AI (Artificial Intelligence) (1.3.0-beta1) - en to uk translation catalogue (217 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Type
uk: Тип

en: Closed
uk: Закрито

en: List
uk: Список

en: Actions
uk: Дії

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Read more
uk: Читати далі

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Administration
uk: Адміністрування

en: Action
uk: Дія

en: Tags
uk: Теґи

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: File
uk: Файл

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: Message
uk: Повідомлення

en: Response
uk: Відповідь

en: - None -
uk: - Немає -

en: Weight
uk: Вага

en: Variable
uk: Змінна

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Help text
uk: Текст довідки

en: Required
uk: Обов’язкове

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Taxonomy term
uk: Термін таксономії

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: Default
uk: Базово

en: UPPERCASE
uk: ПРОПИСНІ

en: lowercase
uk: нижній регістр

en: View
uk: Перегляд

en: Dimensions
uk: Розміри

en: No modules found
uk: Жодних модулів не знайдено

en: Advanced settings
uk: Розширені налаштування

en: Text
uk: Текст

en: n/a
uk: н/д

en: Add another
uk: Додати ще

en: User
uk: Користувач

en: Continue
uk: Продовжити

en: Error
uk: Помилка

en: Created
uk: Створено

en: Advanced Settings
uk: Додаткові налаштування

en: All
uk: Все

en: Page
uk: Сторінка

en: To
uk: До

en: Roles
uk: Ролі

en: Score
uk: Вага

en: Filter
uk: Фільтр

en: Explanation
uk: Пояснення

en: Variable name
uk: Назва змінної

en: Contains
uk: Містить

en: Add action
uk: Додати дію

en: configure
uk: налаштувати

en: Advanced
uk: Розширені

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: dimensions
uk: розміри

en: Default Value
uk: Типове значення

en: Details
uk: Подробиці

en: Model
uk: Модель

en: Amount
uk: Величина

en: Unlimited
uk: Необмежено

en: Send
uk: Надіслати

en: Desc
uk: Спад

en: An error occurred
uk: Сталася помилка

en: Example
uk: Приклад

en: Configuration
uk: Конфігурація

en: Other
uk: Інше

en: Role
uk: Роль

en: Allow all
uk: Дозволити всі

en: Ignore
uk: Нехтувати

en: String
uk: Рядок

en: Temperature
uk: Температура

en: Maximum length
uk: Максимальна довжина

en: Provider
uk: Постачальник

en: Arguments
uk: Аргументи

en: Optional
uk: Необов'язкове

en: Exposed Filters
uk: Розкриті фільтри

en: Integer
uk: Ціле число

en: Append
uk: Додати

en: Close
uk: Закрити

en: Property
uk: Властивість

en: Labels
uk: Мітки

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Database name
uk: Назва бази даних

en: Authored on
uk: Створено

en: Are you sure you want to delete %name?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити %name?

en: install
uk: встановити

en: Tokens
uk: Замінники

en: Token
uk: Замінник

en: tokens
uk: замінники

en: Replace
uk: Замінити

en: Workflow
uk: Документообіг

en: Entity
uk: Сутність

en: No results found.
uk: Нічого не знайдено.

en: Instructions
uk: Вказівки

en: Generic
uk: Загальне

en: Moderation
uk: Модерація

en: Results
uk: Результати

en: Style
uk: Стиль

en: Session
uk: Сеанс

en: Bad Request
uk: Неправильний запит

en: Bottom right
uk: Нижній правий

en: Bottom left
uk: Знизу зліва

en: Quota
uk: Квота

en: Environment
uk: Середовище

en: Limits
uk: Межі

en: Collection
uk: Збірка

en: Apply
uk: Застосувати

en: Variables
uk: Змінні

en: Plugins
uk: Плаґіни

en: Input
uk: Ввід

en: Translation status
uk: Стан перекладу

en: Float
uk: Плаваюча кома

en: Index
uk: Індекс

en: Database Name
uk: Назва бази даних

en: Values
uk: Значення

en: Button Label
uk: Позначка Кнопки

en: Opened
uk: Відкрито

en: Offset
uk: Зміщення

en: Machine name
uk: Машинна назва

en: Skip to main content
uk: Перейти до основного вмісту

en: About
uk: Про модуль

en: Field Name
uk: Ім'я поля

en: not set
uk: не задане

en: - Select -
uk: - Виберіть -

en: Suggestions
uk: Пропозиції

en: Translate
uk: Перекласти

en: Output
uk: Вивід

en: Error message
uk: Повідомлення про помилку

en: Chunks
uk: Шматки

en: Entity type
uk: Тип сутності

en: Date from
uk: Дата початку

en: Upload a file
uk: Передати файл

en: Prepend
uk: ДодНаКін

en: Rule
uk: Правило

en: Use default
uk: Використовувати базове

en: Generate
uk: Згенерувати

en: Select a model
uk: Виберіть модель

en: Source Type
uk: Тип джерела

en: Analyze
uk: Аналізувати

en: Properties
uk: Властивості

en: Boolean
uk: Булева змінна

en: Bundle
uk: Пакет

en: Comma (,)
uk: Кома (,)

en: Tab (\t)
uk: Табуляція  (\t)

en: Semicolon (;)
uk: Крапка з комою (;)

en: Period (.)
uk: Крапка (.)

en: Space ( )
uk: Пробіл (  )

en: -- None --
uk: -- Немає --

en: Toolbar
uk: Панель інструментів

en: Chat
uk: Чат

en: Translate Text
uk: Перекласти текст

en: No images
uk: Зображення відсутні

en: Placement
uk: Розташування

en: Overwrite
uk: Перезаписати

en: Source language
uk: Вихідна мова

en: Search String
uk: Рядок для пошуку

en: Remember
uk: Запам'ятати

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Machine-readable name
uk: Машино-читабельна назва

en: Choose language
uk: Вибір мови

en: Data source
uk: Джерело даних

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Finder
uk: Пошуковик

en: Entity Type
uk: Тип сутності

en: Main content
uk: Основний вміст

en: Processing...
uk: Працюю...

en: Token name
uk: Назва замінника

en: Workflows
uk: Варіанти документообігу

en: Message settings
uk: Налаштування повідомлення

en: Stream
uk: Потік

en: Toggle state
uk: Перемикнути стан

en: Idle
uk: Без дій

en: Prompt
uk: Нагадування

en: Assistant
uk: Помічник

en: Default provider
uk: Базовий постачальник

en: Hello
uk: Привіт

en: Endpoint
uk: Кінцева точка

en: The machine-readable name is already in use. It must be unique.
uk: Ця машино-читабельна назва вже використовується. Вкажіть іншу.

en: Image Field
uk: Поле зображення

en: Function Name
uk: Назва функцій

en: Asc
uk: Зрост

en: Singular form
uk: Форма однини

en: Plural form
uk: Форма множини

en: Direct
uk: Прямий

en: -- Select --
uk: -- Виберіть --

en: Default Provider
uk: Базовий провайдер

en: Model ID
uk: Ідентифікатор моделі

en: Inputs
uk: Входи

en: Image Style
uk: Стиль зображення

en: Entity reference
uk: Посилання на сутність

en: Button label
uk: Мітка кнопки

en: Additional resources
uk: Додаткові ресурси

en: Translated string (@language)
uk: Перекладений рядок (@language)

en: Action settings
uk: Налаштування дії

en: Plugin ID
uk: ID плаґіну

en: Weight for @label
uk: Вага для @label

en: Dialog options
uk: Параметри діалогу

en: Update widget
uk: Оновити віджет

en: Adding selection.
uk: Додавання вибраного.
