AI (Artificial Intelligence) (1.2.7) - en to pt translation catalogue (167 entries)

en: Home
pt: Início

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Closed
pt: Fechado

en: List
pt: Lista

en: Actions
pt: Ações

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Read more
pt: Leia mais

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Administration
pt: Administração

en: Action
pt: Ação

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: File
pt: Arquivo

en: Edit
pt: Editar

en: None
pt: Nenhum

en: Message
pt: Mensagem

en: Response
pt: Resposta

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: Variable
pt: Variável

en: Image
pt: Imagem

en: Help text
pt: Texto de ajuda

en: Required
pt: Obrigatório

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: Label
pt: Rótulo

en: Save
pt: Salvar

en: UPPERCASE
pt: MAIÚSCULAS

en: lowercase
pt: minúsculas

en: View
pt: Ver

en: Dimensions
pt: Dimensões

en: No modules found
pt: Nenhum módulo encontrado.

en: Advanced settings
pt: Configurações avançadas

en: Text
pt: Texto

en: n/a
pt: n/d

en: Add another
pt: Adicionar outro

en: User
pt: Usuário

en: Continue
pt: Continuar

en: Error
pt: Erro

en: Created
pt: Criado

en: Advanced Settings
pt: Configurações avançadas

en: All
pt: Tudo

en: Database
pt: Banco de dados

en: Roles
pt: Papéis

en: Score
pt: Pontuação

en: Filter
pt: Filtrar

en: Explanation
pt: Explicação

en: Variable name
pt: Nome da variável

en: Contains
pt: Contendo

en: Add action
pt: Adcionar ação

en: configure
pt: configurar

en: Advanced
pt: Avançado

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: dimensions
pt: dimensões

en: Default Value
pt: Valor padrão

en: Details
pt: Detalhes

en: Model
pt: Modelo

en: Amount
pt: Valor

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Send
pt: Enviar

en: An error occurred
pt: Ocorreu um erro

en: Example
pt: Exemplo

en: Configuration
pt: Configurações

en: Other
pt: Outros

en: Role
pt: Papel

en: Allow all
pt: Permitir todos

en: Ignore
pt: Ignorar

en: Temperature
pt: Temperatura

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: Provider
pt: Provedor

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Optional
pt: Opcional

en: Exposed Filters
pt: Filtros Expostos

en: Integer
pt: Inteiro

en: Append
pt: Acrescentar

en: Close
pt: Fechar

en: Property
pt: Propriedade

en: Labels
pt: Rótulos

en: Database name
pt: Nome do banco de dados

en: Authored on
pt: Escrito em

en: Are you sure you want to delete %name?
pt: Você tem certeza que deseja excluir %name?

en: Replace
pt: Substituir

en: Workflow
pt: Fluxo de trabalho

en: Entity
pt: Entidade

en: No results found.
pt: Nenhum resultado encontrado.

en: Info
pt: Informações

en: Results
pt: Resultados

en: Style
pt: Estilo

en: Session
pt: Sessão

en: Bottom right
pt: Direita embaixo

en: Bottom left
pt: Esquerda embaixo

en: Quota
pt: Espaço disponível

en: Environment
pt: Ambiente

en: Limits
pt: Limites

en: Collection
pt: Coleção

en: Variables
pt: Variáveis

en: Input
pt: Entrada

en: Translation status
pt: Status da tradução

en: Float
pt: Ponto flutuante

en: Index
pt: Índice

en: Values
pt: Valores

en: Opened
pt: Aberto

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: About
pt: Sobre

en: not set
pt: não definido

en: - Select -
pt: - Selecione -

en: Suggestions
pt: Sugestões

en: Translate
pt: Traduzir

en: Output
pt: Saída

en: Error message
pt: Mensagem de erro

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Upload a file
pt: Enviar um arquivo

en: Prepend
pt: Preceder

en: Rule
pt: Regra

en: Use default
pt: Usar o padrão

en: Generate
pt: Gerar

en: Analyze
pt: Analisar

en: Properties
pt: Propriedades

en: Boolean
pt: Booleano

en: Bundle
pt: Pacote

en: Comma (,)
pt: Vírgula (,)

en: Semicolon (;)
pt: Ponto e vírgula (;)

en: Period (.)
pt: Ponto (.)

en: Space ( )
pt: Espaço ( )

en: -- None --
pt: -- Nenhum --

en: Toolbar
pt: Barra de ferramentas

en: Number of results to return
pt: Números de resultados para retornar

en: Translate Text
pt: Traduzir Texto

en: View logs
pt: Ver registros

en: Overwrite
pt: Sobrescrever

en: Source language
pt: Idioma de origem

en: Search String
pt: Termo de Busca

en: Remember
pt: Lembrar

en: Machine-readable name
pt: Nome legível de máquina

en: Choose language
pt: Escolha um idioma

en: Entity Type
pt: Tipo de entidade

en: Processing...
pt: Processando...

en: Maximum Results
pt: Resultado Máximos

en: Workflows
pt: Fluxos de trabalho

en: Exact
pt: Exatamente

en: Model.
pt: Modelo.

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
pt: O nome de máquina já esta em uso. Ele deve ser exclusivo.

en: Image Field
pt: Campo Imagem

en: Singular form
pt: Singular

en: Plural form
pt: Plural

en: -- Select --
pt: -- Selecionar --

en: Inputs
pt: Entradas

en: Entity reference
pt: Referência de entidade

en: Button label
pt: Etiqueta do botão

en: Additional resources
pt: Recursos adicionais

en: Translated string (@language)
pt: Sequência traduzida (@language)

en: Action settings
pt: Configurações de ações

en: Plugin ID
pt: ID do Plug-in

en: Max results
pt: Máximo de resultados

en: Update widget
pt: Atualizar widget

en: Adding selection.
pt: Adicionando seleção.
