AI (Artificial Intelligence) (1.2.3) - en to hu translation catalogue (200 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Status
hu: Állapot

en: Delete
hu: Törlés

en: Submit
hu: Beküldés

en: Operations
hu: Műveletek

en: Content
hu: Tartalom

en: Type
hu: Típus

en: Closed
hu: Lezárt

en: List
hu: Lista

en: Actions
hu: Műveletek

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Description
hu: Leírás

en: Language
hu: Nyelv

en: Read more
hu: Tovább

en: Disabled
hu: Tiltott

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Administration
hu: Adminisztráció

en: Action
hu: Művelet

en: Tags
hu: Címkék

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: File
hu: Fájl

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Date
hu: Dátum

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: None
hu: Nincs

en: Message
hu: Üzenet

en: Response
hu: Válasz

en: - None -
hu: – Nincs –

en: Weight
hu: Súly

en: Variable
hu: Változó

en: Link
hu: Hivatkozás

en: Image
hu: Kép

en: Help text
hu: Súgó szöveg

en: Required
hu: Szükséges

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: Taxonomy term
hu: Taxonómiakifejezés

en: Label
hu: Címke

en: Save
hu: Mentés

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: UPPERCASE
hu: NAGYBETŰS

en: lowercase
hu: kisbetűs

en: View
hu: Megtekintés

en: Dimensions
hu: Kiterjedés

en: No modules found
hu: Nincs elérhető modul

en: Advanced settings
hu: Haladó beállítások

en: Text
hu: Szöveg

en: ID
hu: Azonosító

en: n/a
hu: n. a.

en: Add another
hu: Másik hozzáadása

en: User
hu: Felhasználó

en: Continue
hu: Folytatás

en: Error
hu: Hiba

en: Created
hu: Létrehozva

en: Advanced Settings
hu: Haladó beállítások

en: All
hu: Mind

en: Page
hu: Oldal

en: To
hu: Hova

en: Roles
hu: Szerepkörök

en: Score
hu: Eredmény

en: Filter
hu: Szűrő

en: Explanation
hu: Magyarázat

en: Variable name
hu: Változónév

en: Contains
hu: Tartalmazza

en: Add action
hu: Művelet hozzáadása

en: configure
hu: beállít

en: Advanced
hu: Haladó

en: Width
hu: Szélesség

en: Height
hu: Magasság

en: dimensions
hu: kiterjedés

en: Default Value
hu: Alapértelmezett érték

en: Details
hu: Részletek

en: Model
hu: Modell

en: Amount
hu: Összeg

en: Unlimited
hu: Korlátlan

en: Send
hu: Küldés

en: Desc
hu: Csökk

en: An error occurred
hu: Hiba történt

en: Example
hu: Példa

en: Configuration
hu: Beállítás

en: Other
hu: Egyéb

en: Role
hu: Szerepkör

en: Ignore
hu: Mellőz

en: String
hu: Karaktersorozat

en: Temperature
hu: Hőmérséklet

en: Maximum length
hu: Legnagyobb hossz

en: Provider
hu: Szolgáltató

en: Arguments
hu: Argumentumok

en: Optional
hu: Nem kötelező

en: Exposed Filters
hu: Felfedett szűrők

en: Integer
hu: Egész szám

en: Append
hu: Hozzáfűzés

en: Close
hu: Bezár

en: Property
hu: Tulajdonság

en: Labels
hu: Feliratok

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Database name
hu: Adatbázis neve

en: Authored on
hu: Beküldés ideje

en: Are you sure you want to delete %name?
hu: %name valóban törölhető?

en: Boost
hu: Kiemelés

en: install
hu: telepítés

en: Tokens
hu: Vezérjelek

en: Token
hu: Vezérjel

en: tokens
hu: vezérjelek

en: Replace
hu: Helyettesít

en: Workflow
hu: Munkafolyamat

en: Entity
hu: Entitás

en: No results found.
hu: Nincs találat.

en: Instructions
hu: Használati utasítás

en: Generic
hu: Általános

en: Moderation
hu: Moderálás

en: Results
hu: Eredmények

en: Style
hu: Stílus

en: Session
hu: Munkamenet

en: Bottom right
hu: Lenn jobbra

en: Bottom left
hu: Lenn balra

en: Quota
hu: Kvóta

en: Environment
hu: Környezet

en: Limits
hu: Korlátok

en: Collection
hu: Gyűjtemény

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: - Please select -
hu: – Választás szükséges –

en: Variables
hu: Változók

en: Plugins
hu: Beépülők

en: Input
hu: Bemenet

en: Translation status
hu: Fordítás állapota

en: Float
hu: Lebegőpontos

en: Values
hu: Értékek

en: Opened
hu: Nyitott

en: Offset
hu: Eltolás

en: Machine name
hu: Programok által használt név

en: Skip to main content
hu: Ugrás a tartalomra

en: About
hu: Leírás

en: Field Name
hu: Mező neve

en: not set
hu: nincs beállítva

en: - Select -
hu: - Választás -

en: Suggestions
hu: Javaslatok

en: Translate
hu: Fordítás

en: Output
hu: Kimenet

en: Error message
hu: Hibaüzenet

en: Entity type
hu: Entitástípus

en: Date from
hu: Kezdődátum

en: Prepend
hu: Beillesztés az elejére

en: Rule
hu: Szabály

en: Use default
hu: Alapértelmezés használata

en: Generate
hu: Létrehozás

en: Source Type
hu: Forrás típusa

en: Analyze
hu: Elemzés

en: Properties
hu: Tulajdonságok

en: Boolean
hu: Logikai

en: Bundle
hu: Mezőköteg

en: Comma (,)
hu: Vessző (,)

en: Semicolon (;)
hu: Pontosvessző (;)

en: Period (.)
hu: Pont (.)

en: Space ( )
hu: Szóköz ( )

en: -- None --
hu: -- Nincs --

en: Toolbar
hu: Eszköztár

en: Translate Text
hu: Szöveg fordítása

en: Overwrite
hu: Felülírás

en: Source language
hu: Forrás nyelve

en: Search String
hu: Karaktersorozat keresése

en: Remember
hu: Nem felejt

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: Machine-readable name
hu: Programok által használt név

en: Choose language
hu: Nyelv kiválasztása

en: Data source
hu: Adatforrás

en: « First
hu: « Első

en: Last »
hu: Utolsó »

en: Generic error message
hu: Általános hibaüzenet

en: Entity Type
hu: Entitástípus

en: Main content
hu: Fő tartalom

en: Processing...
hu: Feldolgozás…

en: Message settings
hu: Üzenetek beállításai

en: Stream
hu: Folyam

en: Exact
hu: Pontos

en: First character uppercase
hu: Első karakter nagybetűs

en: Endpoint
hu: Végpont

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
hu: Ez a programok által használt név már használatban van, ezért másikat kell választani.

en: Image Field
hu: Képmező

en: Asc
hu: Növ

en: Singular form
hu: Egyes szám

en: Plural form
hu: Többes szám

en: -- Select --
hu: -- Kiválasztás --

en: Inputs
hu: Bemenetek

en: Image Style
hu: Képstílus

en: Entity reference
hu: Entitáshivatkozás

en: Button label
hu: Gombfelirat

en: Additional resources
hu: További erőforrások

en: Translated string (@language)
hu: Fordítás (@language)

en: Server index status
hu: Kiszolgáló indexelési állapota

en: Action settings
hu: Műveletek beállítása

en: Plugin ID
hu: A bővítmény azonosítója

en: Weight for @label
hu: @label súlya

en: Add another message
hu: <em>Add another</em> modul üzenetek

en: Tool
hu: Eszköz

en: Update widget
hu: Frissítési felületi elem

en: Adding selection.
hu: Kiválasztás hozzáadása.
