Aggregator (1.0.2) - en to id translation catalogue (150 entries)

en: Title
id: Judul

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Author
id: Penulis

en: List
id: Daftar

en: Description
id: Deskripsi

en: Edit
id: Sunting

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Settings
id: Pengaturan

en: Feed
id: Umpan

en: Import
id: Impor

en: Default
id: Bawaan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Core
id: Inti

en: View
id: Lihat

en: never
id: tidak pernah

en: aggregator
id: agregator

en: Update interval
id: Interval pembaruan

en: The fully-qualified URL of the feed.
id: URL lengkap dari umpan.

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Page
id: Halaman

en: Never
id: Tidak pernah

en: Aggregator feed
id: Pengumpul agregasi

en: Aggregator feed ID
id: ID umpan Agregator

en: Aggregator item
id: Item agregator

en: Aggregator item ID
id: ID item agregator

en: Link to URL
id: Tautan ke URL

en: OPML feed
id: Umpan OPML

en: Number of news items in block
id: Jumlah item berita dalam blok

en: View this feed's recent news.
id: Lihat berita terakhir umpan ini.

en: Feed overview
id: Tinjauan umpan

en: Items
id: Item

en: Last update
id: Pembaruan terakhir

en: Next update
id: Pembaruan selanjutnya

en: %time left
id: %time lagi

en: Processor
id: Prosesor

en: The feed %feed has been updated.
id: Umpan %feed sudah diperbarui.

en: Feed %feed added.
id: Umpan %feed sudah ditambahkan.

en: The feed %feed has been added.
id: Umpan %feed sudah ditambahkan.

en: Processors
id: Prosesor

en: Unlimited
id: Tak terbatas

en: Goal
id: Tujuan

en: Updated URL for feed %title to %url.
id: URL diperbaharui untuk umpan %title menjadi %url.

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Modified
id: Telah dimodifikasi

en: Queued
id: Antri

en: Import OPML
id: Impor OPML

en: OPML File
id: Berkas OPML

en: Allowed HTML tags
id: Tag HTML yang dibolehkan

en: Sources
id: Sumber

en: 1 item | @count items
id[0]: 1 item
id[1]: @count item

en: Source
id: Sumber

en: @time ago
id: @time yang lalu

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Apply
id: Terapkan

en: Basic configuration
id: Konfigurasi dasar

en: Language code
id: Kode bahasa

en: Parser
id: Pemisah

en: Discard items older than
id: Abaikan yang lebih lama dari

en: Aggregator
id: Agregator

en: There is no new syndicated content from %site.
id: Saat ini tidak ada materi baru dari %site.

en: There is new syndicated content from %site.
id: Ada materi baru dari %site.

en: URL to the feed.
id: URL pasokan.

en: Last time feed was checked for new items, as Unix timestamp.
id: Waktu terakhir pasokan ini diperiksa, dalam Unix timestamp.

en: An image representing the feed.
id: Gambar representasi pasokan ini.

en: Entity tag HTTP response header, used for validating cache.
id: Entitas tag header respon HTTP, digunakan untuk memvalidasi cache.

en: When the feed was last modified, as a Unix timestamp.
id: Kapan pasokan ini terakhir diedit, dalam Unix timestamp.

en: Primary Key: Unique ID for feed item.
id: Kunci Primer: ID unik untuk materi pasokan.

en: Title of the feed item.
id: Judul materi pasokan.

en: Link to the feed item.
id: Link ke materi pasokan.

en: Author of the feed item.
id: Penulis materi pasokan.

en: Body of the feed item.
id: Isi materi pasokan.

en: Post date of feed item, as a Unix timestamp.
id: Tanggal pengiriman materi pasokan, dalam Unix timestamp.

en: Unique identifier for the feed item.
id: Identifikasi unik untuk materi pasokan.

en: Offset
id: Letak

en: More link
id: Tautan lainnya

en: About
id: Tentang

en: Steps
id: Langkah-langkah

en: Display type
id: Tipe tampilan

en: Uses
id: Penggunaan

en: Add feed
id: Tambah pasokan

en: 1 character | @count characters
id[0]: 1 karakter
id[1]: @count karakter

en: Display as link
id: Tampilkan sebagai tautan

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
id: Item agregator diimpor dari umpan berita RSS dan Atom eksternal.

en: The title of the aggregator item.
id: Judul dari item agregator.

en: The link to the original source URL of the item.
id: Tautan ke URL sumber asli dari item.

en: The author of the original imported item.
id: Penulis asli dari item yang diimpor.

en: The actual content of the imported item.
id: Konten sebenarnya dari item yang diimpor.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
id: Tanggal item umpan asli telah diposting. (Dengan beberapa umpan, ini akan menjadi tanggal diimpor).

en: Feed ID
id: ID Umpan

en: The unique ID of the aggregator feed.
id: ID unik umpan agregator

en: The title of the aggregator feed.
id: Judul umpan agregator.

en: The link to the source URL of the feed.
id: Tautan ke URL asal umpan.

en: The date the feed was last checked for new content.
id: Tanggal umpan terakhir diperiksa untuk konten baru.

en: The description of the aggregator feed.
id: Deskripsi pengumpul pasokan

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
id: Tampikan item agregator menggunakan data dari sumber aslinya.

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: The name of the feed (or the name of the website providing the feed).
id: Nama pasokan ini (atau nama situs yang menyediakan pasokan ini).

en: Add a feed in RSS, RDF or Atom format. A feed may only have one entry.
id: Tambahkan umpan dalam format RSS, RDF atau Atom. Umpan mungkin hanya memiliki satu entri.

en: Update items
id: Update materi

en: Item ID
id: ID butir

en: Posted on
id: Diposting pada

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Delete items
id: Hapus item

en: Fetcher
id: Pengambil

en: Title of the feed.
id: Judul pasokan.

en: Formatter settings
id: Pengaturan formatter

en: Upload an OPML file containing a list of feeds to be imported.
id: Unggah file OPML berisi daftar umpan yang akan diimpor.

en: OPML Remote URL
id: URL silang OPML

en: Enter the URL of an OPML file. This file will be downloaded and processed only once on submission of the form.
id: Masukkan URL berkas OPML. Berkas ini akan didownload dan diproses hanya sekali pada saat pengiriman formulir.

en: No new feed has been added.
id: Tidak ada Feed baru yang ditambahkan.

en: The URL %url is invalid.
id: URL %url adalah tidak benar.

en: A feed named %title already exists.
id: Umpan dengan nama %title sudah ada.

en: A feed with the URL %url already exists.
id: Umpan dengan URL %url sudah ada.

en: Fetchers download data from an external source. Choose a fetcher suitable for the external source you would like to download from.
id: Pengambil mengunduh data dari sumber eksternal. Pilihlah pengambil yang cocok untuk sumber eksternal yang ingin Anda unduh.

en: Parsers transform downloaded data into standard structures. Choose a parser suitable for the type of feeds you would like to aggregate.
id: Parsers mengubah data yang telah didownload menjadi struktur standar. Pilih parser yang sesuai untuk jenis umpan yang ingin Anda agregasi.

en: Processors act on parsed feed data, for example they store feed items. Choose the processors suitable for your task.
id: Prosesor bekerja pada data umpan parsing, misalnya mereka menyimpan item umpan. Pilihlah prosesor yang sesuai untuk tugas Anda.

en: For most aggregation tasks, the default settings are fine.
id: Pada kebanyakan tugas aggregasi, pengaturan dasar sudah cukup.

en: Default fetcher
id: Pengambil standar

en: Downloads data from a URL using Drupal's HTTP request handler.
id: Unduhan data dari URL dengan menggunakan pengendali permintaan HTTP Drupal.

en: Default parser
id: Pengurai standar

en: Default processor
id: Pemroses standar

en: Creates lightweight records from feed items.
id: Membuat catatan kecil dari item umpan.

en: Default processor settings
id: Pengaturan dasar prosesor.

en: Number of items shown in listing pages
id: Jumlah item yang ditampilkan pada daftar halaman.

en: Length of trimmed description
id: Panjang deskripsi yang dipangkas

en: The maximum number of characters used in the trimmed version of content.
id: Jumlah maksimum karakter yang digunakan dalam versi terpangkas dari konten.

en: Viewing feeds
id: Melihat umpan

en: Adding, editing, and deleting feeds
id: Menambah, menyunting dan menghapus umpan

en: Configuring cron
id: Mengkonfigurasi cron

en: Administer news feeds
id: Mengelola pasokan berita

en: View news feeds
id: Lihat feed berita

en: Feed icon
id: Ikon umpan

en: Title link
id: Judul link

en: A space-separated list of HTML tags allowed in the content of feed items. Disallowed tags are stripped from the content.
id: Daftar tag HTML yang dipisahkan spasial diperbolehkan dalam konten item umpan. Tag yang tidak diizinkan dibuang dari konten.

en: Asc
id: Urutan turun

en: The unique ID of the aggregator item.
id: ID unik dari item aggregator.

en: The guid of the original imported item.
id: Petunjuk dari item impor asli.

en: Block count
id: Jumlah blok

en: The feed language code.
id: Kode bahasa pasokan.

en: The link of the feed.
id: Tautan pasokan

en: Failed to download OPML file due to "%error".
id: Gagal mengunduh berkas OPML karena "%error".

en: <abbr title="Outline Processor Markup Language">OPML</abbr> integration
id: Integrasi <abbr title="Outline Processor Markup Language">OPML</abbr>

en: Discarding old feed items
id: Abaikan item umpan lama

en: Aggregator RSS feed
id: Umpan RSS Agregator

en: Aggregator sources
id: Sumber aggregator
