AI (Artificial Intelligence) (1.2.3) - en to it translation catalogue (148 entries)

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Type
it: Tipo

en: Closed
it: Chiuso

en: List
it: Elenco

en: Actions
it: Azioni

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Read more
it: Leggi tutto

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Administration
it: Amministrazione

en: Action
it: Azione

en: Tags
it: Etichette

en: Yes
it: Sì

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Message
it: Messaggio

en: Response
it: Risposta

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Weight
it: Peso

en: Variable
it: Variabile

en: Image
it: Immagine

en: Help text
it: Testo di aiuto

en: Required
it: Obbligatorio

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Taxonomy term
it: Termine della tassonomia

en: Label
it: Etichetta

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: View
it: Visualizza

en: Dimensions
it: Dimensioni

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: Text
it: Testo

en: n/a
it: n/d

en: User
it: Utente

en: Continue
it: Continua

en: Error
it: Errore

en: Created
it: Creato

en: Advanced Settings
it: Impostazioni avanzate

en: All
it: Tutti

en: Page
it: Pagina

en: To
it: A

en: Roles
it: Ruoli

en: Score
it: Punteggio

en: Filter
it: Filtra

en: Explanation
it: Descrizione

en: Variable name
it: Nome della variabile

en: Contains
it: Contiene

en: Add action
it: Aggiungi azione

en: configure
it: configura

en: Advanced
it: Avanzate

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: dimensions
it: dimensioni

en: Details
it: Dettagli

en: Model
it: Modello

en: Amount
it: Importo

en: Unlimited
it: Nessun limite

en: Send
it: Invia

en: Desc
it: Disc

en: Example
it: Esempio

en: Configuration
it: Configurazione

en: Other
it: Altro

en: Role
it: Ruolo

en: Ignore
it: Ignora

en: String
it: Testo

en: Temperature
it: Temperatura

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: Provider
it: Fonte esterna

en: Arguments
it: Parametri

en: Optional
it: Opzionale

en: Exposed Filters
it: Filtri visualizzati all'utente

en: Integer
it: Intero

en: Append
it: Aggiungi

en: Close
it: Chiudi

en: Property
it: Proprietà

en: Labels
it: Etichette

en: Sort by
it: Ordina per

en: Database name
it: Nome database

en: Authored on
it: Creato il

en: Are you sure you want to delete %name?
it: Si vuole davvero cancellare %name?

en: Tokens
it: Token

en: Replace
it: Sostituzione

en: Entity
it: Entità

en: Moderation
it: Moderazione

en: Results
it: Risultati

en: Style
it: Stile

en: Session
it: Sessione

en: Bottom right
it: In basso a destra

en: Bottom left
it: In basso a sinistra

en: Limits
it: Limiti

en: Collection
it: Collezione

en: Apply
it: Applica

en: Variables
it: Variabili

en: Plugins
it: Plugin

en: Translation status
it: Stato della traduzione

en: Float
it: Virgola mobile

en: Index
it: Indice

en: Values
it: Valori

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: About
it: Informazioni

en: not set
it: non impostato

en: - Select -
it: - Scegliere -

en: Translate
it: Traduci

en: Output
it: In uscita

en: Error message
it: Messaggio di errore

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: Rule
it: Regola

en: Use default
it: Usa predefinito

en: Generate
it: Genera

en: Analyze
it: Analizza

en: Properties
it: Proprietà

en: Boolean
it: Booleano

en: Comma (,)
it: Virgola (,)

en: Semicolon (;)
it: Punto e virgola (;)

en: Period (.)
it: Punto (.)

en: Space ( )
it: Spazio ( )

en: Toolbar
it: Barra strumenti

en: Translate Text
it: Traduci testo

en: Overwrite
it: Sovrascrivi

en: Source language
it: Lingua di origine

en: Remember
it: Ricorda

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Machine-readable name
it: Nome ad uso interno

en: Choose language
it: Scegli una lingua

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Processing...
it: In elaborazione...

en: Model.
it: Modello.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
it: Il nome ad uso interno è già utilizzato. Deve invece essere univoco.

en: Singular form
it: Forma singolare

en: Plural form
it: Forma plurale

en: Entity reference
it: Riferimento a entità.

en: Translated string (@language)
it: Stringa tradotta (@language)

en: Action settings
it: Impostazioni dell'azione

en: Plugin ID
it: ID del plugin
