AI (Artificial Intelligence) (1.2.7) - en to id translation catalogue (122 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Delete
id: Hapus

en: Submit
id: Kirim

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Closed
id: Ditutup

en: List
id: Daftar

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Cancel
id: Batal

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Read more
id: Selengkapnya

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Administration
id: Administrasi

en: Action
id: Tindakan

en: Tags
id: Tag

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: None
id: Tiada

en: Message
id: Pesan

en: Response
id: Jawaban

en: - None -
id: - Tiada -

en: Weight
id: Bobot

en: Variable
id: Variabel

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Help text
id: Teks bantuan

en: Required
id: Wajib

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Taxonomy term
id: Istilah taksonomi

en: Save
id: Simpan

en: View
id: Lihat

en: Dimensions
id: Dimensi

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: Text
id: Teks

en: n/a
id: t/t

en: Add another
id: Tambah lainnya

en: User
id: Pengguna

en: Continue
id: Lanjutkan

en: Error
id: Kesalahan

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Roles
id: Peran

en: Score
id: Skor

en: Explanation
id: Penjelasan

en: Variable name
id: Nama variabel

en: Contains
id: Mengandung

en: Add action
id: Tambah tindakan

en: configure
id: konfigurasi

en: Advanced
id: Lebih lanjut

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Details
id: Rincian

en: Amount
id: Jumlah

en: Unlimited
id: Tak terbatas

en: Send
id: Kirim

en: Example
id: Contoh

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Other
id: Lainnya

en: Role
id: Peran

en: Ignore
id: Abaikan

en: String
id: Untai

en: Maximum length
id: Panjang maksimum

en: Provider
id: Penyedia

en: Arguments
id: Argumen-argumen

en: Optional
id: Pilihan

en: Exposed Filters
id: Filter terekspos

en: Integer
id: Bilangan bulat

en: Close
id: Tutup

en: Property
id: Milik

en: Database name
id: Nama database

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Boost
id: Pemercepat

en: Tokens
id: Token

en: Replace
id: Tiban

en: Workflow
id: Alur kerja

en: Entity
id: Entitas

en: No results found.
id: Tidak ada hasil

en: Results
id: Hasil

en: Style
id: Gaya

en: Session
id: Sesi

en: Bottom right
id: Kanan bawah

en: Bottom left
id: Kiri bawah

en: Variables
id: Variabel

en: Plugins
id: Plugin

en: Translation status
id: Status terjemahan

en: Float
id: Pecahan

en: Index
id: Indeks

en: Values
id: Nilai

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: About
id: Tentang

en: not set
id: tidak diatur

en: - Select -
id: - Pilih -

en: Translate
id: Terjemahkan

en: Error message
id: Pesan kesalahan

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: Use default
id: Gunakan bawaan

en: Analyze
id: Analisa

en: Properties
id: Properti

en: Bundle
id: Bundel

en: Source language
id: Sumber bahasa

en: Remember
id: Ingat

en: Machine-readable name
id: Nama terbaca mesin

en: Choose language
id: Pilih bahasa

en: Main content
id: Konten utama

en: Processing...
id: Memproses...

en: Workflows
id: Alur kerja

en: Stream
id: Status

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
id: Nama yang bisa dibaca mesin sudah digunakan. Harus unik.

en: Singular form
id: Bentuk tunggal

en: Plural form
id: Bentuk jamak

en: Entity reference
id: Rujukan entitas

en: Additional resources
id: Sumber daya tambahan

en: Translated string (@language)
id: String yang diterjemahkan (@language)

en: Action settings
id: Pengaturan aksi

en: Plugin ID
id: ID Plugin
