aGov (8.x-1.0-alpha2) - en to da translation catalogue (238 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Previous
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Content
da: Indhold

en: yes
da: ja

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Description
da: Beskrivelse

en: Enable
da: Aktivér

en: Disable
da: Deaktivér

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Download
da: Hent

en: File
da: Fil

en: Edit
da: Redigér

en: Reset
da: Gendan

en: None
da: Ingen

en: Display settings
da: Indstillinger for visning

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Weight
da: Vægt

en: Image
da: Billede

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: Label
da: Etiket

en: Save
da: Gem

en: Default
da: Standard

en: Update
da: Opdatér

en: Archive
da: Arkiv

en: View
da: Vis

en: Audio
da: Lyd

en: Filename
da: Filnavn

en: Advanced search
da: Avanceret søgning

en: Unknown
da: Ukendt

en: User
da: Bruger

en: Files
da: Filer

en: file
da: fil

en: no
da: nej

en: Separator
da: Skilletegn

en: Display links
da: Vis links

en: Breadcrumb
da: Brødkrumme

en: URL alias
da: Alternativ URL

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: Load
da: Indlæs

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
da: Standard stimønster (bruges for alle ordforråd med tomme mønstre nedenfor)

en: Pattern for forums and forum containers
da: Mønster for forummer og beholdere

en: Pattern for user account page paths
da: Mønster for brugerstier

en: Verbose
da: Udførlig rapport

en: Display alias changes (except during bulk updates).
da: Vis ændringer i aliaser (undtagen under masseopdateringer).

en: Replace by separator
da: Erstat med skilletegn

en: Maximum alias length
da: Maksimal længde af alias

en: Maximum component length
da: Maksimal længde af komponent

en: Update action
da: Opdateringshandling

en: Strings to Remove
da: Strenge der skal fjernes

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
da: Gør det muligt for moduler aktivt at oprette alternative URLer for det indhold som de håndterer.

en: File type
da: Filtype

en: Link text
da: Linktekst

en: Pattern
da: Mønster

en: Undefined
da: Udefinereret

en: Tokens
da: Symboler

en: Refine
da: Forfin

en: Undo
da: Fortryd

en: Add file
da: Tilføj fil

en: Period
da: Periode

en: any
da: alle

en: Your settings have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: File settings
da: Fil-indstillinger

en: File types
da: Filtyper

en: URL path settings
da: Alternativ URL

en: Maximum upload size
da: Maksimal størrelse af overførsel

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
da: Det automatisk genererede alias %original er i konflikt med et eksisterende alias. Alias ændret til %alias.

en: Delete aliases
da: Slet aliaser

en: Automatic alias
da: Automatisk alias

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
da: Tegn som bruges til at adskille ord i titler. Erstatter alle mellemrum, punktummer o.l. Brug af mellemrum eller +-tegn kan give uventede resultater.

en: Character case
da: Store/små bogstaver

en: Leave case the same as source token values.
da: Lad symbolerne bestemme store/små bogstaver.

en: Change to lower case
da: Skift til små bogstaver

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
da: Ingen, bevar det eksisterende alias

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
da: Opret et nyt alias i tilgift til det eksisterende.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
da: Opret et nyt alias. Slet det gamle alias.

en: Transliterate prior to creating alias
da: Omskriv før alias oprettes

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
da: Filtrér det nye alias til kun at indeholde bogstaver og tal fra ASCII-96-sættet.

en: No action (do not replace)
da: Ingen handling (erstat ikke)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
da: Slet alle aliaser. %count aliaser vil blive slettet.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
da: Slet aliaser for alle @label. %count aliaser slettes.

en: Delete aliases now!
da: Slet aliaser nu!

en: All of your path aliases have been deleted.
da: Alle aliaser slettet.

en: File display
da: Filvisning

en: Show only items where
da: Vis kun elementer med

en: Devel
da: Udvikling

en: Enter your keywords
da: Indtast søgeord

en: "@s" content
da: "@s" indhold

en: Link to file
da: Link til fil

en: Skip to main content
da: Gå til hovedindhold

en: Containing any of the words
da: Indeholdende et af ordene

en: Containing the phrase
da: Indeholder sætningen

en: Containing none of the words
da: Indeholder ingen af ordene

en: Only of the type(s)
da: Kun af typen

en: Keyword relevance
da: Nøgleordsrelevans

en: Recently posted
da: Oprettet for nylig

en: Factor
da: Faktor

en: About
da: Om

en: Text to display
da: Tekst der skal vises

en: @type %title has been deleted.
da: @type %title slettet.

en: Patterns
da: Mønstre

en: Title only
da: Kun titel

en: pixels
da: pixel

en: Display type
da: Display-type

en: Colon
da: Kolon

en: Save and continue
da: Gem og fortsæt

en: Delete selected files
da: Slet valgte filer

en: Comma
da: Komma

en: Semicolon
da: Semikolon

en: Download file
da: Download fil

en: The post could not be saved.
da: Indlægget kunne ikke gemmes.

en: Delete link
da: Slet-link

en: Slash
da: Skråstreg

en: No alias
da: Intet alias

en: Edit link
da: Redigér-link

en: Punctuation
da: Tegnsætning

en: The name of the file.
da: Filens navn.

en: Machine-readable name
da: Internt navn

en: Render
da: Rendéring

en: Edit URL
da: Redigér URL

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
da: Ugyldigt maskinlæsbart navn. Indtast et andet navn end %invalid.

en: Cannot extract %file, not a valid archive.
da: Kan ikke udpakke %file, ikke et gyldigt arkiv.

en: Image style
da: Billedformat

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
da: Hvad skal Pathauto gøre, når eksisterende indhold, der allerede har et alias, opdateres?

en: Reduce strings to letters and numbers
da: Reducér strenge til tal og bogstaver

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
da: Ord der skal fjernes fra URL-aliaset, adskilt af kommaer. Brug ikke dette til at fjerne tegnsætning.

en: Choose aliases to delete
da: Vælg aliaser der skal slettes

en: All aliases
da: Alle aliaser

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
da: <strong>Bemærk:</strong> der er ingen bekræftelse. Du skal være helt sikker før du klikker på knappen "Slet alternative URLer nu!"<br />Det er en god ide at tage backup af databasen og/eller url_alias-tabellen før du bruger denne funktion.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
da: Ignorerer alias %alias da det er det samme som den interne sti.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
da: Nyt alias %alias for %source oprettet til erstatning for %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
da: Nyt alias %alias oprettet for %source.

en: Maximum alias and component length
da: Maksimal længde af alternativ URL og komponenter

en: Administer pathauto
da: Administrér pathauto

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
da: Gør det muligt at tilpasse makroer for automatiske alternative URLer og slette mange alternative URLer på én gang.

en: Notify of Path Changes
da: Giv besked når stier ændres

en: Determines whether or not users are notified.
da: Bestemmer om brugere får besked eller ej.

en: Upload a new file
da: Upload en ny fil

en: Output machine name
da: Vis maskinlæsbart navn

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
da: Adskil endelser med mellemrum eller komma og udelad punktummet.

en: None (original image)
da: Ingen (originalt billede)

en: %title has been created.
da: %title er blevet oprettet.

en: %title has been updated.
da: %title er blevet opdateret.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
da: Vælg typen af stier uden alternative URLer som der skal oprettes alternative URLer til

en: Bulk updating URL aliases
da: Masseopdatering af alternative URLer

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
da: Der opstod en fejl under behandlingen af @operation med argumenterne: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
da[0]: 1 alternativ URL oprettet.
da[1]: @count alternative URLer oprettet.

en: Updated alias for node @nid.
da: Opdaterede alternativ URL for indholdselementet @nid.

en: Taxonomy term paths
da: Taksonomitermstier

en: Updated alias for term @tid.
da: Opdaterede alternativ URL for termen @tid.

en: Updated alias for forum @tid.
da: Opdaterede alternativ URL for forummet @tid.

en: Updated alias for user @uid.
da: Opdaterede alternativ URL for brugeren @uid.

en: Update URL alias
da: Opdatér alternativ URL

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
da[0]: Alternativ URL for 1 indholdselement opdateret.
da[1]: Alternative URLer for @count indholdselementer opdateret.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
da[0]: Alternativ URL for 1 indholdselement opdateret.
da[1]: Alternativ URL for @count indholdselementer opdateret.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
da[0]: Alternativ URL for 1 brugerkonto opdateret.
da[1]: Alternativ URL for @count brugerkonti opdateret.

en: and where %property is %value
da: og hvor %property er %value

en: where %property is %value
da: hvor %property er %value

en: and where
da: og hvor

en: Weight for @title
da: Vægt af @title

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
da: Standard makro (gælder for alle indholdstyper med tomme mønstre nedenfor)

en: File count
da: Filantal

en: Underscore
da: Understregning

en: Enable to override this field's links.
da: Tilsidesæt feltets links.

en: View mode: %mode
da: Visning: %mode

en: No new URL aliases to generate.
da: Ingen nye alternative URLer at oprette.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
da: Den <strong>maksimale alias-længde</strong> og den <strong>maksimale komponentlængde</strong> har begge standardværdien 100 og en øvre grænse på @max fra Pathauto. Længden er begrænset af længden på "alias"-kolonnen i url_alias-tabellen i databasen. Standard schemaet for denne kolonne er @max. Hvis du sætter en længde som svarer til længden af "alias"-kolonnen vil det give problemer i situationer hvor systemet har bruge at tilføje yderligere ord til den alternative URL. Du bør indtaste en værdi som er længden af "alias"-kolonnen minus længden af de strenge som kan tænkes at blive tilføjet til URLen. Længden af strengene som kan blive tilføjet til dine URLer afhænger af hvilke moduler du har aktiveret og af dine indstillinger for Pathauto. Den anbefalede standardværdi er 100.

en: Double quotation marks
da: Dobbelt citationstegn

en: Single quotation marks (apostrophe)
da: Enkelt citationstegn (apostrof)

en: Back tick
da: Accent grave

en: Hyphen
da: Bindestreg

en: Vertical bar (pipe)
da: Lodret streg (pipe)

en: Left curly bracket
da: Venstre tuborgklamme

en: Left square bracket
da: Venstre firkantet klamme

en: Right curly bracket
da: Højre tuborgklamme

en: Right square bracket
da: Højre firkantet klamme

en: Plus sign
da: Plustegn

en: Equal sign
da: LIghedstegn

en: Percent sign
da: Procenttegn

en: Caret
da: Indsætningstegn

en: Dollar sign
da: Dollartegn

en: Number sign (pound sign, hash)
da: Nummertegn (pundtegn, hash)

en: At sign
da: Snabel

en: Exclamation mark
da: Udråbstegn

en: Left parenthesis
da: Venstre parentes

en: Right parenthesis
da: Højre parentes

en: Question mark
da: Spørgsmålstegn

en: Less-than sign
da: Mindre-end tegn

en: Greater-than sign
da: Større-end tegn

en: Enabled displays
da: Aktive displays

en: Display precedence order
da: Display-rangfølge

en: When a file is uploaded to this website, it is assigned one of the following types, based on what kind of file it is.
da: Når en fil uploades til dette site knyttes den til én af de følgende typer afhængigt af hvilken filtype det er.

en: Manage file types
da: Håndtér filtyper

en: Manage file display
da: Håndtér filvisning

en: Extends Drupal file entities to be fieldable and viewable.
da: Udvider Drupal fil-entities til at være fieldable og viewable.

en: File view mode
da: Fil-visning

en: Rendered file
da: Renderet fil

en: Display the file in a specific view mode
da: Vis en fil i en bestemt view mode

en: Are you sure you want to delete this file? | Are you sure you want to delete these files?
da[0]: Er du sikker på, at du ønsker at slette denne fil?
da[1]: Er du sikker på, at du ønsker at slette disse filer?

en: Tokens associated with file types.
da: Tokens knyttet til filtyper.

en: The name of the file type.
da: Filtypens navn.

en: The unique machine-readable name of the file type.
da: Filtypens unikke maskinlæsbare navn.

en: The number of files belonging to the file type.
da: Antallet af filer som hører til denne filtype.

en: The URL of the file type's edit page.
da: URLen på filtypens redigeringsside.

en: The file type of the file.
da: Filens filtype.

en: The type of the file (for example, "audio", "image", "video", etc).
da: Filens type (for eksempel "lyd", "billede", "video", osv.).

en: Administer files
da: Administrér filer

en: Manage settings for the type of files used on your site.
da: Håndtér indstillinger for den type af filer, som du bruger på dit site.

en: File entity
da: Fil-entity

en: Unknown file type
da: Ukendt filtype

en: Display field as the file type machine name.
da: Vis feltet som filtypens maskinnavn.

en: Generate automatic URL alias
da: Opret automatisk URL alias

en: Use site default RSS settings
da: Brug sitets standardindstillinger for RSS

en: This field supports tokens.
da: Feltet understøtter tokens.

en: Joined path
da: Samlet sti

en: The array values each cleaned by Pathauto and then joined with the slash into a string that resembles an URL.
da: Array-værdierne renses af Pathauto og samles derefter med skråstreger til en tekststreng som minder om en URL.

en: Add file type
da: Tilføj filtype

en: %type_name: Edit own files
da: %type_name: Redigér egne filer

en: %type_name: Edit any files
da: %type_name: Redigér vilkårlige filer

en: %type_name: Delete own files
da: %type_name: Slet egne filer

en: %type_name: Delete any files
da: %type_name: Slet vilkårlige filer

en: %type_name: Download own files
da: %type_name: Download egne filer

en: %type_name: Download any files
da: %type_name: Download vilkårlige filer

en: Bulk generate
da: Masseopret

en: Autoplay: %autoplay
da: Automatisk afspilning: %autoplay

en: Loop: %loop
da: Løkke: %loop

en: Muted: %muted
da: Dæmpet: %muted

en: Display of multiple files
da: Visning af flere filer

en: All of your %label path aliases have been deleted.
da: Alle dine %label sti aliaser er blevet slettet.

en: See <a href=":pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
da: Se <a href=":pathauto-help">Pathauto hjælp</a> for detaljer.

en: Uncheck this to create a custom alias below. <a href="@admin_link">Configure URL alias patterns.</a>
da: Fjern flueben for at oprette et skræddersyet alias herunder. <a href="@admin_link">Tilret URL alias mønstre.</a>
