aGov (8.x-1.0-alpha6) - en to hi translation catalogue (54 entries)

en: Home
hi: मुख्य पृष्ठ

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Content
hi: सामग्री

en: Description
hi: उल्लेख

en: On
hi: चालू

en: Search
hi: खोज

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Help
hi: मदद

en: Icon
hi: चिन्ह

en: Menu
hi: सूची

en: Teaser
hi: टीज़र

en: Contact
hi: संपर्क

en: Page title
hi: पृष्ठ का शीर्षक

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Breadcrumb
hi: पग चिन्ह

en: Off
hi: बंद

en: Promoted to front page
hi: पहले पृष्ठ पर भेज दिया है |

en: Desc
hi: अवरोही

en: User login
hi: सदस्य प्रवेश

en: Add new comment
hi: नई टिप्पणी जोड़ें

en: Users
hi: प्रयोक्ता

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: ‹ previous
hi: ‹ पिछले

en: next ›
hi: अगला >

en: Video
hi: वीडियो

en: Next ›
hi: अगला ›

en: Anonymous user
hi: अज्ञात उपयोक्ता

en: Apply
hi: लागू करें

en: Authenticated user
hi: प्रमाणीकृत उपयोगकर्ता

en: « first
hi: « प्रथम

en: last »
hi: अन्तिम »

en: Enter your keywords
hi: अपने खोजशब्द दर्ज करें

en: Main navigation
hi: मुख्य नेविगेशन

en: Save and continue
hi: संचित करके आगे बढिए

en: Primary tabs
hi: प्राथमिक टैब्स

en: Secondary tabs
hi: माध्यमिक टैब्स

en: Search index
hi: खोज अनुक्रमणिका

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: Search form
hi: खोज फार्म

en: Status messages
hi: स्थिति संदेश

en: Video URL
hi: वीडियो यूआरएल

en: Full HTML
hi: पूर्ण एच टी एम एल

en: Search result highlighting input
hi: खोज परिणाम हाइलाइटिंग इनपुट

en: Primary admin actions
hi: प्राथमिक व्यवस्थापक कार्रवाई

en: Basic HTML
hi: साधरण एच टी एम एल

en: Restricted HTML
hi: प्रतिबंधित एचटीएमएल

en: Scheduled publishing
hi: अनुसूचित प्रकाशन

en: Scheduled Publications
hi: अनुसूचित प्रकाशन
