AI (Artificial Intelligence) (1.2.6) - en to ja translation catalogue (154 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Submit
ja: 送信

en: Operations
ja: 操作

en: Content
ja: コンテンツ

en: Closed
ja: クローズド

en: List
ja: リスト

en: Actions
ja: アクション

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Read more
ja: 続きを読む

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Administration
ja: 管理

en: Action
ja: アクション

en: Tags
ja: タグ

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: File
ja: ファイル

en: Edit
ja: 編集

en: None
ja: なし

en: Message
ja: メッセージ

en: Response
ja: レスポンス

en: - None -
ja: - なし -

en: Weight
ja: ウェイト

en: Variable
ja: 変数

en: Link
ja: リンク

en: Image
ja: 画像

en: Help text
ja: ヘルプテキスト

en: Required
ja: 必須

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Taxonomy term
ja: タクソノミーターム

en: Label
ja: ラベル

en: Save
ja: 保存

en: View
ja: ビュー

en: Dimensions
ja: サイズ

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: Text
ja: テキスト

en: n/a
ja: 利用不可

en: User
ja: ユーザー

en: Continue
ja: 継続

en: Error
ja: エラー

en: Created
ja: 作成

en: Advanced Settings
ja: 高度な設定

en: All
ja: すべて

en: Roles
ja: 役割

en: Score
ja: 得点

en: Filter
ja: フィルター

en: Explanation
ja: 説明

en: Variable name
ja: 変数名

en: Contains
ja: 含む

en: Add action
ja: アクションを追加

en: configure
ja: 設定

en: Advanced
ja: 高度

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Default Value
ja: デフォルト値

en: Details
ja: 詳細

en: Amount
ja: 量

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Send
ja: 送信

en: An error occurred
ja: エラーが発生しました

en: Example
ja: 例

en: Configuration
ja: 環境設定

en: Other
ja: その他

en: Role
ja: 役割

en: Ignore
ja: 無視

en: String
ja: 文字列

en: Maximum length
ja: 最大長

en: Provider
ja: プロバイダー

en: Arguments
ja: 引数

en: Optional
ja: 任意

en: Exposed Filters
ja: 外部設置フィルター

en: Integer
ja: 整数

en: Append
ja: 末尾に付加

en: Close
ja: 閉じる

en: Property
ja: プロパティー

en: Labels
ja: ラベル

en: Database name
ja: データベース名

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Tokens
ja: トークン

en: Token
ja: トークン

en: tokens
ja: トークン

en: Replace
ja: 置換

en: Workflow
ja: ワークフロー

en: Entity
ja: エンティティ

en: Moderation
ja: モデレート

en: Results
ja: 結果

en: Style
ja: スタイル

en: Session
ja: セッション

en: Bottom right
ja: ボトム 右

en: Bottom left
ja: ボトム 左

en: - Please select -
ja: 選択してください

en: Variables
ja: 変数

en: Plugins
ja: プラグイン

en: Translation status
ja: 翻訳ステータス

en: Float
ja: 浮動小数点数値

en: Index
ja: インデックス

en: Values
ja: 値

en: Offset
ja: オフセット

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Skip to main content
ja: メインコンテンツに移動

en: About
ja: アバウト

en: Field Name
ja: フィールド名

en: not set
ja: セットされていません

en: - Select -
ja: - 選択 -

en: Translate
ja: 翻訳

en: Output
ja: 出力

en: Error message
ja: エラーメッセージ

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: Prepend
ja: 先頭に付加

en: Rule
ja: ルール

en: Use default
ja: デフォルトを使用

en: Generate
ja: 生成する

en: Source Type
ja: ソースタイプ

en: Analyze
ja: 分析

en: Properties
ja: プロパティー

en: Boolean
ja: 真偽値

en: Bundle
ja: バンドル

en: Comma (,)
ja: カンマ(,)

en: Tab (\t)
ja: タブ (\t)

en: Semicolon (;)
ja: セミコロン(;)

en: Period (.)
ja: ピリオド ( . )

en: Space ( )
ja: 半角空白( )

en: Toolbar
ja: ツールバー

en: Number of results to return
ja: 返される結果の数

en: Translate Text
ja: テキストを翻訳

en: No images
ja: イメージなし

en: Overwrite
ja: 上書き

en: Source language
ja: 元言語

en: Search String
ja: 文字列の検索

en: Remember
ja: 記憶

en: Machine-readable name
ja: システム内部名称

en: Choose language
ja: 言語の選択

en: Workflows
ja: ワークフロー

en: Function name
ja: 関数名

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
ja: このシステム内部名称は既に利用されています。固有の名前を指定してください。

en: Singular form
ja: 単数形

en: Plural form
ja: 複数形

en: -- Select --
ja: -- 選択 --

en: Image Style
ja: イメージスタイル

en: Entity reference
ja: エンティティ参照

en: Button label
ja: ボタンラベル

en: Additional resources
ja: その他の情報

en: Translated string (@language)
ja: 翻訳後の文字列（@language）

en: Server index status
ja: サーバーのインデックス状況

en: Action settings
ja: アクションの設定

en: Plugin ID
ja: プラグインID

en: Update widget
ja: ウィジェットを更新
