AI (Artificial Intelligence) (1.2.8) - en to tr translation catalogue (150 entries)

en: Home
tr: Anasayfa

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Closed
tr: Kapalı

en: List
tr: Liste

en: Actions
tr: Eylemler

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Read more
tr: Devamını oku

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Administration
tr: Yönetim

en: Action
tr: Eylem

en: Tags
tr: Etiketler

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: File
tr: Dosya

en: Edit
tr: Düzenle

en: None
tr: Hiçbiri

en: Message
tr: İleti

en: Response
tr: Yanıt

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Variable
tr: Değişken

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Help text
tr: Yardım metni

en: Required
tr: Zorunlu

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: View
tr: Görüntüle

en: Dimensions
tr: Boyutlar

en: Advanced settings
tr: Gelişmiş ayarlar

en: Text
tr: Metin

en: Add another
tr: Başka ekle

en: User
tr: Kullanıcı

en: Continue
tr: Devam et

en: Error
tr: Hata

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Advanced Settings
tr: Gelişmiş Ayarlar

en: All
tr: Tümü

en: Database
tr: Veritabanı

en: Roles
tr: Roller

en: Score
tr: Puan

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Explanation
tr: Açıklama

en: Variable name
tr: Değişken adı

en: Contains
tr: İçerir

en: Add action
tr: Eylem ekle

en: configure
tr: yapılandır

en: Advanced
tr: Gelişmiş

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: dimensions
tr: boyutlar

en: Details
tr: Ayrıntılar

en: Amount
tr: Miktar

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Send
tr: Gönder

en: Example
tr: Örnek

en: Configuration
tr: Yapılandırma

en: Other
tr: Diğer

en: Role
tr: Rol

en: Ignore
tr: Yoksay

en: String
tr: Dize

en: Temperature
tr: Sıcaklık

en: Maximum length
tr: Azami uzunluk

en: Provider
tr: Sağlayıcı

en: Arguments
tr: Değişkenler

en: Optional
tr: Seçime bağlı

en: Exposed Filters
tr: Kullanıcıya açık Süzgeçler

en: Integer
tr: Tamsayı

en: Close
tr: Kapat

en: Property
tr: Özellik

en: Database name
tr: Veritabanı adı

en: Authored on
tr: Oluşturulduğu tarih

en: Are you sure you want to delete %name?
tr: %name kişisini silmek istediğinize emin misiniz?

en: Tokens
tr: tokens

en: Token
tr: Simge

en: Replace
tr: Değiştir

en: Workflow
tr: İş akışı

en: Entity
tr: Nesne

en: No results found.
tr: Hiçbir sonuç bulunamadı

en: Info
tr: Bilgi

en: Results
tr: Sonuçlar

en: Style
tr: Biçem (stil)

en: Session
tr: Oturum

en: Bottom right
tr: Alt sağ

en: Bottom left
tr: Alt sol

en: Quota
tr: Kota

en: Limits
tr: Sınırlar

en: Variables
tr: Değişkenler

en: Plugins
tr: Eklentiler (plugin)

en: Translation status
tr: Çeviri durumu

en: Float
tr: Kesirli

en: Index
tr: Dizin

en: Values
tr: Değerler

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: About
tr: Hakkında

en: not set
tr: ayarlanmamış

en: - Select -
tr: - Seçin -

en: Translate
tr: Çevir

en: Output
tr: Çıktı

en: Error message
tr: Hata mesajı

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Rule
tr: Kural

en: Use default
tr: Varsayılanı Kullan

en: Generate
tr: Oluştur

en: Analyze
tr: Çözümle

en: Properties
tr: Özellikler

en: Boolean
tr: Mantıksal

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: Comma (,)
tr: Virgül (,)

en: Tab (\t)
tr: Sekme (\t)

en: Semicolon (;)
tr: Noktalı virgül (;)

en: Period (.)
tr: Nokta (.)

en: Space ( )
tr: Boşluk ( )

en: Toolbar
tr: Araç çubuğu

en: Chat
tr: Sohbet

en: Translate Text
tr: Metni çevir

en: Overwrite
tr: Üzerine yaz

en: Source language
tr: Kaynak dil

en: Search String
tr: Arama İfadesi

en: Remember
tr: Hatırla

en: Machine-readable name
tr: Makine tarafından okunabilir ad

en: Choose language
tr: Dil seçin

en: Main content
tr: Ana içerik

en: Processing...
tr: İşleniyor...

en: Workflows
tr: İş akışları

en: Message settings
tr: İleti ayarları

en: Endpoint
tr: Uç nokta

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
tr: Okunabilir makine adı kullanılmakta. Benzersiz başka bir ad kullanın.

en: Singular form
tr: Tekil biçim

en: Plural form
tr: Çoğul biçim

en: -- Select --
tr: -- Seçiniz --

en: Entity reference
tr: Varlık referansı

en: Chat Messages
tr: Sohbet Mesajları

en: Additional resources
tr: Ek kaynaklar

en: Translated string (@language)
tr: Çevrilen dizge (@language)

en: Action settings
tr: Eylem ayarları

en: Plugin ID
tr: Eklenti Kimliği
