aGov (8.x-1.0-alpha10) - en to id translation catalogue (57 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Content
id: Konten

en: Description
id: Deskripsi

en: On
id: Pada

en: Search
id: Pencarian

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Preview
id: Pratinjau

en: Help
id: Bantuan

en: Icon
id: Ikon

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Contact
id: Kontak

en: Page title
id: Judul halaman

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Off
id: Matikan

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Site map
id: Peta situs

en: User login
id: Login pengguna

en: Add new comment
id: Tambah komentar baru

en: Users
id: Pengguna

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Your message has been sent.
id: Pesan anda sudah dikirim.

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: News
id: Berita

en: Anonymous user
id: Pengguna anonim

en: Apply
id: Terapkan

en: Authenticated user
id: Pengguna yang telah diotentifikasi

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Enter your keywords
id: Masukkan kata kunci anda

en: Offset
id: Letak

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Save and continue
id: Simpan dan lanjutkan

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Search index
id: Indeks pencarian

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Search form
id: Form pencarian

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Status messages
id: Pesan status

en: Moderation state
id: Status moderasi

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Asc
id: Urutan turun

en: Full HTML
id: HTML penuh

en: Search result highlighting input
id: Hasil pencarian menyoroti masukan

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: Basic HTML
id: HTML dasar

en: Restricted HTML
id: HTML terbatas
