AI (Artificial Intelligence) (1.2.7) - en to fr translation catalogue (169 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Closed
fr: Fermé

en: List
fr: Lister

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Language
fr: Langue

en: Read more
fr: Lire la suite

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: File
fr: Fichier

en: Edit
fr: Modifier

en: None
fr: Aucun(e)

en: Response
fr: Réponse

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Weight
fr: Poids

en: Link
fr: Lien

en: Help text
fr: Texte d'aide

en: Required
fr: Requis

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: Label
fr: Libellé

en: Save
fr: Enregistrer

en: UPPERCASE
fr: MAJUSCULES

en: lowercase
fr: minuscules

en: View
fr: Voir

en: Advanced settings
fr: Paramètres avancés

en: Text
fr: Texte

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Add another
fr: En ajouter un(e) autre

en: User
fr: Utilisateur

en: Continue
fr: Continuer

en: Error
fr: Erreur

en: Created
fr: Créé

en: Advanced Settings
fr: Paramètres Avancés

en: All
fr: Tout

en: Database
fr: Base de données

en: Roles
fr: Rôles

en: Filter
fr: Filtrer

en: Explanation
fr: Explication

en: Variable name
fr: Nom de la variable

en: Contains
fr: Contient

en: Add action
fr: Ajouter une action

en: configure
fr: configurer

en: Advanced
fr: Avancé

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Default Value
fr: Valeur par défaut

en: Details
fr: Détails

en: Model
fr: Modèle

en: Amount
fr: Montant

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Send
fr: Envoyer

en: An error occurred
fr: Une erreur s'est produite

en: Example
fr: Exemple

en: Other
fr: Autre

en: Role
fr: Rôle

en: Allow all
fr: Tout autoriser

en: Ignore
fr: Ignorer

en: String
fr: Chaîne de caractères

en: Temperature
fr: Température

en: Maximum length
fr: Taille maximale

en: Provider
fr: Fournisseur

en: Optional
fr: Facultatif

en: Exposed Filters
fr: Filtres exposés

en: Integer
fr: Entier

en: Append
fr: Ajouter

en: Close
fr: Fermer

en: Property
fr: Propriété

en: Labels
fr: Étiquettes

en: Database name
fr: Nom de la base de données

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: install
fr: installation

en: Tokens
fr: Jetons (tokens)

en: Token
fr: Jeton (token)

en: tokens
fr: jetons (<em>tokens</em>)

en: Replace
fr: Remplacer

en: Workflow
fr: Processus

en: Entity
fr: Entité

en: No results found.
fr: Aucun résultat n'a été trouvé.

en: Moderation
fr: Modération

en: Results
fr: Résultats

en: Bad Request
fr: Mauvaise Requête

en: Bottom right
fr: Bas droit

en: Bottom left
fr: Bas gauche

en: Environment
fr: Environnement

en: Limits
fr: Limites

en: Input
fr: Entrée

en: Translation status
fr: Statut de la traduction

en: Float
fr: Réel (Float)

en: Database Name
fr: Nom de la base de données

en: Values
fr: Valeurs

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: About
fr: À propos

en: Field Name
fr: Nom du champ

en: not set
fr: non défini

en: - Select -
fr: - Sélectionner -

en: Translate
fr: Traduire

en: Output
fr: Sortie

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Rule
fr: Règle

en: Use default
fr: Utiliser la valeur par défaut

en: Generate
fr: Générer

en: Source Type
fr: Type de source

en: Analyze
fr: Analyser

en: Error: @message
fr: Erreur : @message

en: Properties
fr: Propriétés

en: Boolean
fr: Booléen

en: Bundle
fr: Type

en: Comma (,)
fr: Virgule (,)

en: Tab (\t)
fr: Tabulation (\t)

en: Semicolon (;)
fr: Point-virgule (;)

en: Period (.)
fr: Point (.)

en: Space ( )
fr: Espace ( )

en: -- None --
fr: -- Aucun --

en: Toolbar
fr: Barre d'outils

en: Chat
fr: Discussion

en: Number of results to return
fr: Nombre de résultats trouvés

en: Translate Text
fr: Traduire le texte

en: Placement
fr: Emplacement

en: Overwrite
fr: Écraser

en: Source language
fr: Langue d'origine

en: Search String
fr: Chaîne de caractères pour la recherche

en: Remember
fr: Mémoriser

en: Machine-readable name
fr: Nom système

en: Choose language
fr: Choisir une langue

en: Data source
fr: Source de données

en: Entity Type
fr: Type d'entité

en: Main content
fr: Contenu principal

en: Processing...
fr: En cours de traitement...

en: Workflows
fr: Processus (workflows)

en: Message settings
fr: Paramètres de Message

en: Stream
fr: Flux

en: Idle
fr: En attente

en: Exact
fr: Correct

en: Clear History
fr: Vider l'historique

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
fr: Le nom système est déjà utilisé. Il doit être unique.

en: Image Field
fr: Champ image

en: Singular form
fr: Singulier

en: Plural form
fr: Forme plurielle

en: Direct
fr: Immédiat

en: -- Select --
fr: -- Sélectionner --

en: Summarize
fr: Résumer

en: Inputs
fr: Entrées

en: Image Style
fr: Style d'image

en: Entity reference
fr: Référence à une entité

en: Output Type
fr: Type de rendu

en: Button label
fr: Étiquette de bouton

en: Additional resources
fr: Ressources supplémentaires

en: Translated string (@language)
fr: Chaîne de caractères traduite (@language)

en: No default
fr: Aucune valeur par défaut

en: Server index status
fr: État du serveur d'indexation

en: Action settings
fr: Paramètres d'action

en: Plugin ID
fr: Identifiant (ID) du plugin

en: Weight for @label
fr: Poids de @label

en: Update widget
fr: Mettre à jour le widget

en: Adding selection.
fr: Ajout de la sélection.
