weight for @title
nl: Gewicht voor @title

en: @name field is required.
nl: @name is een verplicht veld.

en: The given name.
nl: De voornaam.

en: Display the localized country name instead of the two character country code
nl: Geef de vertaalde landnaam weer in plaats van de tweeletterige landcode

en: - Site default -
nl: - Site standaard -

en: Provides functionality for handling postal addresses.
nl: Biedt functionaliteit voor het verwerken van postadressen.

en: Zone member (Country)
nl: Zone-lid (Land)

en: Included postal codes
nl: Inbegrepen postcodes

en: Excluded postal codes
nl: Uitgezonderde postcodes

en: Zone member (EU)
nl: Zone-lid (EU)

en: Zone member (Zone)
nl: Zone-lid (Zone)

en: Sorting code
nl: Sorteercode

en: First line of the address block
nl: Eerste regel van het adresblok

en: Second line of the address block
nl: Tweede regel van het adresblok

en: Address field settings
nl: Adresveldinstellingen

en: Used fields
nl: Gebruikte velden

en: Language override
nl: Taal overschrijving

en: Default address formatter settings
nl: Instellingen voor standaardadresformaat

en: The language code.
nl: De taalcode.

en: The two-letter country code.
nl: De tweeletterige landcode.

en: The locality (i.e. city).
nl: De plaats (d.w.z. stad).

en: The sorting code.
nl: De sorteercode.

en: The first line of the address block.
nl: De eerste regel van het adresblok.

en: The second line of the address block.
nl: De tweede regel van het adresblok.

en: The organization
nl: De organisatie

en: Note: an address used for postal purposes needs all of the above fields.
nl: Let op: een postadres heeft alle bovenstaande gegevens nodig.

en: - No override -
nl: - Geen overschrijving -

en: An entity field containing a postal address
nl: Een entiteitsveld met een postadres

[ctx: Validation]
en: Address Format
nl: Adresformaat

en: @name field must be blank.
nl: Het veld @name moet leeg zijn.

en: @name field is not in the right format.
nl: Het veld @name heeft een ongeldige notatie.

[ctx: Validation]
en: Country
nl: Land

en: The country %value is not valid.
nl: Het land %value is ongeldig.

en: The country %value is not available.
nl: Het land %value is niet beschikbaar.

[ctx: Address label]
en: Street address
nl: Adres

[ctx: Address label]
en: Street address line 2
nl: Adres (tweede regel)

[ctx: Address label]
en: Company
nl: Bedrijf

[ctx: Address label]
en: Administrative area
nl: Bestuurlijk gebiedsdeel

[ctx: Address label]
en: Locality
nl: Plaats

[ctx: Address label]
en: Dependent locality
nl: Afhankelijk gebied

[ctx: Address label]
en: Postal code
nl: Postcode

[ctx: Address label]
en: Sorting code
nl: Sorteercode

[ctx: Address label]
en: Address line 1
nl: Adresregel 1

[ctx: Address label]
en: Address line 2
nl: Adresregel 2

[ctx: Address label]
en: Area
nl: Gebied

[ctx: Address label]
en: County
nl: Provincie

[ctx: Address label]
en: Department
nl: Afdeling

[ctx: Address label]
en: Emirate
nl: Emiraat

[ctx: Address label]
en: Island
nl: Eiland

[ctx: Address label]
en: Parish
nl: Parochie

[ctx: Address label]
en: Prefecture
nl: Prefectuur

[ctx: Address label]
en: Province
nl: Provincie

[ctx: Address label]
en: State
nl: Staat

[ctx: Address label]
en: City
nl: Plaats

[ctx: Address label]
en: Neighborhood
nl: Buurt

[ctx: Address label]
en: Village township
nl: Dorpsgemeente

[ctx: Address label]
en: Suburb
nl: Voorstad

[ctx: Address label]
en: Zip code
nl: Postcode

[ctx: Address label]
en: Pin code
nl: Pincode

en: Default country: @country
nl: Standaardland: @country

en: Additional name
nl: Extra naam

[ctx: Address label]
en: First name
nl: Voornaam

[ctx: Address label]
en: Middle name
nl: Tussenvoegsel

[ctx: Address label]
en: Last name
nl: Achternaam

en: The additional name.
nl: De extra naam.

en: The family name.
nl: De achternaam.
