AI (Artificial Intelligence) (1.1.8) - en to ru translation catalogue (164 entries)

en: Home
ru: Главная

en: Status
ru: Статус

en: Delete
ru: Удалить

en: Submit
ru: Отправить

en: Operations
ru: Операции

en: Content
ru: Содержимое

en: Type
ru: Тип

en: Closed
ru: Закрыто

en: List
ru: Список

en: Actions
ru: Действия

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: Read more
ru: Подробнее

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Administration
ru: Администрирование

en: Action
ru: Действие

en: Tags
ru: Теги

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: File
ru: Файл

en: Edit
ru: Редактировать

en: Date
ru: Дата

en: Reset
ru: Сбросить

en: None
ru: Нет

en: Message
ru: Сообщение

en: Response
ru: Ответ

en: - None -
ru: - Не указано -

en: Weight
ru: Вес

en: Image
ru: Изображение

en: Required
ru: Обязательно

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: Taxonomy term
ru: Термин таксономии

en: Label
ru: Метка

en: Save
ru: Сохранить

en: Default
ru: По умолчанию

en: View
ru: Просмотр

en: Dimensions
ru: Размеры

en: Advanced settings
ru: Расширенные настройки

en: Text
ru: Текст

en: n/a
ru: н/д

en: Error
ru: Ошибка

en: Created
ru: Создано

en: Advanced Settings
ru: Расширенные настройки

en: Page
ru: Страница

en: To
ru: Кому

en: Roles
ru: Роли

en: Score
ru: Результат

en: Explanation
ru: Объяснение

en: Contains
ru: Содержит

en: configure
ru: настроить

en: Advanced
ru: Расширенные

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: dimensions
ru: размеры

en: Default Value
ru: Значение по умолчанию

en: Details
ru: Подробности

en: Model
ru: Модель

en: Amount
ru: Сумма

en: Unlimited
ru: Неограничено

en: Send
ru: Отправить

en: Desc
ru: По убыванию

en: An error occurred
ru: Возникла ошибка

en: Example
ru: Пример

en: Configuration
ru: Конфигурация

en: Other
ru: Другое

en: Role
ru: Роль

en: Allow all
ru: Разрешить все

en: Ignore
ru: Игнорировать

en: Temperature
ru: Температура

en: Maximum length
ru: Максимальная длина

en: Provider
ru: Поставщик

en: Append
ru: Добавить

en: Close
ru: Закрыть

en: Property
ru: Свойство

en: Labels
ru: Метки

en: Sort by
ru: Сортировать по

en: Database name
ru: Название базы данных

en: Authored on
ru: Создан в

en: Boost
ru: Буст

en: install
ru: устанавливать

en: Token
ru: Токен

en: tokens
ru: токены

en: Replace
ru: Заменить

en: Workflow
ru: Порядок действий

en: Entity
ru: Сущность

en: Instructions
ru: Инструкции

en: Moderation
ru: Модерация

en: Results
ru: Результаты

en: Style
ru: Стиль

en: Session
ru: Сессия

en: Bottom right
ru: Внизу справа

en: Bottom left
ru: Внизу слева

en: Quota
ru: Квота

en: Environment
ru: Окружение

en: Limits
ru: Ограничения

en: Collection
ru: Коллекция

en: Apply
ru: Применить

en: Plugins
ru: Плагины

en: Translation status
ru: Статус перевода

en: Index
ru: Индекс

en: Values
ru: Значения

en: Offset
ru: Пропустить

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: About
ru: Информация

en: Field Name
ru: Название поля

en: not set
ru: не установлено

en: - Select -
ru: - Выберите -

en: Translate
ru: Переводы

en: Output
ru: Вывод

en: Entity type
ru: Тип сущности

en: Date from
ru: Дата начала

en: Upload a file
ru: Загрузить файл

en: Rule
ru: Правило

en: Use default
ru: Использовать установки по умолчанию

en: Generate
ru: Создать

en: Select a model
ru: Выберите модель

en: Source Type
ru: Тип источника

en: Analyze
ru: Анализировать

en: Properties
ru: Свойства

en: Bundle
ru: Набор

en: Comma (,)
ru: Запятая (,)

en: Tab (\t)
ru: Табуляция (\t)

en: Semicolon (;)
ru: Точка с запятой (;)

en: Period (.)
ru: Точка (.)

en: Space ( )
ru: Пробел ( )

en: Toolbar
ru: Панель инструментов

en: Translate Text
ru: Переведите текст

en: Placement
ru: Положение

en: Overwrite
ru: Перезаписать

en: Source language
ru: Исходный язык

en: Search String
ru: Строка для поиска

en: Remember
ru: Помнить настройки

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: - All -
ru: - Все -

en: Machine-readable name
ru: Машинное имя

en: Choose language
ru: Выберите язык

en: « First
ru: « Первая

en: Last »
ru: Последняя »

en: Finder
ru: Поисковик

en: Entity Type
ru: Тип сущности

en: Translate to @lang
ru: Перевод на @lang

en: Main content
ru: Основной контент

en: Processing...
ru: Обработка...

en: Message settings
ru: Настройки сообщений

en: Stream
ru: Поток

en: Default provider
ru: Поставщик по умолчанию.

en: Image Field
ru: Поле изображения

en: Asc
ru: По возрастанию

en: Singular form
ru: В единственном числе

en: Plural form
ru: Во множественном числе

en: -- Select --
ru: -- Выбор --

en: Default Provider
ru: Провайдер по умолчанию

en: Batch
ru: Процесс импорта

en: Image Style
ru: Стиль изображения

en: Entity reference
ru: Ссылка на сущность

en: Button label
ru: Метка кнопки

en: Additional resources
ru: Дополнительные ресурсы

en: Translated string (@language)
ru: Переведённая строка (@language)

en: Server index status
ru: Состояние индекса

en: Plugin ID
ru: ID плагина

en: Styling settings
ru: Настройки стиля

en: Set Default Value
ru: Установить значение по умолчанию
