Address (8.x-1.0-rc3) - en to id translation catalogue (41 entries)

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Type
id: Jenis

en: Remove
id: Hapus

en: Priority
id: Prioritas

en: None
id: Tiada

en: Country
id: Negara

en: Weight
id: Bobot

en: Name
id: Nama

en: Default
id: Bawaan

en: Add
id: Tambah

en: Address
id: Alamat

en: Members
id: Anggota

en: Plain
id: Biasa

en: Postal code
id: Kode pos

en: Site default
id: Bawaan situs

en: Scope
id: Lingkup

en: Locality
id: Lokalitas

en: Default value
id: Nilai bawaan

en: Zones
id: Zona

en: Zone ID
id: ID Zona

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Zone
id: Zona

en: - All -
id: - Semua -

en: Field types
id: Jenis bidang isian

en: Default country
id: Negara bawaan

en: The postal code.
id: Kode pos

en: Available countries
id: Negara yang tersedia

en: If no countries are selected, all countries will be available.
id: Jika tidak ada negara yang dipilih, semua negara akan tampak.

en: Weight for @title
id: Bobot @title

en: @name field is required.
id: @name field dibutuhkan.

en: The language code.
id: Kode bahasa

[ctx: Address label]
en: Street address
id: Alamat jalan

[ctx: Address label]
en: Street address line 2
id: Alamat jalan baris 2

[ctx: Address label]
en: Company
id: Perusahaan

[ctx: Address label]
en: Postal code
id: Kode pos

[ctx: Address label]
en: Province
id: Provinsi

[ctx: Address label]
en: City
id: Kota

[ctx: Address label]
en: Suburb
id: Kecamatan

[ctx: Address label]
en: First name
id: Nama depan

[ctx: Address label]
en: Last name
id: Nama belakang
